szerző: PjotrBárest és zenei stand up is szerepel a Cziffra Fesztivál idei programjában 2018. február 19-27. – MOMKult, Zeneakadémia, Müpa
A bárokban is zongorázó, számtalan legendás történet főszereplőjeként is ismert Cziffra György tiszteletére idén is lesz “Bárest” az idei Cziffra Fesztiválon. A Hot Jazz Band és Sárközy Lajos varázsolja elénk a két világháború közti “boldog békeévek” különleges, borongós-mosolygós hangulatát. Erre az alkalomra a MOMKult Színházterme átalakul: a széksorok helyett a földszinten bárasztaloknál foglalhat helyet a közönség.
Újdonság, hogy a fesztivált követően“Cziffra after”programként Bősze Ádám zenei stand-upjának budapesti ősbemutatójára kerül sor. A Bartók Rádió műsorvezetője, zenetudós egy eddig nem létező, új műfajt teremtett: a klasszikus zenei témájú stand-up estet, amely a stand up alapjaira építve nyújt tartalmas és minőségi élményt a zeneszerető közönségnek. Bősze Ádám hatalmas tudása, végtelen humora és a közönség által kedvelt sajátos stílusa a garancia arra, hogy jól fogunk szórakozni!
A Kossuth díjas Hot Jazz Band harminc éves fennállása alatt nagy népszerűségre tett szert, a korai jazz és a két világháború közötti magyar könnyűzenei termés Karády, Kabos, Jávor, Latabár filmek zenéinek korhű megszólaltatóiként ismeri és szereti őket a hazai hallgatóság. A Hot Jazz Band kétszer részesült eMeRTon díjban, megkapta a Líra-díjat, a Louis Armstrong Emlékdíjat, az Ezüst Életfa díjat. 2015-ben páratlanul sikeres, külföldön is nagyra értékelt, a tradicionális jazz autentikus megszólaltatására épülő előadóművészi tevékenységük, valamint a magyar könnyűzenei örökség ápolását szolgáló, értékőrző művészi munkájuk elismeréseként a hazai jazz-zenekarok közül elsőként részesült a legmagasabb állami kitüntetésben, a Kossuth-díjban.
A Junior Prima díjas Sárközy Lajos és zenekara célja, hogy a cigányzenét külföldön és itthon minél szélesebb körben népszerűsítse. Sárközy Lajos Budapesten született hétgenerációs zenészcsalád sarjaként. 5 évesen kezdett hegedülni tanulni édesapjától. 13 éves korában felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem különleges tehetségek osztályába, majd 15 évesen megnyerte a Radics Gábor magyar jazzhegedűversenyt, ezután megjelent szólólemeze „I am Only Fifteen” címmel. 2009-ben két szólókoncertje volt a kaliforniai Silicon Grace Walley szimfonikus zenekarral. Az évek során olyan nagyszerű művészekkel volt lehetősége együtt játszani, mint Szakcsi Lakatos Béla, Tony Lakatos, Roby Lakatos, Balázs Elemér, Tim Ries, Yoyo Mayer. A világ számos pontjára eljutott neves zenekarokkal “session” zenészként. Jelenlegi zenekarával a 100 éves Étterem állandó fellépőiként az eltűnőben lévő, évszázados zenei kultúrát igyekszik ápolni.
Bősze Ádám, a Bartók Rádió műsorvezetője, zenetudós, klasszikus zenei fesztiválok – így a Cziffra Fesztivál - házigazdája ezúttal teljesen új oldaláról mutatkozik be a közönségnek. A tőle megszokott kifinomult intelligenciával és egyedi humorral adja át személyes gondolatait, élettapasztalatait az egyszerre szórakoztató, nevettető és tanulságos műsor keretén belül. A zenei stand up bemutatója Kaposváron volt 2017 augusztusában, ahol a nagy érdeklődésre tekintettel egy nagyobb terembe kellett költöztetni a programot. A budapesti premierre a Cziffra Fesztiválon kerül sor, a MOMKult nagytermében.
2018 februárjában is világsztárokat fogad a fesztivál: Miklósa Erika Kossuth-díjas operaénekesnő, Arcadi Volodos Grammy-díjas zongoraművész vagy Pierre-Laurent Aimard Siemens Zenei-díjas zongoraművész, Presser Gábor Kossuth-díjas előadóművész és Szakcsi Lakatos Béla Kossuth-díjas zongoraművész, zeneszerző, fellép Darko Brlek (klarinét) és Masin Gwendolyn (hegedű), ahogyan a hagyományos báresten is a műfaj nagyságai szórakoztatnak a Hot Jazz Band Kossuth-díjas jazz zenekar és Sárközi Lajos Junior Prima Díjas prímás a zenekarával. Idén is élvezhetjük a Cziffra Fesztivál Kamarazenekarának koncertjét Kállai Ernő Junior Prima Díjas hegedűművész vezetésével, és nem marad el a Jövő generációja c. koncert sem, ahol a kiemelkedő fiatal művészek kapnak lehetőséget a bemutatkozásra.
„A művészeti koncepció alapvetően nem változott. Nagyon fontosnak tartom, hogy befogadóak legyünk, elfogadóak legyünk. Fontos számomra hogy ne tegyünk műfaji különbségeket. Legyen az klasszikus zene, jazz zene, vagy könnyűzene, mind-mind a minőséget fogja szolgálni a fesztiválunkon, hiszen Cziffra György személye is ezt sugallja számunkra.”– Balázs János a Cziffra Fesztiválról
Balázs János Liszt és Príma díjas zongoraművész 2016 februárjában hívta életre az első Cziffra György Fesztivált, amelynek alapvető küldetése, hogy a világhírű magyar zongoraművész magas művészi színvonalú életművét és hagyatékát méltóképpen megőrizze és ápolja, illetve folytassa azt a fiatal művészeket felkaroló és segítő munkát, mely Cziffra György életében nagy hangsúlyt kapott. A következő Cziffra Fesztivál már három helyszínen, a MOM Kulturális Központban, a Zeneakadémián és a Müpában várja a közönséget 2018. február 19. és 27. között, világsztárokkal.
„Idén két klasszikus szóló zongoraest is szerepel a programban. Öröm számomra, hogy elfogadta a meghívásunkat az általam nagyra becsült, Grammy-díjas Pierre-Laurent Aimard zongoraművész, aki idén megkapta az egyik legrangosabb nemzetközi zenei elismerést, a Siemens Zenei díjat és tíz év után játszik újra Magyarországon, ezúttal a mi szervezésünkben. Illetve koncertet ad Arcadi Volodos zongoraművész, aki már többedszer lép fel hazánkban.”
Bárest - A Hot Jazz Band és Sárközy Lajos zenekarának koncertje
2018. február 24. – MOMKult
Cziffra „after” #szeretnekahallgatók – Bősze Ádám zenei stand-up estje – Budapesti premier!
2018. február 27. - MOMKult