kultúra [kiállítás] 2015. április 29. szerda 04:26
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrSzürreális társadalom a Vákum Galériában
Április 30-án, csütörtökön 19h-tól Zubreczki Dávid / az Urbanista blog szerkesztője nyitja meg a Szürreális társadalom című kiállítást a Vágum Design Shop és Galériában (Budapest, III., Lajos utca 126.). A belépés ingyenes!
KoPé, aki az ‘Alternative Budapest´ képsorozat megalkotója és gazdája egy szürreális, néhol a science fictionbe átnyúló fantázia világot teremt. Képein jellegzetes budapesti helyszínek láthatóak a popkultúra (néha a blockbuster-filmek) emblematikus elemeivel megspékelve. Itt egy Tyrannosaurus kel át a Szabadság hídon, ott egy gigantikus Super Mario zúzza a Duna parti házak tetejét. Egyik ismertebb képén a Galagtikus Birodalom építkezik a Parlament fölött. Sokan sokféleképpen próbálták értelmezni e képeket: a pop kultúra hazai térnyerésének szimbólumai, a fantázia varázsának meglebbentése, vagy csak öncélú szórakozás…Bármelyikbe is soroljuk, de azt nem vitathatjuk el, hogy képzeletünknek egy olyan részét kelti fel ezzel, amivel valószínűleg már mi is sokszor eljátszottunk gondolatban. Munkáin emblematikus budapesti helyeink hollywoodi moziképbe záródnak, ami fricskaként kacsint vissza a nézelődőre. Többször láthattuk műveit pl. az ARC óriásplakát pályázaton, 2012-től pedig elindította az Alternative Budapest projektet, amelynek darabjait kezdetben az Instagrammon, Tumblr-en és a Facebookon publikált, míg el nem kezdte képeit kiállítani.
Paszternák Zoltán (Paszti) ezzel szemben egyáltalán nem a kellemes érzéseket próbálja bennünk kiváltani. Kritikus, ironikus, provokatív képei a társadalom rettegéseit, mélységeit és arroganciáját mutatják meg. A sci-fi, cyber punk, steam punk stílusából inspirálódik és próbálja megörökíteni a pillanatát-véletlenül vagy okkal-, annak a mesterséges világnak, amiben élünk. A legfontosabb elemek, amelyekkel dolgozik: humor, szexualitás, szociális érzékenység, diszharmónia. Leggyakoribb témája szuper es nem szuper hősök, mint szereplők. Tökéletességük azonban vitatott, hiszen esendőek és sérülékenyek, mint mi magunk az emberek, akik az alkotások hátterét adjak. A hősök meg tudjak védeni a világot a pusztulástól, a gonosztól …ez a sztereotipizált szerepük. Sokszor büszkén, ragyogóan, dominánsan betöltve szerepüket jelennek meg, néha pedig mocskosan, sérülten, ami jelzi, hogy mennyire „hitelesek” a saját szerepkörükben. Az illúzión túl azonban semmit nem tesznek, semmit, ami igazi változást idézne elő a való világban. Hatásuk addig tart, amíg ki nem lépünk a moziból, be nem csukjuk a könyvet, a képregényt, a fikciót. Szuper hősök akik nem akkor jelennek meg amikor szükség van rajuk,hanem amikor ők akarnak, látszólag indokolatlanul …
Gondolkodásra késztetnek mérlegelésre kényszerítenek: is this real …,? or joke… ? or what …?
Szabó-Lencz Péter (Petyka) mostanában a város képszerű látványának belső úttalan útjainak felfedezése mellett, az absztrakt sűrítéssel kísérletezik, a képek végtelenre csupaszítása, majd újra rendezése izgatja, és egyre gyakrabban használja a szinesztéziát is. A geometriai formákban azonban ott van a kollázs rendezetlen-rendezettsége is, és erősen épít a véletlenre. A felületen még ezek a képek is városiak: két szín és forma találkozása legalább annyi elemzési lehetőséget kínál, mint a felismerhetetlenségig és megismerhetetlenségig filterezett majd egymásra rétegzett fotómontázs. (Veres Attila).
A nyíregyházi Incze Ottó körülbelül 15 éve foglalkozik ólomüvegezéssel, amit különböző szabadabb technikákkal egészít ki (több fém, kövek és egyre kevesebb üveg). A munkákat később fényképezik, zenét alkotnak hozzá és ezek ötvözetéből születnek meg az animációk, videók. Hasonló érdeklődésű társakkal egyesületet működtetnek Independent néven. Az ónfigurák izgalmas zenei aláfestés mellett élik mindennapjaikat fém világukba zárva. Ennek részleteibe pillanthatunk bele a kiállítás keretében.