szerző: kishellPál Utcai Fiúk: Közönséges PUF DVD koncertfilm DVD
A Pál Utcai Fiúk húsz éves jubileumi koncertjéről hang és képfelvétel is készült - kazettán, dupla audio korongon és DVD videón is újraélhető a buli. (A dupla CD-ről már korábban jelent meg írás ugyanitt.)
A 130 perces játékidejű koncertfilm úttörő a hazai könnyűzenében, hiszen eddig nem sok magyar előadó büszkélkedhet ilyen kiadvánnyal. Csak úgy, mint az audio lemezeken, a DVD-n is 28 dal található, annyi különbséggel, hogy előbbin a zenekar az Ilyen egy férfi? című dalt érezte odaillőnek, míg utóbbin a Visszafordulnék szerepel ehelyett, de egyébként teljesen megegyezik a két hordozó programja.
A lemezborító nem kapott különösebben igényes dizájnt, elöl-hátul és kívül-belül a nagy koncert kapcsán készült fotóhalomban merülhetünk el, belül a végtelen hosszú köszönetnyilvánítás, vendégzenészek és készítők névsora kapott helyett. (Ahol elfelejtették megemlíteni Bende Csaba fotós munkatársunkat, akinek nevéhez jelentős mennyiségű kép készítése kapcsolódik. Ugyan a menü „kredit” részlegénél a „fotók” pontban előkerül a neve, azért talán mégsem ennyire elhanyagolható a munkája.)
A kiadó és forgalmazói logo (na meg a szerzői jogokra vonatkozó információk) után egyszerű és szép menü fogadja a házimozi és zeneélvezőt - négy fő ponttal : Extrák, Dalok, Koncert és Beállítás. Jó nagy adag különlegességgel kedveskedtek nekünk, például három eddig nem bemutatott PUF videoklippel, a Hajsza, a Nem szerettelek és az Utolsó év című dalokhoz. Meglepő, hogy eddig rejtegették rajongóik elől ezeket az alkotásokat, hiszen a Hajszához készült video különleges igényességű film, a másik kettő pedig igen érdekes színfolt lehet a fiatalabb PUF rajongóknak, ahogy a Nem szerettelek klipben Gyuri (Turjánszki György - gitár, ének) hatalmas sörhasa képbe kerül, vagy Lecsó (Leskovics Gábor - ének, gitár) az Utolsó évben még egy sokkal fiatalosabb, lázadóbb, beatesebb hangon szólal meg, és végignézése után meglepő a koncerten megjelenő lágy és kellemes hangú Lecsó.
Belelapozhatunk a zenekar fotógalériájába is, ahol a kezdetektől a nagy koncertig (csakúgy, mint két menüponttal lejjebb, a zenekar bemutatásakor) korszakokra bontva nézhetjük végig a fellépéseken, közös bulikon, általános élethelyzetekben készült képeket. Feltűnik a zenekar korai szakaszából néhány, a fiatalok számára már valószínűleg ismeretlen arc is, sőt, jópárszor magukra a jelenlegi tagokra is nehéz ráismerni - a jelmezes, vagy csak egyszerűen a szakadt farmernadrágos-bőrcuccos viseletek miatt. A lemezborítók mellett olyan érdekességeket is találunk itt, mint a bizonyos 2003. november 7-i jubileumi koncert háromdimenziós látványtervei.
A zenekari tagok bemutatása is jól sikerült, még a vendégzenészek zenei múltja és jelene is feltárul előttünk, jól egybevethetően a zenekar bemutatásánál, ahol ügyesen korszakolva követhetjük nyomon, hogyan nőtt fel szépen-lassan a zenekar - ne feledjük, immár több, mint húsz éve zenélnek együtt, így valószínűleg igencsak kivonatolt szöveget olvashatunk itt. A kredit menüpontban pedig végre hely jutott mindenkinek, akinek bármi köze volt ehhez a kaidványhoz.
A hangfelvétel tökéletes minőségéhez nem férhet kétség - a Bootleg.hu magyar-svájci csoport munkája dícséretre és figyelemre méltó. Az „öt pont egyes” surround hangzás kényezteti a füleket. Ezzel kissé szemben áll a film képi világa, ugyanis egy ilyen nagy volumenű feladat sokkal igényesebb kidolgozást kívánt volna meg. Nagyon kevés ponton sikerült a kép és hang közös dinamizmusát összeegyeztetni, a remegő kézikamerákról, a világítás okozta elvakulás-hatásokról és az igencsak meglepő, gyakran a fókusz síkjában bóklászó operatőrökről nem is beszélve. Igaz, nem csak negatívumokat említhetek, hiszen egyébként kristálytiszta képekkel és pontos zenész- és zeneábrázolással segítik a dalok megértését. Sok premier plánt mutatnak nekünk a hangszerekről, inkább hagyják jól megfigyelni a részleteket, sokszor nyugszik meg egy-egy beállításnál a kamera. A fénytechnika hatásai ritkán jönnek jól át a tévénéző felé, de időnként könnyen azon kapjuk magunkat, hogy igencsak elámulunk, hogy egyszerű lámpakezeléssel is mennyi minden elérhető egy koncerten. A sok távoli second és total plán pedig mindig áttekinthetővé és jól befogadhatóvá teszi a színpadot.
Nagy élmény végignézni, vagy talán inkább végigcsodálni a Pál Utcai Fiúk koncertfilmjét, kicsit kiemelkedve a közönségből, néha sikerülhet elkapnunk azon szerencsések életérzését, akik akkor ott lehettek, és élőben tombolhatták végig az azóta hallgató zenekari fellépést. Érdemes elgondolkodni, hogy mégiscsak némi időt kéne szakítani a hangrendszer pontos beállítására, hogy aztán a fotelben kényelmesen elhelyezkedve egy igazán kellemes és hangulatos estét köszönjünk meg a zenekarnak. Akár minden este is.
1. Első dal 2. Régi évek 3. Bilincs 4. Közel az éjfél 5. Jégkirálynő 6. Tánc 7. Tréfa 8. Nagy rohanás 9. Nincs menedék 10. 9. hónap 11. Utolsó év 12. Sorozat 13. Partizán 14. Egyenesen át 15. 1.2.3.1. 16. Második félidő 17. Szajha 18. Fiatal lányok 19. Angyal 20. Szerelemharc 21. Kisboygó 22. Hajsza 23. Lecsónak jó lesz 24. Nehéz idők 25. Félek 26. Visszafordulnék 27. Nem szerettelek 28. Bál