szerző: PjotrDés András trió - The Worst Singer in the World (A világ legrosszabb énekese)
Tagok:
Fenyvesi Márton - gitár, elektronika
ifj. Tóth István - gitár
Dés András - ütőhangszerek
Dés András közismerten egyik legaktívabb figurája jazzéletünknek, aki ütőhangszeresként és szerzőként számos zenekarban működik közre. Előszeretettel kalandozik számára is ismeretlen vidékekre, műfajok és stílusok közötti határterületekre. Színházi szóló estje, a beszélgetést a jazz-zel keverő sorozata, számos jelentős magyar íróval közös műsora és gyerekműsorai után az új triója is a kísérletezések sorát gazdagítja.
Az együttes nem csupán hangszeröszeállítását tekintve szokatlan. A két gitár és ütőhangszerek alkotta együttes a végletek között mozog, mind hangzásvilágát tekintve, mind kompozíciós szempontból. A trió zenéjét csupa természetközeli dolog – tájak emlékei, a víz hangja, a föld szaga – inspirálja. A kompozíciók szigorúan szerkesztett, kötött darabok, melyeket teljesen szabad, akusztikus és elektronikus improvizatív részek kapcsolnak összefüggő szvitté. Olyan ez, mint amikor gyalog elindulunk, s a hosszú út bizonyos szakaszait csak egyetlen, nagyon komoly fizikai erőfeszítést is igénylő ösvényen tudjuk leküzdeni, máskor viszont tágas tér nyílik meg előttünk, a teljes szabadságot kínálva. A végletesség nem csak a kompozíciók kötöttsége és az improvizációk teljes szabadsága közötti ellentétben mutatkozik meg: a zenekar hangzásvilága is kettős - a zenekarvezető által használt ütőhangszerek jelentős része a legősibb zenei ösztönöket idézi. A keretes dobok, a testdobolás, vagy akár cigány folklórból ismert kanna mind archaikus hangulatot ébreszt a hallgatóban. Míg a két gitáros, Fenyvesi Márton és Tóth István, sőt néha Dés András által is használt elektronika a XXI. századot jeleníti meg.
A trió 2017 januárjában vette fel A világ legrosszabb énekese (The Worst Singer of The World) című lemezét, amely június 9-én jelenik meg a BMC Records gondozásában.
„Ez a zene nem törődik műfaji határokkal, miközben sikerrel kerüli el a műfajok keresztezéséből gyakorta származó genetikai hibákat; folyamatosan keresi az újat, de az ismerős zenei elemek használata révén jóleső akusztikai otthonosságot teremt a hallgató számára; és árad belőle a lelkesedés, még a legkomolyabb pillanatokban is azt üzenve, hogy nincs csodálatosabb dolog a zenénél. Ami Dés András esetében viszonylag egyszerű áttéttel lefordítható arra, hogy nincs csodálatosabb dolog az életnél. A nehézségek ellenére, vagy éppen azokkal együtt. A lemez hallgatója számára mindez egyszerűen annyit tesz, hogy ezt a zenét egyszerűen jó hallgatni” – írja az alig egy éve alakult Dés András Trió lemezéről Fazekas Gergely az album kísérőfüzetében.