szerző: DinoMark Chatterton: U2 enciklopédia Art Village Kft.
Míg a külföldi könyvpiacokon számos zenei témájú könyv található, hazánkban kissé mostoha helyzete van ennek a kategóriának: nem talál nagy választékra az, aki ilyen jellegű könyveket keres magyarul. Ezen helyzet javítására vállalkozott az Art Village Kft., amikor megkeresték Mark Chatterton könyvének kiadóját azzal a kéréssel, hogy magyarra fordíthassák az ír U2 együttesről összeállított enciklopédiát. Miután nagy nehezen megkapták az engedélyt, gyorsan nekiláttak az ezer körüli szócikket tartalmazó könyv magyarra ültetésének. Az eredmény december elejére lett kész, amikor boltokba került a U2 enciklopédia.
Az enciklopédia nem az a műfaj, amit az ember az elejétől a végéig olvas, sokkal inkább jellemző a Kaland, játék, kockázat vagy Harcos képzelet sorozatok lapozgatós könyvekben alkalmazott módszer, igaz, ezúttal papír és dobókocka nélkül: a szócikkek között leginkább az össze-vissza ugrálás a jellemző. Eszünkbe jut valami, megkeressük a hozzá tartozó magyarázatot, melyben látunk egy-két érdekes dolgot, és ennek megfelelően lapozunk tovább. Ezt segítik még a szócikkek végén lévő utalások is. A U2 könyv esetében valószínűleg először a legtöbben kedvenc számukra kíváncsiak, és sikerrel is járnak: minden egyes felvétel külön cikket kapott, sőt, a számból készült minden egyes remixről külön említés szerepel az enciklopédiában. Sok esetben kis háttérinfót is kapunk a számról, annak mondanivalójáról. Természetesen minden album is ugyanígy megtalálható a szócikkek között, de az együttes tagjairól, illetve családtagjaikról, barátaikról is rengeteg információt olvashatunk. Szintén nagy csoportot jelentenek a jelentősebb koncerthelyszínek. Ezekhez általában kapcsolódik egy-egy kisebb sztori, vagy az egyik fellépés setlistje. Még egy magyar helyszín is belekerült, hiszen 1993-ban hazánkba is ellátogatott a banda: a Népstadionról hat sor került a könyvbe.
Természetesen nem pusztán szövegeket találunk helyet a könyv oldalain. Egyes szócikkekhez kapcsolódóan fotóillusztrációkat is láthatunk, például a setlistek fotóját, belépőjegyeket, borítókat, egy-egy koncertfotót, vagy képet egyes klipek forgatásáról. A függelék már kicsit szárazabb információgyűjteményt jelent. Megnézhetjük a U2-ról szóló könyvek listáját, kapunk egy teljes listát az össze fellépésük időpontjáról és helyszínéről, valamint egy komplett diszkográfiát (a kis- és nagylemezektől kezdve a filmzenéken át a válogatás lemezekig, TV és rádiófellépésekig mindenről).
A U2 enciklopédia magyar változata nem az eredeti kiadás, hanem a szigetországban hamarosan megjelenő bővített verzió alapján készült, így gyakorlatilag világpremier volt a hazai könyvbemutató. A könyv 2003 augusztusáig bezárólag minden fontos információt tartalmaz. Emellett mintegy bónuszként a hazai kiadásban még egy plusz rovat található: néhány dal szövegét és azok magyar fordítását olvashatjuk el az utolsó fejezetben.
A U2 enciklopédia valóban hiánypótló kiadvány a hazai piacon. Egy olyan országban, ahol lelkes rajongók tömegei várják az együttes újabb lemezeit, biztos nem lőttek mellé a kiadónál, amikor elkészítették a fordítást. Bár helyenként átérződnek a szövegen az angol eredeti fordulatai, egy szép és alapos munkát vehet kezébe, aki megvásárolja a könyvet.