szerző: PjotrÜnnepi megemlékezések itthon és világszerte ´56-os megemlékezések a budapesti Balassi Intézetben és a külföldi magyar intézetek szervezésében
Az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából ünnepi megemlékezés és fotókiállítás nyílik Jean-Pierre Pedrazzini francia fotóriporter ´56-os képeiből
A kiállításmegnyitó időpontja: 2012. október 18. 10.30
Helyszín: Balassi Intézet, 1016 Budapest, Somlói út 51.
10.30 Ünnepélyes beszédet mond, valamint a kiállítást megnyitja Dr. Kovács Zoltán, társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár
10.45 Ünnepélyes beszédet mond Dr. Hatos Pál, a Balassi Intézet főigazgatója
Az 1956-os magyar forradalom egyik, mára világhírűvé vált francia áldozatának, Jean-Pierre Pedrazzininek a munkáiból készül kiállítás a Balassi Intézetben. A fotóriporter képei 1956-ban bejárták a világot.
Jean-Pierre Pedrazzini Párizsban született 1927. január 30-án. Huszonegy évesen került a népszerű francia képes hetilaphoz, a Paris Match-hoz, melynek hamarosan vezető fotóriportere lett. Tíz év alatt bejárta a világot, Indokínától Egyiptomig, az Északi-sarktól a Kaukázusig. A magyar forradalom hírére Pedrazzini azonnal Magyarországra indult, ahova 1956. október 27-én érkezett meg. Másnap már Mosonmagyaróváron fényképezte a sortűz áldozatainak temetését, majd ezt követően utazott Budapestre, ahol a tűzszünet és általános amnesztia kihirdetése után, a megkönnyebbült pesti utcákon készített életképeket. Képein a közeli tragédia emlékét és a remény felvillanását jelenítette meg. Október 30-a reggelén, amikor megtudta, hogy a Köztársaság téren újabb összecsapások kezdődtek, odasietett. Egy lelőtt fiatal fiú segítségére szaladt, amikor 14 golyó fúródott és roncsolta szét lábait, hasát és gerincét. A sérült riportert a gondos ápolás és a többszöri műtét se tudta megmenteni: 1956. november 7-én, 29 éves korában hunyt el Franciaországban. Egész Franciaország megsiratta, alakja a párizsi szerkesztőségben eszménykép lett, sírja zarándokhely.
Kollégái nevezték el „a szabadság fotósának”.
Jean-Pierre Pedrazzini egyike azon kevésszámú személyeknek, akik posztumusz lettek a Francia Becsületrend lovagjai. 2003 őszén a magyar kormány érdemrendet adományozott Pedrazzini családjának a Nemzeti Múzeumban tiszteletére rendezett kiállítás alkalmából. A kiállításon, az ´56-os forradalom és szabadságharc során készült képeiből láthatunk válogatást.
A külföldi magyar intézetek neves hazai és külföldi előadók közreműködésével szerveztek programokat: képzőművészeti kiállításokat, komolyzenei koncerteket, filmvetítéseket és irodalmi előadásokat.
Bécsben, október 20-án 19 órától, zenés, verses pódiumest halllgathatunk meg arról, hogy bizonyos történelmi pillanatokban, hogyan készül a magyarság a szülőföld elhagyására, és ezt a „két hazára várva” állapotot hogyan éli meg. A Csöndes kiáltvány a vesztesekért című est a bécsi „Europa”-Club programja, melyet magyar nyelven ad elő Meister Éva, színművésznő.
Brüsszelben október 15-én Gyürk András, európai parlamenti képviselő, a magyar néppárti delegáció vezetője mondott köszöntőt. Ezt követően ünnepi beszédet tartott Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója. Majd a Csík Zenekar adott koncertet.
A bukaresti intézet székházában oktber 23-án 18 órakor Pădureţ Mónika kerámia kiállítása nyílik meg: a marosvásárhelyi származású kerámiafestő gyermekkori élményekből és témákból, illetve erdélyi hagyományokból, magyar, román, német és zsidó mesékből ihletődik. Műveiben visszatérő motívumok a bagoly és az elefánt; a madarat a lélek szimbólumaként, az elefántot a túlzott légiesség földi ellensúlyként, a baglyot a bölcsesség szimbólumaként használja, mely szimbólumok a kollektív képzeletvilág archaikus dimenzióira utalnak. A kiállításmegnyitót követően 19 órától Fejes Krisztina zongoraestje hallható. Fejes Krisztina 2011-ben Fischer Annie ösztöndíjas volt. Számos jelentős európai ország és kamarazenei fesztivál állandó meghívottja, koncertezett Németországban, Ausztriában, Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban.
Műsoron: Chopin, Liszt, Bartók és Scrjabin
Delhiben A szabadság reménye címmel fotódokumentációs kiállítás nyílik az ´56-os forradalomról. Nagy jelentőséggel bír, hogy a Doordarshan Bharti indiai TV-csatorna nemzeti ünnepünk alkalmából magyar filmeket sugároz.
Helsinkiben fogadással egybekötött komolyzenei koncert lesz a G18 Kulturális és oktatási központban 2012. október 23-án.
Londonban október 20-án a Magyarok Angliai Országos Szövetségének megemlékezése lesz a Szent István Házban, amelyen az 56-os forradalom egykori résztvevői számolnak be élményeikről. Az ´élő történelem órát´ kiváló művészek előadása teszi még emlékezetesebbé. Az esemény támogatója a Londoni Magyar Kulturális Központ. Október 23-án 12.30-kor ünnepi fogadás keretében beszédet mond Lord Boswell of Aynho, a Lordok Háza Európai Uniós Bizottságának elnöke.
Moszkvában október 29-én a „Budakeszi srácok”című magyar film díszbemutatója lesz, majd közönségtalálkozó Kovács Istvánnal, a film forgatókönyvének alapjául szolgáló „A gyermekkor tündöklete” című regény szerzőjével. Moderátor: Viktor Sejnyisz, a magyar forradalom melletti oroszországi szimpátiatüntetések részvevője.
New Yorkban Csillagh Katalin zongoraművész és Győri Noémi fuvolaművész koncertjét hallgathatják meg.
Párizsban 2012. október 23-án Sudár Annamária előadóművész költészeti műsorát és Várkonyi Zsuzsa és zenésztársainak koncertjét hallgathatják meg. Október 21-én ünnepi mise és Mindszenty megemlékezés lesz a Katolikus Misszión, majd felvonulás a Diadalívnél. November 5-én pedig Nagy Imre szimbolikus sírjának megkoszorúzása a Pere Lachaise temetőben.
Pozsonyban október 24-én Berecz András előadóművész estjét tekinthetik meg. Október 26-án a XX. század egyik nagy fotósának, Robert Capa-nak a kiállítása nyílik meg a Pozsonyi Magyar Intézet, a Magyar Nemzeti Múzeum és a Szlovák Nemzeti Galéria együttműködésében.
A Prágában a bukaresti 8. Magyar Zenei Fesztivál nyertesei (Elidy Elena Tirtopan – fuvola és Ioana Valentina Cojuharov - zongora) adnak ünnepi koncertet.
Rómában 2012. október 22-én a Via de´ Cestari 34. szám alatt található 1956-os emléktáblán helyeznek el koszorút. Október 23-án az RMA küldöttsége az igazgató vezetésével részt vesz a Capestranóban, Kapisztrán Szent János emléknapján rendezett hivatalos ünnepségen, amely hagyományosan az Itáliában élő 56-os emigráció ünnepe, illetve a magyar-olasz kapcsolatok kiemelt színtere.
Stuttgartban Thorma János kiállításával emlékeznek.
Szófiában 2012. október 22-én kiállítás nyílik a Bolgár Nemzeti Levéltár és a Magyar Országos Levéltár szervezésében. A megnyitón részt vesznek: Dr. Mikó Zsuzsanna, a MOL főigazgatója, Szatucsek Zoltán főigazgató helyettes, valamint Martin Ivanov a BNL igazgatója. A kiállítás arra ad választ, hogyan látták a magyar forradalmat Bulgáriában.
Varsóban október 21-én ünnepi szentmise lesz az 1956-os magyar forradalom tiszteletére, amelyet Varsó érseke koncelebrál. Ennek keretében Dr. Tischler János beszédét hallgathatjuk meg az 1956-os magyar-lengyel szolidaritásról. Október 23-án koszorúzást tartanak Mansfeld Péter és az 1956-os poznani munkásfelkelésben életét vesztett Romek Strzalkowski emléktábláinál Poznanban - Intézetünk közreműködésével. Ezt követően az Accord Quartet magyar-lengyel ünnepi koncertje lesz hallható a Lengyel Rádió Lutoslawski termében.