kultúra [dalszöveg] 2012. november 19. hétfő 05:48
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrJerzy Hoffman. A történelem vonzásában 02012. november 21. – 2012. január 31. Lengyel Intézet - Budapest (VI. Nagymező u. 15.)
A nézőket filmes elképzeléseim lendületességével, gazdagságával és kifejezőerejével szerettem volna megnyerni. Különösen a történelem iránt vonzódtam. Minden filmemet úgy rendezem, mintha az első, egyben az utolsó is volna. Belefektetem minden energiámat és tudásomat. Másként nem tudom csinálni. Hiszem, hogy a film később átadja ezt az energiát a nézőknek. És semmit sem bánok! Mozi iránti szerelmem beteljesült, mert viszonzott szerelem. Igaz, hogy legjelentősebb filmes álmaim megvalósításáért kitartóan kellett harcolnom. Jerzy Hoffman
Jerzy Hoffmann születésének 80. évfordulója alkalmából a lodzi Filmmúzeum (Muzeum Kinematografii w Łodzi ) a „Zodiak” Jerzy Hoffman Film Production, valamint a Varsói Nemzeti Filmarchívum (Filmoteka Narodowa) kezdeményezésére jött létre ez a monografikus kiállítás, mely a lengyel filmművészet egyik legkiválóbb mesterének pályáját mutatja be. A kiállítás anyaga bepillantást enged ennek a gazdag életműnek az alakulásába, az első Edward Skórzewskivel közösen készített dokumentum és játékfilmektől kezdve az olyan nagyszabású produkciókig, mint A kislovag (Pan Wołodyjowski), az Özönvíz (Potop), a Tűzzel és vassal (Ogniem i mieczem), vagy A varsói csata, 1920.
A kiállítás anyagát alkotó gazdag fotódokumentáció a forgatások pillanatait idézi fel. A képeken a mestert látjuk, alkotás közben, kiváló lengyel színészek, operatőrök, díszlettervezők társaságában. Ez az egyedülálló gyűjtemény először kerül bemutatásra mint önálló kiállítás, nagyformátumú fényképes tablók formájában, Stanisław Zawiśliński Jerzy Hoffmannal készített interjúinak szövegrészleteivel kiegészítve.
A kiállítást megnyitja: Stanisław Zawiśliński, író, újságíró, filmkritikus, a kiállítás társszervezője.
Stanisław Zawiśliński 1953-ban született. Szociológus, újságíró, könyvkiadó. A Varsói Egyetem Újságíró Intézetének előadója. Számos lengyel filmes alkotóról, rendezőről és színészről írt könyvet, többek között Krzysztof Kieślowskiról, Bogusław Linda-ról, Zbigniew Zamachowskiról, illetve a Lengyel Intézetben most bemutatásra kerülő monografikus kiállítás főszereplőjéről, Jerzy Hoffmanról.
Kurátor: Piotr Kulesza
Látványterv-konzulens: Grzegorz Giercuszkiewicz
szövegek: Stanisław Zawiśliński
Berendezés: Sławomir Bit
Jerzy Hoffman filmrendező, forgatókönyvíró 1932. március 15-én született Krakkóban. Mindössze hét éves, mikor családjával együtt Szibériába hurcolják. Lengyelországba csak a II. világháború befejezése után jön vissza. Tanulmányait a moszkvai Filmintézetben fejezi be. 1954 óta forgat dokumentumfilmeket, 1962-től játékfilmeket. Legismertebb alkotása a Henryk Sienkiewicz műve alapján készült filmtrilógia. 1969-ben fog A kislovag (Pan Wołodyjowski) című Sienkiewicz mű forgatásába, s ezzel a nagyszabású, látványos filmprodukcióval új korszak kezdődik rendezői karrierjében. Következő klasszikus adaptációját, az Özönviz-et (Potop) 1975-ben Oscarra jelölik a legjobb idegennyelvű film kategóriájában, de végül az Amerikai Filmakadémia filmes elismerését Fellini Amarcord-ja viheti haza. A Tűzzel és vassal trilógia utolsó részét hosszú szünet után 1999-ben fejezi be Hoffman.
Munkáiért számos szakmai elismerés kap. Kitüntetik a legnagyobb állami elismerésnek számító Gloria Artis, és a Lengyel Köztársaság Nagykeresztje címekkel.
Az, hogy Lengyelországban az igényesen filmre vitt irodalmi adaptációk egészen különleges helyet foglalnak el a nemzet filmtörténetében jórészt Hoffman munkásságának is köszönhető. Ezek a statiszták tömegeit felvonultató látványos szuperprodukciók évtizedeken keresztül hihetetlen népszerűségnek örvendtek a közönség körében. „A Kereszteslovagok (1960) filmváltozatát huszonhét millióan, a Vízözön-t (1974) huszonnégy millióan nézték meg, Jerzy Hoffman 1969-ben készült Kislovag-ját csaknem tíz millió, Jerzy Kawalerowicz Fáraó című filmjét (1966) nyolc és fél millió néző látta.”.
Jerzy Hoffman legújabb filmje a A varsói csata, 1920 az első háromdimenziós film a lengyel filmgyártás történetében. 1989 óta ez az egyik legköltségesebb szuperprodukció. 3500 statiszta játszik benne, költségvetése mintegy 9 millió dollár. A két fő szponzor a lengyel Bank Zachodni WBK és a Lengyel Filmművészeti Intézet (ISF) volt. A filmet a budapesti Lengyel Intézet legnagyobb ciklikus filmes rendezvényének köszönhetően tavasszal a magyar közönség is láthatta. A 18. Lengyel Filmtavasz díszvendége 2012 áprilisában Jerzy Hoffman volt.
Sokszor emlegettem, hogy ha nem lett volna belőlem filmrendező, valószínűleg történész lettem volna. Imádom a történelmet, elsősorban Lengyelország történelmét – és ez vissza is tükröződik irodalmi művek által inspirált filmalkotásaimban. Jerzy Hoffman