szerző: PjotrKarácsonyi hangverseny Telemann és Bach - Collegium Musicum 90 és a Purcell kórus 2013. december 20. 19:30 - 22:00h, MÜPA Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
Telemann: D-dúr zenekari szvit (Ouverture jointes d´une suite tragi-comique), TWV 55:D22
J. S. Bach: C-dúr zenekari szvit, BWV 1066
Telemann: Deus, judicium tuum (71. zsoltár), TWV 7:7 - magyarországi bemutató
J. S. Bach: Magnificat, BWV 243
Közreműködik: Stefanik Márta, Pintér Ágnes - szoprán, Bárány Péter - kontratenor, Szigetvári Dávid - tenor, Blazsó Domonkos - basszus, Purcell Kórus, Collegium Musicum 90 (művészeti vezető és koncertmester: Simon Standage)
Vezényel: Vashegyi György
Élt a 18. században egy zeneszerző, aki annak idején nagyobbnak számított, mint Bach, az utókor azonban már-már elhallgatta Georg Philipp Telemann nevét. Mellőzöttségét talán túl sok műve okozta: a zeneirodalom egyik legtermékenyebb alkotójaként több mint háromezer opust hagyott hátra, míg Bach „csupán” harmadannyit. Aki ennyit ír, ráadásul a korízlést divatos zenékkel szolgálja ki, az nem lehet jelentős, vélekedett számos zenetörténet-író a - 20. századi koncertrepertoárt is nagyban meghatározó - 19. században. Igazuk volt-e, vagy sem - ez a hangverseny tökéletes alkalom arra, hogy ezt eldöntsük.
Az előadókon mindenesetre nem fog múlni: a magyar historikus játék egyik jeles képviselője, Vashegyi György vezényli a nagy múltú brit régi zenei előadásmód 1990 óta aktív formációját, a Collegium Musicum 90 együttest és a Purcell Kórust. Ennek vezetője az a Simon Standage hegedűművész, aki törzsvendégnek számít Magyarországon, és akit szoros kötelékek fűznek a világhírű English Concert és Academy of Ancient Music historikus együttesekhez.
Nomen est omen - a latin mondást itt jó értelemben kell vennünk: Lipcsében Telemann is Collegium Musicum néven hozta létre egyetemi diákokból álló zenekarát, amelynek vezetését később Bach vette át. Mindketten pályáztak a Tamás-templom karnagyi állására (jellemző, hogy a városi tanács előbb Telemannhoz fordult, aki aztán visszalépett), de köztudott, hogy tisztelték egymást: az egyik Bach-fiú keresztapja például Telemann volt. A műsor különlegessége Telemann fenséges remekműve, a Nagy motetta alcímmel is ismert zsoltármegzenésítés, amelyet a hamburgi szerző Párizs számára komponált.
A koncertet 18.30 órai kezdettel Előhang címmel beszélgetés előzi meg, amelyen a fellépő művészekkel és a műsoron szereplő művekkel ismerkedhetnek meg közelebbről az előadásra jeggyel rendelkezők.