szerző: morzsaAz Europe a Petőfi Csarnok szabadtéri színpadán 2004 július 5, Petőfi Csarnok
Július 5-én, hétfőn ismét egy, a rockzene történetében meghatározó szerepet magáénak tudható együttes lép fel a Petőfi Csarnok szabadtéri színpadán. A Final Countdown és megannyi más sláger megalkotója, a Europe a legendás Norum-Tempest-Léven-Haugland-Michaeli felállásában érkezik Budapestre, az előzenekarok pedig a hasonlóan veterán hard rock-banda P. Box és az utóbbi időben számos neves külföldi fellépő előtt bemutatkozott, dallamos heavy metal-t játszó Wisdom lesznek.
A Europe története 1978-ig nyúlik vissza az időben, amikor is három fiatal Svédországban zenekar alapítására adta a fejét. Peter Olsson basszusgitáros, John Norum gitáros és Tony Reno dobos a Force nevet választották a banda számára, hamarosan pedig frontemberre is leltek. A csatlakozó Joey Tempest (aki kiváló énekes mellett nagyszerű dalszerzőnek is bizonyult) mindössze 14 éves volt ekkor, de már rendelkezett zenei tapasztalatokkal: éppen ekkor hagyta el Roxanne nevű korábbi együttesét. Peter Olsson helyére 1981-ben John Leven érkezett, s ezzel megszilárdult a Force felállása, elkezdődhetett a komoly munka.
Közösen rögzítettek egy demot, amellyel egy tehetségkutatóra szerettek volna benevezni, az eredménnyel való elégedetlenségükben azonban félredobták a felvételt. Joey barátnője azonban korántsem volt ennyire kritikus a dalokkal, s titokban elküldte őket a verseny szervezőinek, megindítva ezzel a Europe fényes karrierjét. Mind a felvétel, mind Joey Tempest és John Norum első helyezést ért el a maga kategóriájában, a díj pedig egy lemez felvételének lehetősége volt. Ekkoriban csatlakozott a csapat munkájához Thomas Erdtman menedzser, és ekkora datálódik a névváltoztatás is, vagyis itt kezdődött a Europe igazi története. Hamarosan megjelent a Svédországban igen sikeres Europe című album, s a szerencse sem pártolt el a csapat mellől: egy japán újságíró megvette a felvétel egy példányát egy londoni importlemez-boltban, hazájában pedig kiadók kezébe jutatta, szerződést szerezve a távoli országban a Europe számára.
1984-ben megjelent a második album, a Wings of Tomorrow, melynek turnéján a felvételeken a billentyűket is kezelő Joey-tól ezt a feladatot átvette Mic Michaeli, az Avalonból ismerős muzsikus. Ugyanez idő tájt a dobos posztján csere történt a bandában: Tony Reno-t Ian Haugland váltotta fel, s ebben az új felállásban játszották fel a Joey által az On the Loose című filmhez írt slágereket is, az On the Loose-t, a Rock the Night-ot és a Broken Dreams-t.
Az 1986-ban megjelenő The Final Countdown album végleges áttörést hozott a Europe számára, világszerte 7 millió példány kelt el belőle, azonban a csapat sikerei mögött a háttérben komoly zenei feszültségek húzódtak meg, amiknek eredményeképpen John Norum távozott a zenekarból. Helyét a dalszerzőként, billentyűsként és gitárosként is ismert Kee Marcello foglalta el, s már vele indult első, mesés sikereket hozó világkörüli turnéjára a banda. A Europe dalai ekkor már olyan illusztris környezetben is felcsendültek, mint az 1988-as olimpiai játékok záró ceremóniája vagy a legendás Rock in Rio fesztivál. A sikerei csúcsán lévő Europe 1988-ban jelentette meg az Out of This World albumot, amelyet újabb grandiózus turnék követtek, majd 1991-ben a Prisoners in Paradise című lemez, mely a banda hattyúdalának bizonyult. A lecserélődött menedzsmenttel és a kiadóval való nézetkülönbségek, a csökkenő érdeklődés végül oda vezettek, hogy a Europe zenekar feloszlott.
A Europe 1999 szilveszter éjszakáján tért vissza a színpadra Stockholmban, a klasszikus Final Countdown lemezt készítő felállásban, nemrégiben egy Best of albumot jelentettek meg, s már íródnak a dalok egy új stúdióalbumhoz is, melynek felvételei előtt még egy nagyszabású turnét is lebonyolítanak. Ennek egyik állomása lesz a budapesti Petőfi Csarnok szabadtéri színpada július 5-én. A koncertre a belépő ára 6900 Ft, a kapunyitás időpontja 18.30 óra.