szerző: PjotrAz Óbudai Danubia Zenekar Íme az ember c. koncertsorozatának hetedik koncertje 2015. április 02. 19.30, Zeneakadémia, Nagyterem
Van abban valami hátborzongató, ahogy a 20. századi zene két ikercsillaga – Stravinsky és Bartók – egy „hullámhosszon” gondolkodik. Az egybeesések, a hasonló irányba tartó alkotóművészi törekvések egyszerre mutatnak tudatos és véletlenszerű egyezéseket.
Ahogy például az 1923-as Táncszvit a fagott szólójával elindul, az ember óhatatlanul az egy évtizeddel korábban bemutatott Tavaszi áldozatra asszociál. És az is feltűnő, hogy az 1920-as évek közepén mindketten égető szükségét érezték egy önmaguk számára komponált új zongoraversenynek. Stravinsky ekkor írta a Capricciót. A francia zene modernkori ikercsillagai – Debussy és Ravel – is hol egymásra figyelve, hol pedig egymástól függetlenül jutottak hasonló művészi eredményekre. Mindketten igazodási pontnak tekintették a 18. századi francia barokk zene – például Couperin és Rameau – örökségét; s mindkettőjüket mélyen megihlette a spanyol muzsika.
A koncert karmestere Kocsis Zoltán kétszeres Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas karmester, zongoraművész és zeneszerző, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar főzeneigazgatója, érdemes és kiváló művész.
Nemzetközi karrierje 18 éves korában a Magyar Rádió Beethoven-versenyének megnyerésével indult. Néhány év alatt szinte berobbant a nemzetközi zenei világba, meghívás meghívást követ Európa, Észak- és Dél-Amerika, valamint a Távol-Kelet meghatározó zenei központjaiba és fesztiváljaira. Fellépett a világ számos vezető zenekarával, rendszeres sztárvendége a nemzetközi zenei élet rangos fesztiváljainak: Edinburgh, Párizs, Tours, Luzern, Salzburg, Prága, Menton, stb.
1983-ban Fischer Ivánnal megalapította a Budapesti Fesztiválzenekart. 1987 óta karmesterként is fellép és zongoraművészi pályája mellett komponál is. Ennek egyik kiemelkedő példája Schönberg „befejezetlen” operájának, a Mózes és Áronnak komponált harmadik tétele. A kortárs zene kiemelkedő személyiségeivel folytatott termékeny együttműködését jelzi többek között Kurtág György több neki ajánlott művének világbemutatója.
Kocsis Zoltán 1997 őszétől vette át a Nemzeti Filharmonikus Zenekar – akkor még Magyar Állami Hangversenyzenekar – irányítását. Művészi koncepciójának megfelelően azóta szélesedett az együttes repertoárja, irányítása alatt több mű magyarországi ősbemutatójára sor került.
A koncert szólistája, Fejérvári Zoltán zenei tanulmányait nyolc évesen kezdte. 2000-2005 között a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola növendéke, 2006-tól 2008-ig a madridi Escuela Superior de Musica Reina Sofia ösztöndíjas hallgatója, ahol Dmitrij Baskirov és Claudio Martinez Mehner voltak a tanárai. Ezután a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen folytatta tanulmányait Kemenes András, Várjon Dénes és Wagner Rita növendékeként.
Több nemzetközi zenei fesztivál résztvevője volt az évek során: Tiszadobi Zongorafesztivál, Encuentro de Música de Santander, chateauruox-i Lisztomania, IMS Prussia Cove.
2010-ben II. díjat nyert a Manchesteri Nemzetközi Zongoraversenyen. Fellépett szólistaként több hazai zenekarral, így a Telekom Szimfonikus Zenekarral (Concerto Budapest), valamint a Nemzeti Filharmonikusokkal és a Budapesti Vonósokkal.
Program:
kocsis – háború és béke
közreműködik: fejérvári zoltán (zongora)
vezényel: kocsis zoltán
program:
Bartók: Táncszvit
Stravinsky: Capriccio zongorára és zenekarra
Debussy: Iberia
Ravel: Le tombeau de Couperin (Kocsis Zoltán és Ravel hangszerelése)