hosting: Hunet
r33
  cikkekfotók        
hírek   2017. szeptember 22. péntek   08:59
nincsen hozzászólás

szerző: ma
Balázs Elemér 50 - születésnapi nagykoncert több mint 40 zenésztárssal


  Balázs Elemér dobosként, zeneszerzőként és zenekarvezetőként is meghatározó alakja a magyar jazzéletnek, külföldön is öregbítve annak hírét. Eddig közel 100 lemezen hallható legendásan virtuóz és zeneileg érzékeny dobjátéka, olyan nemzetközi hírességek elismert partnereként koncertezett, mint Pat Metheny, Steve Houben, Lee Konitz, Charlie Mariano, Joshua Redman, vagy Tim Ries.
  A magyar jazz szinte minden kiválóságával muzsikált már, olyan legendás formációk tagja, mint a Trió Midnight vagy az egykori Creative Art Trió. Számos díj mellett legutóbb 2017-ben Szabó Gábor díjjal ismerték el életművét. Saját zenekara, a Balázs Elemér Group az ország egyik legsikeresebb jazz-formációja.
  Balázs Elemér 50. születésnapját és 30 éves zenei pályafutását ünnepli. A dupla jubileum alkalmából 2017. szeptember 23-án a MOMKultban a hazai jazz-élet meghatározó szereplőivel exkluzív nagykoncert keretében idézi fel pályafutása legemlékezetesebb pillanatait. A koncertet a MOL Nyrt. támogatja. Jegyek a MOMKult weboldalán és a jegy.hu-n.
  
  Közreműködők: Szulák Andrea, Malek Andrea, Szőke Nikoletta, Szakcsi Lakatos Béla, Berkes Balázs, Babos Gyula, Dés László, Oláh Kálmán Sextett, Ifj.Szakcsi lakatos Béla, Balázs József, Egri János, Szakcsi Lakatos Róbert, Mizsei Zoltán, Takács Zsuzsanna, a Voces Énekegyüttes, East Gipsy Band, Balázs Elemér Group, Pintér Zoltán, Juhász Gábor, Barcza Horváth József, Gadó Gábor, Bacsó Kristóf, Zana Zoltán, Fekete-Kovács Kornél és Ifj.Balázs Elemér.
  
  „Balázs Elemér a dobosok egy olyan különleges kasztjába tartozik, ahová keveseknek van felvétel. Az Ő játéka azt bizonyítja, hogy a dob egy HANGSZER, csupa nagy betűvel. Öröm vele együtt zenélni. Végtelenül muzikális, és csupa ihlet a játéka. Így rendkívüli módon inspirálja a vele játszó muzsikusokat. És legyen ez így az idők végezetéig!” (Dés László)
  
  „Elemér az egyik leginspirálóbb zenész, akivel valaha dolgoztam. Minden ütésében benne van a szíve-lelke. A belőle áradó tűzzel mindig a maximumot hozza ki zenésztársaiból.” (Szőke Nikoletta)
  
  „Elemért 6 éves korában ismertem meg, a feleségemmel lakott egy házban, - akkoriban még nem volt a feleségem, éppen udvaroltam neki. Elemér édesanyja behívott engem, hogy hallgassam meg, mert a gyerek álladóan lábosokon dobol. Bementem, leültem a zongorához: - Kisfiam, én zongorázok, te üsd a ritmust az asztalon! A hatéves gyerek pedig követte a tempót, rögtön fölvette a ritmust. Mondtam akkor az édesanyjának, hogy ebből a gyerekből híres dobos lesz!
  Jó pár évvel később a konzervatóriumban tanítottam, amikor hallottam az ő játékát: Egri Jancsival és Oláh Kálmánnal játszottak együtt. Olyan hatást tett rám a játékuk, hogy mondtam Kálmánnak: ne haragudj, de én ezt a dobost meg ezt a bőgőst elviszem magammal! Igy muzsikáltunk később együtt trióban.
  Elemér legnagyobb erőssége a technika mellett, hogy rettenetesen muzikális ember. A világon a legnehezebb hangszer ugyanis a dob, mert ütik-vágják, mégis zenét kell belőle csinálni! Elemér a legmuzikálisabb, zenét figyelő dobos. Ezért szeretünk vele együtt játszani mi, zenészek.” (Szakcsi Lakatos Béla)
  
  Balázs Elemér mesterei elsőként Kőszegi Imre, majd Gáti József, később Nesztor Iván voltak. 1983-ban kivételes tehetségként felvételt nyert a Bartók Béla Zeneművészeti Egyetem jazz tanszakára, ahol Kovács Gyula volt a dob tanára. A konzervatórium első két évével párhozamosan esti gimnáziumban érettségizett le.
  A tanulmányai alatt hamar felfigyeltek tehetségére és már ekkor az ország legnevesebb jazz zenészei hívták játszani a koncertjeikre. Napjainkig a magyar jazz szakma szinte minden kitűnőségével játszott már: Ablakos Lakatos Dezsővel, Babos Gyulával, Berkes Balázzsal, Bontovics Katalinnal, Csepregi Gyulával, Dés Lászlóval, Gadó Gáborral, László Attilával, Pege Aladárral, Snétberger Ferenccel, Szakcsi Lakatos Bélával és Vukán Györggyel.
  
  Balázs Elemér dobosként és zeneszerzőként meghatározó alakja a magyar jazzéletnek. Olyan legendás zenekarok tagja volt és tagja a mai napig, amelyekkel kiemelkedő sikereket arattak. Ilyen például a No-spa zenekar, mellyel harmadik helyezést értek el a brüsszeli Jazz Hoeilaart versenyen 1989-ben és egy évvel később az elsőnek járó díjat hozhatták el a leverkusen-i nemzetközi jazz fesztivál versenyéről.
  Legendás a 25 éve működő és aktív Trio Midnight is, a zeneszerző-zongorista Oláh Kálmánnal és Egri János bőgőssel, a hármas saját generációjának meghatározó formációja. Sikereik közé tartozik például a Jazz Hoeilaart verseny első helyezése. Fontos szerepet töltött be Elemér életében a szintén közel 25 évet működő Creative Art Trio, amelyben a híres zeneszerző-zongorista Vukán Györggyel és a kiváló bőgőssel, Berkes Balázzsal játszott együtt. Kiemelt zenekarai voltak még: Joy, Gadó Gábor Trió, Babos Gyula Trió, Szakcsi Lakatos Béla Trió, Dés László Septet, Oláh Kálmán Sextet.
  
  Balázs Elemér és az ő különleges dobolása napjainkig közel száz lemezen hallható. Az alábbi zenekarok rendszeres és oszlopos tagja máig: Trio Midnight, Balázs József Quintet, Szakcsi Jr. Trió, Szulák Andrea Quintet, Dés László – Balázs Elemér Quartet (Contemporary Gregorian), Pintér Zoltán Trió, Oláh Kálmán Sextet, CB Trió.
  
  Balázs Elemér részt vett számos nemzetközi jazzfesztiválon, egyebek közt Perugiában, Marciacban, Nürnbergben, Zürichben, Münchenben, Koppenhágában, Tallinban, Pozsonyban, Cineyben, Dinantban, Detroitban, Getxoban, Brüsszelben, Bécsben, Bangkokban, Torontoban, Quebecben és Londonban. Dolgozott Anette Lowman-nel, Stepko Gutt-tal, Zbigniew Namyslowski-val, Jukka Perkó-val, Paolo Fresu-val, Stephane Belmondo-val, Steve Houben-nel, Lee Konitz-zal, Art Farmer-rel, Pat Metheny-vel, Rick Margitza-val, Charlie Mariano-val, Randy Brecker-rel, Al Jarreau-val, Nicholas Payton-nel, Ben Monder-rel, Dave Liebman-nal, Darryl Jones-szal, Joe Lovano-val és Tim Ries-szel.
  „Elemér, véleményem szerint, az egyik legjobb dobos ma a szakmában. Összehasonlíthatatlan muzikalitással és finomsággal játszik. Képes minden egyes zenei pillanatot olyan figyelemmel hallgatni, olyan kiváló, spontán döntéseket tud a színpadon hozni, amellyel csak növeli zenésztársai játékának minőségét. Kiváló érzékkel nyúl a hangszeréhez. Mindig élvezettel játszom vele, s ugyanilyen örömmel is hallgatom.” (Pat Metheny)
  
  Saját felállásaira is mindig odafigyelt. 1990-ben megalapította első, saját neve alatt futó quintet-jét, majd később másik tagokkal megújult quintetjeivel három lemezt készített. Az Always that moment című magyar slágereket feldolgozó lemez 2000-ben az „Év Magyar Jazz lemeze” lett a Gramofon magazin szavazása alapján.  Ugyanebben ez évben alapította meg hazánk egyik legsikeresebb jazz zenekarát, a Balázs Elemér Group-ot. Az együttest első lemeze, az Around The World megjelenése után egyből megszerette a közönség. Számos hazai, illetve külföldi jazz- és világzenei fesztivál és klub rendszeres fellépője lett. A zenekar eddig nyolc lemezzel és egy koncert DVD-vel örvendeztette meg népes rajongótáborát:
  
  Around The World (2002)
  Our Worlds Beyond (2003)
  Refracting Sounds (2004)
  Hungarian Folk Songs - Magyar Népdalok (2005)
  Best& Live 2001-2006 Concert in Budapest (live DVD) (2007)
  Early Music (2007)
  Memories (Dedicated to our mother) (2009)
  The New BEGinning (2013)
  BEG 15 - Örök szerelem (2015)
  
  A Refracting Sounds című lemezt 2005-ben Fonogram díjjal jutalmazták, 2006-ban pedig aranylemez lett a Hungarian Folk Songs (Magyar Népdalok) című album. Lemezeiken olyan neves művészek vendégszerepeltek, mint például Dés László és Dresch Mihály illetve külföldről Tim Ries, Charlie Mariano és Núria Rial.
  
  Balázs Elemér 2004-ben testvérével, Balázs Józseffel közösen készítette el Salamon András Getnó című filmjének zenéjét, amelyen a Balázs Elemér Group is közreműködött. 2006 óta Balázs Elemér különböző formációkkal és felállásokkal Tim Ries-szel, a híres amerikai szaxofonossal koncertezik rendszeresen. Felléptek már közösen Magyarországon is több alkalommal, de bejárták Európa több jazz fesztiválját és a legendás amerikai klubokat is, mint például a Deer Head Inn, a Smalls, a Jazz Standard, a Regatta és a Blue Note.
  
  Díjak és elismerések:
  2000 – Gramofon díj „Az Év Magyar Jazz Lemeze” (Balázs Elemér Quintet - Always That Moment)
  2001 - Józsefvárosért díj
  2005 - Fonogram díj „Az Év Magyar Jazz Lemeze” (Balázs Elemér Group - Refracting Sounds)
  2005 - A Magyar Köztársaság Érdemrend Ezüst Keresztje kitüntetés
  2006 – Artisjus díj (Dés László – Balázs Elemér Quartet - Contemporary Gregorian)
  2012 – Story Értékdíj
  2017 – Szabó Gábor díj
  
  A koncertre jegyek itt kaphatók.



Szólj hozzá!
azonosító (nem kötelező):ellenőrző kód:gépeld be ide:

új hozzászólás írása:




 Hozzászólások:
 nincsen hozzászólás


 programajánló: 
2024. december 5.
Wheel, Múr: izgalmas és feltörekvő zenekarokat hoz idén a progmetal Mikulás
2024. december 6.
Terror, Nasty, Combust a Durer Kertben (Dürer Kert - Budapest)
Tizedik sorlemezével ünnepli 35. évfordulóját a Nulladik Változat
 a rovat legfrissebb cikkei: 
Októberben újra Budapesten az Arch Enemy
Ismét lesz Rockkarácsony Szolnokon
A metalcore-os a Bleeding Through új albummal tér vissza – érkezik a Nine
Hamarosan megjelenik az Oversize debütáló albuma
Totenmesse: Jan Peszek a Fiktionlust legújabb videóklipjében
Scythrow: A Blameless Severed Extremities új mérföldkő a death metalban
Frust: A „New Moon” a sötétség mélyére vezet
A finn Arched Fire új kislemezzel jelentkezett
 kiemelt 
Indie rock ünnep a Dürer Kertben: December 11-én érkezik az October Drift!
  
Az év egyik legfontosabb indie eseménye közeleg: december 11-én a Dürer Kert ad otthont az October Drift első magyarországi önálló koncertjének

Kreator + Anthrax + Testament a Barba Negra-ban
Dying Fetus, Chelsea Grin, Despised Icon
Terror, Nasty, Combust a Durer Kertben
Descendents (US), Circle Jerks (US), Negative Approach (US)
 friss hozzászólások 

Blind Myself, 27, Isis (1)
Nulladik Változat az Almássy klubban (1)
Wolfheart, Before The Dawn, Hinayana (1)
Böngésző
rovatok
hírek
fotó
videó
előzetes
beszámoló
interjú
lemezajánló
magazin
kultúra
előadó
napló
alrovat ajánló
asztaltársaság
blog
botrány
dalszöveg
díjátadó
életrajz
építészet
festészet
film
gasztronómia
háttér
internet
kis pipa
médiaművészet
mese
posztumusz
próza
retro
rizikófaktor
skandalum
szobrászat
tévématiné
vers
PlayDome ajánló
PlayDome magazin

Partnerek
Concerto
Live Nation
Livesound
Tukker Booking
New Beat

Impresszum
Médiaajánlat
Adatvédelem

 címkefelhő
 hupikék törpike    cavalera    360° at the rose bowl    a dilemma    ratos de porao    keleti nyugalom    bonded by blood    reflected    colin hanks    hammer concerts    august strindberg    bootsie    social suicide    kötelező közhelyek    kisssonic boom    arany album    hooligans    great american ghost    jeff loomis    waking the cadaver    profane omen    the poster boy    viharos csend    karthago    checkmate  

r43
Copyright 2000-2024 Underground Magazin
Minden jog fenntartva! A lap bármely része csak engedéllyel használható fel!