szerző: PjotrBabel Sound Fesztivál 2018 Ingyenes világzenei kavalkád a Balaton-parton idén nyáron is, július 16 és 22 között Balatonbogláron
Közel 40 ország zenészei léptek már fel a fesztiválon és számos új, nemzetközi zenei projekt indult innen, melyek munkája azóta több kiadott albumon is hallható.
A Babel Sound a kultúrák találkozásáról szól, a zenei programok mellett gasztronómiai bemutatók, színházi előadások, kiállítások, workshopok és táncházak várják az érdeklődőket. A családbarát rendezvény már délelőtt kezdődik gyerekműsorokkal és hajnalban végződik frenetikus jamsessionokkal. Mindez közvetlenül a Balaton partján, ahol bármikor lehűtheted magad egy csobbanással.
Babel Sound Keddek
A Szimpla Kertben május és június folyamán találkozhatunk olyan zenekarokkal, akik már felléptek vagy fel fognak lépni a Babel Soundon, akik képviselik a fesztivál hangulatát és segítenek ráhangolódni az interaktív egy hétre júliusban. A koncertek ingyenesek, gyere és
sodródj az árral a világzene magyar tengerén!
Május 29 - Vojasa
A Vojasa annyira merészen formálta újjá az autentikus cigány zenét, amire eddig a világzenében nem volt példa. 2012-ben – a zenekar alakulásakor – már teljesen egyértelmű volt, hogy egy egészen új utat választanak, hisz a zenekar tagjai különböző stílusú bandákban játszottak. A dalokat hallgatva érezhetően tiszteletben tartják a Roma Folklór hagyományait, zenéjükbe ugyanakkor mégis mesteri természetességgel csempészik bele az olyan mai zenei stílusirányzatokat, mint például a rock vagy a drum and bass.
Június 5 - Tzomet
A Tzomet héberül azt jelenti, hogy csomópont. A budapesti Tzomet zenekarban, - akárcsak a város utcáin- összefut a szefárd, modern, balkáni, keleti és nyugati életérzés.
Június 12 – ¡nosnach:
Minimál tangónak nevezik magukat, de ha figyelmesen hallgatjuk, rájövünk, hogy ez az egyik legelmélyültebb zene amit mostanában hallani lehet.
Június 19 – Kardos Dániel Trió
Kardos Dániel gitàros/zeneszerző évtizedes távlatra visszavezethető vonzódással bír az indiai zene és hangszerek iránt. Új formációjában saját világát ötvözi indiai zenei és ritmikai formákkal, egy réges régi harcostárs - Vajdovich Árpád: (bőgő/basszusgitár) és egy vadonatúj ütős fenomén - Mótyán Tibor (tabla) segítségével.
Június 26 - Ganges Ragas (Ru):
Na ez a fúziós világzene. Balalajka Oroszországból, szitár Indiából, basszus Olaszországból. Határok nélkül.
Holddalanap – Tánc A Mindenséggel
”Magyarország világzenében utazó legjobbjait ebben a karizmatikus csapatban láthatjuk együtt a legfelszabadítóbban. A HolddalaNap szépen kidolgozott dalokat ad elő a magyar népzene és a flamenco közötti kacskaringós, nagy kitérős utakon. De ennél sokkal különlegesebb az, hogy a koncertjeiken csodálatos arányban keveredik a játék és a rítus.” Szimpla, 2017 december
Narrator Records kiadásában megjelent a Holddalanap második albuma.
A HolddalaNap Zenekar elsősorban saját dalokat öltöztet közös zenei tudásunkból szőtt ruhába. A hazai népzene az otthona, a Zenekar tagjai e forrás vizein nevelkedtek. Aztán, ki-ki a maga élete, útja szerint: a régi-zenei, a balkáni, perzsa, latin-amerikai, s talán a csapatból a legtöbbünk a flamenco hangszerekkel/hangképzéssel, dallamvilággal kötött mélyebb ismeretséget. Dalaik a rítus világában laknak szívesen, az ősi hangzásvilág felel meg jól érzéseik kifejezésének. A hangszerelés is népzenei, régi zenei jellegű: akusztikus hangszerekkel muzsikálnak. A zenekar minden tagja énekel, ez a többszólamúságnak tág teret teremt.
Első nagylemezük Dandala címmel 2014-ben jelent meg a Gryllus Kiadó gondozásában, és rövid időn belül számos szakmai elismerést, kiemelkedően pozitív fogadtatást tudhatott magának.
“Ami elsőre lejön a Dandala-ról, az a muzsikálás és éneklés erejébe vetett hatalmas hit, valamint különböző etnikumok muzsikájának közös nevezőre hozása azzal a nem egyszerű módszerrel, hogy minden megszólított hagyomány esszenciája, ősi magva lett elsajátítva és átemelve. …nincs mese tényleg ritkán hallani ilyen nagyszerű összjátékot … amit művelnek a Hold és felhő című dalban, azt tanítani kéne világzene címen… Az albumot záró moldvai imádság feldolgozása pedig az egyik legjobb dolog, ami mostanában történt a modern folkzenében...” – Rácz Mihály, 2015, Lángológitárok
Draskóczy Lídia táncház-díjas hegedűs, Szlama László, a Zeneakadémia ifjú kobzos tanára, Balogh Guszti, a roma muzsika prominens képviselője a zenekar tagjai: a magyar népzene jeles szakértői. Az ő hagyományismeretük fonódik össze Gulyás Anna énekes-néprajzkutató mesemondó rítusokból merített költői világával, s egészül ki a zenekar többi tagjának sokágú szakmai s kulturális tudásával: Ölvedi Gábor több, mint 20 éve kutatja a világkülönböző népeinek ritmusait s építi be őket egyedülálló módon muzsikánkba, Vajdovich Árpád a maga által készített csoda-hangszerek pergetésével, Alex Torres perui gitárosunk briliáns latin ritmusok zengetésével fűszerezi meg dalaikat.