szerző: PjotrSwing Highlights a Nemzetközi Jazz Napon
2011-ben Herbie Hancock javaslatára az UNESCO április 30-át Nemzetközi Jazz Nappá nyilvánította. Az ENSZ tagszervezete azért kiáltotta ki Nemzetközi Jazznapnak ezt a napot, hogy a műfaj oktatási és kulturális hasznát, demokratikus szellemét felmutassa. Fantasztikusan rövid idő alatt igazi világnap lett belőle, rendre vagy kétszáz országban rendeznek kapcsolódó eseményeket, így 2014-től a UNESCO magyar szervezetének égisze alatt, hazánkban is elindultak a jazz világnapjához kapcsolódó események.
Swing Highlights – azaz „éles megvilágításba” helyezzük a ´30-as évektől napjainkig ívelő swing - frivol, fehér inges, dohányfüstös miliőjét. Többek között Ella Fitzgerald, Frank Sinatra dalaival ezt a hangulatot idézik fel Bolba Éva, Majsai Gábor, Varga Ferenc, Balássy Betty és a Studio11 Ensemble. Fly Me To The Moon, The Lady Is A Tramp, Makin´ Whoopee, – úgy izzanak fel a ritmusok, mint a Las Vegas-t jelző tábla a sivatagi napsütésben..
A hagyományos swing kompozíciók mellett elhangzik például a Cool a West Side Story-ból, amely talán a swing kvinteszenciája Bernstein improvizatív kortárs zenébe hajló megfogalmazásában, de a modern hangszerelés mellett megőrizvén a swing-re oly jellemző dallamosságot.
Bolba Éva óvodás kora óta színpadon van. Első ízben talán a Studio11 zenekarral lépett színpadra. Aztán később elvégezte a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen jazz-ének szakát is, és számos formációval szerepelt ország- és világszerte. A Hot Jazz Band állandó vendég énekese volt hosszú évekig.
Majsai Gábor első profi együttese a Wastaps volt, funky és soul zenét játszottak, majd több összeállítással végigturnézta Európát. Ezután számtalan produkció és siker: Besenyő Blues Band, BaráTom Jones, és legújabb albuma a Swing és Boogie. Múlt és jelen értékeit olvasztja össze, és így marad aktuális.
Varga Feri azon fiatal előadók közé tartozik, aki egy népszerű televíziós versenyen tűnt fel, de szemben oly sok sorstársával, az ő sikere tartósnak bizonyult. Köszönhető mindez kimagasló tehetségének, és a zenével szembeni nagy szakmai alázatának.
Balássy Betty jazz énekes, énektanár zenei karrierje 2000-ben indult be, amikor egy Nemzetközi Jazz Énekversenyen I. helyezést ért el. Ezt követően számtalan formációval koncertezett országszerte, képzettségének köszönhetően rengeteg népszerű előadó lemezének, produkciójának közreműködője.
A Studio11 zenekar története a közszolgálati rádió égisze alatt 1963-ban indult Zsoldos Imre és Dobsa Sándor vezetésével. A zenekar évtizedeken keresztül meghatározó részese volt a magyar könnyűzene fejlődésének, fontos dalok, produkciók megszületésének közreműködői lehettünk. A több évtizedes művészi tevékenység eredménye tengernyi hanghordozón, televízió- és rádiófelvételen hallható, látható. A jelenleg művészeti társulatként működő Studio11 Ensemble a legkülönbözőbb összeállításokban formát öltve, a jazz és a könnyűzene valamennyi stílusában mindig is a szabad zenélés útjain jár.
Rátonyi Róbert – zongora; Barbinek Gábor – harsona; Boegán Péter – dob; Csejtei Ákos - tenor-, szoprán sax, fuvola; Ducsai Szabolcs - trombita; Gátos Iván - szintetizátor; Kalmus Pál - bariton, alt, szoprán sax, b.klarinét, fuvola; Magyar Ferenc – trombita; Nagy Balázs - alt-, szoprán sax, klarinét; Takács Donát - basszus; Tóth Gyula - gitár; Zsoldos Béla - vibrafon, ütőhangszerek.
New Orleans Club
2016. április 30. 21 óra
belépés ingyenes
Asztalfoglalás:
New Orleans Club - 1066 Budapest, Lovag u. 5., 06 1 269 49 51, restaurant@neworleans.hu
(kapunyitás: 19 óra)