magazin [program] 2014. szeptember 25. csütörtök 17:27
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrKutatók éjszakája Aquincumi múzeum 2014. szeptember 26., 16-21h, Aquincumi Múzeum
A 2012-ben megnyílt „Műtárgymesék – Budapesti régészeti emlékeink másképp” című időszaki kiállítás zárásának apropóján egy finiszázzsal összekapcsolt programot szervez a múzeum, ahol a látogatók megismerkedhetnek a régészek és restaurátorok munkájával. A kiállítás formabontó módon a régész-restaurátor személyes tárgyhoz kapcsolódó érzésein keresztül mutatja be a leleteket. A látogatók a program alatt betekintést kapnak ezek megtalálásának körülményeibe, a régészek munkájába, a restaurálás folyamataiba. Mindehhez kapcsolódik egy kis kézműves foglalkozás és bemutató, ahol a gyerekek is készíthetnek római ihletettségű tárgyakat. A program zárásaként a Zene Lelke Aquincumban címmel koncerten vehetnek részt az érdeklődők. Közreműködők: az Anima Musicae Kamarazenekar művészei, művészeti vezető: G.Horváth László
16.00-16.50 Dr. Láng Orsolya: Programnyitó tárlatvezetés a Műtárgymesék c. időszaki kiállításban A szeptember végén záródó kiállításban a kurátor, Dr. Láng Orsolya vezeti az érdeklődőket és mesél az ott kiállított tárgyakról és a régészek-restaurátorok munkájáról.
17.00-17.45 Vámos Péter: „Amikor a szükség diktál - Egy római kori éjjeliedény” Az Aquincumi Múzeum „Műtárgymesék” című kiállításán egy római kori éjjeliedény is látható. Jóllehet az ókorban is ismerték és alkalmazták a nyilvános és privát illemhelyeket, ezek mennyisége azonban jóval gyérebb volt a mai viszonyokhoz képest. A különböző éjjeliedényekre tehát, komoly szerep hárult. Ezek maradványai esetenként fel is bukkannak a feltárások leletei között, aminek ékes bizonyítéka a kiállításon látható példány. Az előadáson a bili bemutatásának apropóján, érdekes információkat kaphatunk a római kori hygiéniai szokásokról is.
18.00-18.45 Alice M. Choyke: A csonteszközök titkos élete A modern emberek az állatok kemény csontjából már készítettek és alkalmaztak használati tárgyakat és dísztárgyakat az elmúlt 100 000 évben. A vadász és gyűjtögetők emberektől a bronz-, vaskor korai földművelőéig és kifinomult városlakójáig a csonteszközök főképpen a bőrmegmunkálás, a textilkészítés és a kerámiagyártás során kerültek használatra, de a rituáléknál és díszítéseknél is alkalmazták őket. A tárgyaknak egyszerre gyakorlati és szimbolikus használata is volt.
A csontból, agancsból, fogból és agyarból készült tárgyak néhány esetben rávilágítanak az embereknek és azoknak az állatoknak a kapcsolatára, amelyeknek a testrészeit hasznosították. Ez változott némiképp a római és a középkorban, amikor megindult a tömeggyártás és a piacgazdaság. Az emberek általában távolabb kerültek az állatoktól és a tárgyak új jelleget öltöttek.
Az előadásban megpróbálom bemutatni, hogy ezek a csonteszközök mit mesélnek nekünk az emberek életéről, gondolatairól ebből az időszakból.
19.00-19.45 Dr. Lassányi Gábor: Sötét varázslat Aquincumban Kevés lelet töltött el olyan izgalommal az elmúlt években, mint egy korrodált, szürkésfehér, meglehetősen meggyűrődött és alig 20 cm hosszú ólomtábla megtalálása. Ez tartalmazta az eddig ismert leghosszabb latin nyelvű, pannoniai átokszöveget.
A lemezt az Aquincum polgárvárosának keleti temetőjében találtuk 2007-ben, egy hamvasztásos sírt körülvevő árokban, gondosan dokumentált, ásatási körülmények között.
A szöveg megfejtését Barta Andrea régész, filológus végezte el több éves aprólékos munkával, de a szöveg teljes, pontos értelmezést végül csak egy apró bronztárgy segítségével lehetett elvégezni, amely végig ott volt a szemünk előtt.
Az előadás keretében átfogó képet adunk az aquincumi átoktábla koráról, bemutatjuk annak elkészült, immár teljes olvasatát és kísérletet teszünk az átokszertartás minél pontosabb rekonstruálására.
16.00-20.00 Gábler Szilvia és Erőss Dóra: A restaurálás folyamatai (bemutató és kézműves foglalkozás)