előzetes [koncert] 2003. november 19. szerda 11:12
nincsen hozzászólás
szerző: Wizart.HuLajkó Félix és zenekara az A38 Hajón 2003 november 25, kedd 21h, A38 Hajó
Talán egy mai magyar zenészről, zeneszerzőről sem mondják olyan könnyedséggel, hogy zseni, mint a szabadkai fiatalemberről, Lajkó Félixről. Művészete maga a pillanat, az ihlet, a kockázat, mely nagyon messzire és nagyon erősen mutat. Improvizatív jellege és különféle zenei rétegei miatt beleeshetne a túl nagy szabadság, a jellegtelen egyveleg csapdájába, melyben aztán a muzsika szétesne, de a Lajkó-féle hangzás a személyi aura folytán végig kőkemény hangköltészet marad. November 25-én, kedden az A38 Hajó fedélzetén mindezzel saját fülünkkel is meggyőződhetünk. Az állójegyek elővételben 3000, a koncert napján 3500 Forintba kerülnek. Elővételben kapható az A38 Hajón (Petőfi híd budai hídfőjénél a déli oldalon Tel: 06-1-464-3940), Publika (Bp. VII.ker. Károly körút 9. Tel:06-1-322-2010), Ticket Express (Bp. VI. ker. Andrássy u. 18. Tel:06-1-354-0227)
Új generáció. Korát, stílusát tekintve is. A fiatalon lángoló zseni zenéjét rendkívül nehéz feladat műfaji vagy stiláris kategóriába sorolni. Ugyanis éppúgy megtalálhatók benne a klasszikus zene, a magyar és más kelet-európai népzenék motívumai, a dzsessz és a blues, mint a „vendéglátós” muzsika. Ami pedig ezeket a látszólag egymástól távoli elemeket képes összekötni, az Lajkó Félix virtuozitása és játékának sodró ereje, a közönségre ható szuggesztivitása.
Lajkó Félix nem tartja magát a szó hagyományos értelmében véve komponistának, koncertjein is többnyire improvizál, de ezek a rögtönzések is rendelkeznek bizonyos érlelési idővel, amitől szerzeményei mégis közelebb kerülnek a komolyzenéhez, mint a dzsesszhez.
Tehetségére a szakma s a közönség egyaránt gyorsan felfigyelt, s sok neves együttes és egyéniség invitálta közös munkára. Így lett tagja Szabados György együttesének a Makúznak és Boris Kovac zenekarának, a Ritual Nova-nak. Számos alkalommal koncertezett a világhírű japán bhutó táncossal, Min Tanaka-val, és a francia Noir Désir zenekarral. Több koncertet adott Alexander Balanescu-val, Boban Markovic rézfúvós roma zenekarával.
Több színházi előadásnak is ő szerezte zenéjét. Egyebek közt a Szabadkai Népszínház „Közellenség” című darabjának teljes zenei anyagát, de az orléans-i Jozef Nadj is rendszeresen kéri fel zenei kíséret komponálására. Műfaji határt a zeneszerzésben sem ismer, mert már Bozsik Yvette koreográfiájához is szolgáltatott zenei anyagot. Ő szerezte a jugoszláviai Ljubi±a Samardµic „Kerekek” című filmjének teljes zenei anyagát, de nevéhez fűződik az 1998-as szarajevói kulturális fesztiválnak, a Sarajevska Zima himnuszának megkomponálása is. Számos nagyjátékfilmben szerepelt és róla forgatta Jancsó Miklós a „Játssz Félix, játssz!” című kisfilmjét, szenét írt a Velencei Biennálé „Új Atlantisz felé” című projektjéhez is 2000-ben.
Briliáns hegedűjátékával elbűvölte Tokió, Amsterdam, Berlin, Pozsony, Prága, Budapest, Brassó, Belgrád, Szarajevó, Ljubljana, Frankfurt, Lyon, Bordeaux, Velence, Verona, Edinburgh, London, zeneértő közönségét. Visszatérő vendége a párizsi Théâtre de la Ville színpadának, 2001-ben zenekarával vendége volt a Pina Bausch wuppertali fesztiválnak, s szintén ő nyitotta meg 2000-ben a Monacó-i Grimaldi Fórum kulturális és konferencia központot. 2001-ben, a franciaországi Magyar Év egyedüli fellépőjeként játszott az Avignoni Színházi Fesztivál keretén belül a Pápai Palota udvarán.
Lajkó Félix eddig megjelent lemezei: 2002 Félix 2001 Lajkó Félix és Bandája játszik 2000 Boban Markovic Orkestar (közreműködő) 1999 Srbija: Sounds Global 1998 Lajkó Félix-Lőrinszky Attila a Zeneakadémián 1998 Lajkó Félix és Zenekara (Koncert ´98) 1997 Lajkó Félix és Zenekara 1996 Noir Désir (közreműködő) 1995 Royal Shadows 1993 Dresch Quartett
Alkotói munkásságát 1993-ban a Dresch Quartett-el közösen a Magyar Rádió Emerton Díjával tüntették ki. 1999-ben megkapta a Magyar Művészetért díjat. 2000-ben Szabadka díszpolgára lett.