szerző: PjotrMagyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum programjai
Az ismeretlen görl – Huncutságok a pesti éjszakában
2016. december 9. – 2017. április 2.
Hol voltak Budapest szimplakertjei az 1930-as években? Mennyi pénzt mulatott el Pesten a wales-i herceg? Mennyit kerestek az őt szórakoztató táncosnők? Mely magyar arisztokraták keresték a lányok társaságát? A mulató (korabeli szép magyar kifejezéssel élve: dancing) volt a magyar arisztokrácia és a külföldiek szórakozó- és találkozóhelye, ahol pezsgő és műsor mellett lehetett élvezni egymás társaságát. Legendás időszak volt ez: a külföldi újságok Budapest éjszakai életét Londonnal, Párizzsal, New Yorkkal azonos rangúnak tartották. Még ma is sokaknak ismerősen cseng a két hajdani luxusmulató, az Arizona, és a Moulin Rouge neve.
A tárlat e korszak névtelen művészeinek és neves vendégeinek állít emléket. A kiállítás kurátora Molnár Dániel színháztörténész, aki 5 közgyűjtemény és 6 magángyűjtő eddig ritkán, vagy soha nem látott kincseiből állította össze a tárlatot.
Gádor 125
2016. november 12. – 2017. január 29.
Gádor István kivételes életműve, mely hosszú alkotó éveket ölel fel, kivételes szeletét mutatja a magyar iparművészet történetének, és amúgy 1891 és 1984 között lezajlott a magyar történelem egyik legturbulensebb évszázada. A fiatal Gádor a szecesszió mestereinél indult a századfordulón, első kerámiáit is a szecesszió meghatározó alakja, Maróti Géza műtermében készítette. A patina, ami Gádor István műveire telepedett különösen szépen csillog ma. Az a tény, hogy ezek a művek magángyűjtemények darabjai, azt is mutatja, hogy Gádor István művészete túlélte a történelmi viharokat. Megmaradtak úgy is, hogy Gádor életének második felében a „műkincspiac” nem is létezett. Ma árveréseken, műgyűjteményekben cserélnek gazdát ezek a tárgyak, Gádor István „brandje” 30 évvel halála után él és virul. A design ugyanis múlandó: a szimpla formák lecserélődnek, a tárgyak eltörnek és kidobják őket. A művészet azonban örök: az idő a művészet barátja, és ezen a tárlaton azt láthatjuk, hogy Gádor István művészete élő és képes évtizedeken átnyúlva hatni mind az őt csodáló műgyűjtőre, mind a szemlélő, sőt az kortárs alkotókra is.
Szentiványi 85
2016. november 5. – 2017. január 29.
Idén lenne 85 éves Szentiványi Tibor, a magyar informatika jeles alakja, aki hobbijaként a logikai játékok gyűjtésével foglalkozott nemzetközi hírnévnek örvendve. Az ő logikai játék gyűjteményéből válogattunk 85 darabot, hogy megmutassuk a játékok iránt érdeklődő közönségnek és tisztelegjünk a géniusz előtt, aki sokaknak mentora volt a logikai játékok gyűjtésében és rendszerezésében, sőt mi több új játékok kitalálásában.
MKVM 50
2016. szeptember 23. – 2017. január 29.
A tárlat az 50 éves múzeum történetét, valamint gyűjteményeiben őrzött különleges tárgyakat ismerteti. Kiemelt tárgyakon keresztül mutatjuk be a múzeumhoz kötődő legfontosabb személyeket és intézményeket, valamint legsikeresebb kiállításainkat. A látogatók megtekinthetik többek között Görgei Artúr Franck kávé számláját, valamint a tizenegymillió-ötszázezredik Hubertusos üveget. A múzeum történetének ismertetése mellett bemutatásra kerülnek a múzeumi háttérmunka legfontosabb elemei restaurátorműhelytől kezdve a kiállításrendezésen át a múzeumpedagógiai programokig.
Programok:
Bohém-klub - A Bohém Ragtime Jazz Band koncertje
2017. január 26., csütörtök, 20 óra
Folytatódik a Bohém-klub a Kultea színpadán. Törzsvendégeinket és az új érdeklődőket egyaránt sok szeretettel és a régi jókedvvel várjuk a Bohém Ragtime Jazz Band januári koncertjére.
Syrius Legacy koncert
2017. január 20., péntek, 19.00
A legendás Syrius együttes dalainak mai modern feldolgozására alakult zenekar. A fiatal, Liszt Ferenc Zenemûvészeti Egyetemen jazztanszaki végzettséget szerzett Syrius Legacy együttes tagjai zseniálisan csomagolják a zenei anyagot olyan finoman jazzes produkcióba, hogy ezt a muzsikát azok számára is közel hozza, akik annak idején nem ismerték a legendás Syriust.
SZALON
Szindbád-szalon – Az én Krúdym
2017. január 4., szerda, 18 óra
Minden hónap első szerdáján Saly Noémi irodalomtörténésszel írók beszélgetnek Krúdy Gyuláról és saját Krúdy-élményeikről. Vendég: Cserna-Szabó András író, közreműködik: Láng Balázs színművész.
A belépés díjtalan.
SGG 70 – ünnepi könyvbemutatók
2017. január 6., péntek, 16 óra
A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum (MKVM), a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Művészetelméleti Tagozata, a Gramofon Könyvek, a Magyar Jazzkutatási Társaság (MJKT), valamint a Jazz Oktatási és Kutatási Alapítvány (JOKA) tisztelettel meghívja a Simon Géza Gábor hetvenedik születésnapja alkalmából rendezendő író-olvasó találkozóra, amely 2017. január 6-án, pénteken 16 órakor kerül megrendezésre a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban. Többek között bemutatásra kerülnek SGG 2016. végén megjelent, A zenetudomány mostohagyermeke - A jazz és hatása Magyarországon 1920-1950 (MMA), valamint a „Szösszenetek” a jazz- és a hanglemeztörténetből (Gramofon Könyvek) című kötetei.
Beszélgetőpartnerek: dr. Solymosi-Tari Emőke, zenetörténész, az MMA tagozatvezetője, Retkes Attila, zenetörténész, a Gramofon főszerkesztője, Kiss Imre, az MKVM igazgatója, Simon Géza Gábor, zene- és hanglemeztörténész, az MJKT elnöke.
A belépés díjtalan.
Borvirág Borklub – Bacchus tölt poharat…
2017. január 24., kedd, 19 óra
Múzeumunkba várjuk havonta egy alkalommal a bort kedvelő és élményre szomjazó barátainkat! Az esték során egy-egy pincészet mutatkozik be. Bepillanthatunk a műhelytitkokba, megkóstolhatjuk a borokat, melyeket maga a borász mutat be nekünk.
Vendég: Ludányi Pince – Gyöngyöstarján (Mátrai borvidék)
Házigazda: Borvirág Zenekar
Előzetes bejelentkezés szükséges a bacchus.studio@gmail.com e-mail címen vagy a +36-30/954-9147-es telefonszámon.
Különös tájakon sorozat
2017. január 18., szerda, 18 óra
Sorozatunkban távoli, egzotikus, olykor különös, de mindenképpen különleges tájakra kalauzoljuk kalandozni és utazni vágyó vendégeinket
A belépés díjtalan.
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum
Cím: 1036 Budapest, Korona tér 1.