szerző: MorelloAmon Amarth, Grand Magus a Barba Negra klubban 2016. december 6, Barba Negra klub
Death metal zenekar talán soha többet nem érhet el akkora ismertséget, ameddig a svéd Amon Amarth eljutott. Az alapvetően durva műfajnak mindig is volt egy lélektani üvegplafonja, ami az efféle hörgős, agresszív, rádióban leadhatatlan zenekarok lehetőségeit eleve behatárolták. Sok más próbálkozó közül az Amon Amarth jutott el oda, hogy sikerült kitágítaniuk a műfajuk kereteit olyan módon, hogy olyan érdeklődőket is sikerült megszólítaniuk, akik számára korábban elképzelhetetlen volt, hogy hörgős zenék iránt is rajongjanak.
Mindez nem csak az Amon Amarth jellegzetes koncepciójának, a mindig izgalmas nordikus, vikinges tematikának köszönhető. Hanem hogy a továbbra is minden aspektusból death metalnak tekinthető zenei világukat sikerült annyira dallamossá, annyira magával ragadóvá tenniük, nem mellesleg remek dalszerzői vénával, hogy még a dallamos heavy metal rajongói is képesek szeretni a nótáikat. Bár vannak olyan régebbi, klasszikus death metal csapatok, akiknek a neve mindenki számára ismerősen cseng, az Amon Amarth viszont a műfaj tágíthatatlannak vélt határait is képes volt tágítani, ezáltal sokkal színesebb rajongói kört tudhat maga mögött.
A svéd csapat a korai demóin még jóval nyersebb zenét játszott, az 1998-ban megjelent Once Sent From The Golden Hall albumon, illetve az azt megelőző Sorrow Throughout The Nine Worlds EP-n azonban már megjelentek azok a stílusjegyek, amelyek aztán mindvégig jellemezték az Amon Amarth-ot. Zenei koncepciójuk tehát már a kezdetek óta jelen volt, az azóta megjelent lemezeken mindössze folyamatosan csiszolták, áramvonalasították azt.
Életművükből kiugró a 2002-es Versus The World lemez, majd pedig a 2006-os With Oden On Our Side albumtól kezdve egy nagyon komoly sikertörténet indult be náluk, amelynek során kiléptek a kis klubok színpadáról a fesztiválok nagyszínpadáig, headliner pozíciójáig. 2008-as Twilight Of The Thunder God című albumuk egy kikezdhetetlen mestermű, ami gyorsan hivatkozási pont lett a műfajban. A 3 év múlva érkező Surtur Rising-ot nem övezte akkora lelkendezés a rajongók részéről, pedig jónéhány remek pillanattal rendelkezik.
A 2013-as Deceiver Of The Gods lemez még fogósabb, még dallamosabb irányba lépett tovább, az idén megjelent Jomsviking című album pedig még erre is rátesz egy lapáttal. Az Amon Amarth úgy tartotta meg melodikus death metalos gyökereit, hogy ha egy dallamos énekkel képzelnénk el ezeket a dalokat, bármelyik heavy/power metal banda repertoárjában szerepelhetnének. Johann Hegg énekes durva hangja viszont a garancia arra, hogy az Amon Amarth megmarad a súlyos műfajnál.
Az Amon Amarth számos alkalommal járt már Budapesten, mindannyiszor remek fellépéseket adtak. Idén már másodszor látogat meg minket a svéd csapat, hiszen nyáron a Rockmaraton már adtak egyszer egy rendkívül látványos, letaglózó erejű koncertet. A mostani fellépés a klub jelleg miatt talán még közvetlenebb lesz, a látványvilágra és a zenei minőségre pedig mindig garancia az Amon Amarth neve.
A turnén a szintén svéd Grand Magus kíséri őket, akik az eddig megjelent 8 nagylemezükkel a heavy metal jellegzetességeit a régi nagyok, a Black Sabbath, Deep Purple, Uriah Heep, Judas Priest és mások retro hangulatával vegyítik. Hazai fronton pedig a Heroic zenekar melegíthet be.
A december 6-i koncertre már elfogytak a limitált elővételes jegyek, viszont október 31-ig még 6999 Ft-ért kaphatók a belépők, december 1-étől 7999 Ft a jegyár.