szerző: PjotrNégy kontinens ezer énekese a Müpa kórusünnepén
Május 23. és 25. között első alkalommal ad otthont többnapos, nemzetközi kórusfesztiválnak a Müpa. A pünkösdhétvégi eseménysorozat az idén harmincadik évfordulóját ünneplő Énekel az ország kórusprojekt gazdag hagyományából ered. A tekintélyes volumenű fesztiválon négy kontinens, tíz ország több mint ezer énekese mutatja be a vokális kultúra sokszínűségét. A középpontban az együtténeklés öröme áll, a hazai és külföldi kórusok hangversenyein kívül látványos éjszakai koncert, dalműhelyek és interaktív gyermekprogramok várnak minden korosztályt, akiket több ízben is közös dalolásra invitálnak a fellépő énekesek.
Pünkösd hétvégéjén a Müpa minden zegzugában, minden terében kórusmuzsika zeng. Akár zenerajongóként érkezik a Müpába, akár kórusénekesként szeretné kipróbálni magát, részese lehet a háromnapos dalfiesztának, amelynek középpontjában az éneklés öröme áll. Az esti gálakoncertek közreműködője a Budafoki Dohnányi Zenekar, élén az Énekel az ország projekt megálmodója és létrehozója, Hollerung Gábor karmester, aki már világszerte ismert a különféle kultúrájú és nemzetiségű kórusok részvételével megrendezett nagyszabású koncertjeiről.
A fesztivál szombati nyitóestjén, a Nemzetközi Kórusgálán az érdeklődők a műfaj legjobbjainak közreműködésével a vokális zene sokféle arcát, változatos repertoárját ismerhetik meg, Amerikától Kazahsztánig, Norvégiától Ausztriáig. Felcsendülnek amerikai spirituálék, hallhatunk jódlizást, vérpezsdítő kazah folklórt, elementáris erejű afrikai zenét, illetve szellemes kóruszenei paródiát is, hangszerkísérettel és tánccal. A legkisebbeket – és persze az egész családot – másnap, vasárnap délelőtt a Cifra Palota pünkösdölő különkiadása várja, amelyen a Kossuth-díjas kórusvezető, Szabó Dénes és világhírű együttese, a Nyíregyházi Cantemus Gyermekkar hívják közös éneklésre az apróbbakat.
Vasárnap és hétfő délután tematikus gálakoncertek hirdetik az énekes műfajok sokszínűségét: egyiken a könnyed, sziporkázó szórakoztatás, másikon pedig vallásos és a világi zene kapcsolódása játssza a főszerepet. Élőben is megismerheti a magyar közönség a világhírű finn énekegyüttes, a Rajaton stílusokon átívelő művészetét, a gazdag ázsiai hagyományai mellett európai hatásokról is tanúbizonyságot adó Astana Philharmonic Chamber Choir együtthangzását, a Kongói Demokratikus Köztársaság dalművészei, a Choeur la Grâce ritmikus etnoprogramját, érzelmes amerikai spirituálét a kórusolimpiai bajnok Jason Max Ferdinand Singers előadásában. A legkiválóbb énekes hagyományokat követő énekkarok, mint például a lipcsei Tamás-templom kántorainak iskolájában nevelkedett Ensemble Thios Omilos, vagy az egyik legrangosabb magyar kórusiskolai műhely, a nyíregyházi Cantemus-kóruscsalád a több évtizedes, illetve évszázados tradíciókat mutatja be programjában. Emellett fellép a kitűnő norvég nőikar, a Damenes Aften, az egyik legnevesebb lengyel énekkar, az Astrolabium, egy nagyszerű szlovén férfikar, a Vokalna Akademia Ljubljana Male Choir, valamint az üdítően fiatalos női trió, a Chilli da Mur is.
Budapesti Nemzetközi Kórusünnep
2015. május 23-25.