magazin [asztaltársaság] 2014. május 1. csütörtök 11:10
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrTörténelemórák A Szabadságról V. Az ellenállás női arca
Találkozások Velük, akik ott voltak, és előkészítették a változást. Ahogy mi láttuk őket, ahogy ők látták a világot - akkor és most. 1989 eseményei, a rendszerváltáshoz vezető út, és az azóta eltelt 25 év szavakban és képekben.
Az ellenállás női arca
Vendég:
Henryka Krzywonos-Strycharska, eredetileg villamosvezető, majd lengyel ellenzéki aktivista, a gdański megállapodás egyik aláírója.
Az est moderátora: Mitrovits Miklós
A beszélgetés után 19:30-kor filmvetítés:
Nem voltunk hősök. Sztrájk női szemmel (rendező: Paweł Łącykowski)
A Lengyel Köztársaság Budapesti Nagykövetsége, és a Lengyel Intézet egész éven át tartó eseménysorozata a negyedszázaddal ezelőtt bekövetkező rendszerváltáshoz vezető út leglényegesebb epizódjait eleveníti fel. A havi rendszerességgel jelentkező találkozók vendégei a lengyel-magyar demokratikus ellenzék legendás alakjai, a Szolidaritás egykori tagjai-alapítói akik aktív részesei vagy szemtanúi voltak a szabadságért vívott harcnak. A Történelemórák a szabadságról című programsorozat január 28-án indult, a teltházas első találkozó vendége Kiss Gy. Csaba volt. A második találkozó február 27-én ismét hatalmas érdeklődéssel és közel 140 fős közönséggel került megrendezésre. A program különleges vendége a Lengyel Köztársaság Szenátusának elnöke, a lengyel demokratikus ellenzék egyik vezetője, Bogdan Borusewicz, valamint Engelmayer Ákos, a lengyel Szolidaritás mozgalom egykori tagja és Pákh Tibor ellenálló, az 1980-as podkowa leśnai éhségsztrájk egyetlen magyar részvevője voltak, akikkel a programsorozat házigazdája, Mitrovits Miklós történész beszélgetett. A harmadik találkozó alkalmával a magyar-lengyel barátság egyik legfontosabb alakját, Wacław Felczakot mutatta be Wojciech Frazik történész, Felczak monográfiájának szerzője, a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete (IPN) munkatársa, valamint Kovács István, történész. A találkozó napján, március 13-án délelőtt Roman Kowalski, a Lengyel Köztársaság budapesti nagykövete, Horváth László, az ELTE Eötvös József Collegium igazgatója, valamint Kovács István, történész, a Magyar Köztársaság korábbi krakkói főkonzulja helyeztek el koszorút Wacław Felczak professzor emléktáblájánál, az Eötvös József Collegium dísztermében.
2014. március 21-én, (pénteken), 15:30-kor A Történelemórák a szabadságról különkiadásának keretében díszvendégünk Bronisław Komorowski, a Lengyel Köztársaság elnöke volt. A Szabadság Ünnepe – 2014 programsorozat fővédnöke, az akkori lengyel demokratikus ellenzék aktív résztvevője az Eötvös Loránd Tudományegyetem hallgatóinak tartott előadást a rendszerváltás óta eltelt 25 évről, annak eredményeiről és legfontosabb állomásairól.
A legutóbbi beszélgetés vendége Władysław Frasyniuk volt, aki nemcsak szemtanúként, de aktív résztvevőként is végig követhette a rendszerváltáshoz vezető demokratikus átmenet útját. 1980-ban lépett be a Szolidaritás Független Önkormányzó Szakszervezetbe, majd a Lech Wałęsa vezette Országos Egyeztető Bizottság tagjaként tevékenyen részt vett a szervezet munkájában, 1989-ben pedig ott volt a Kerekasztal-tárgyalások plenáris ülésein.
Az egész éven át tartó programsorozat házigazdája: Mitrovits Miklós, történész, polonista.