szerző: mogyoroMichael Moore: Hülye fehér ember a könyv Brand kiadó
Lassan véget ér a játék a könyvért, így, a hajrában pár szót elmondanék róla. Első helyen kiemelném, hogy a Kóla, puska, sültkrumpli filmhez nem sok köze van (leszámítva, hogy a film rendezője a könyv írója).
Érdekes dolog a politika, a politikai újságírás meg még érdekesebb emberfajtát teremt. Jelen esetben Michael Moore-t, aki a könyv alapján se nem demokrata, se nem republikánus, hanem az örök ellenzéki. Kicsit előre rohantam, de azt hiszem, hogy az előző, kicsit hamar jött mondatomból kiderült, hogy a Hülye fehér ember Amerikáról, az amerikai politikáról, életfelfogásról szól, illetve annak buktatóiról. Mert azok is vannak bőven néha olyanok (amennyiben lehet hinni a könyvnek), hogy annak töredéke esetén a magyar parlamenterek már egymás vérét folyatnák.
De sokszor felmerül a kérdés, hogy ez mind igaz? Ez lenne a jogállam? Ilyen egy jóléti társadalomban élni? Elég sok kérdést felvet, s az olvasás közben kicsit szkeptikus vagyok. Hiszen minden alá van támasztva adatokkal, hivatkozással ami vagy igaz, vagy nem. Hozzáteszem, ha nem igaz, akkor nagy valószínűséggel egy kiadó sem vállalja a kiadását. Igaz, így is belekerült a könyv elejére, hogy a kiadó nem feltétlenül ért egyet a szerző véleményével, s csak cenzúrázatlanul lehet kiadni.
A hülye fehér ember a mai Amerika korrajza. Egy Amerikáé, ahol nem szeretnénk élni, egy Amerikáé, ami nem látszik a hollywoodi produkciókban. Megtudjuk, milyen államcsínnyel került Bush hatalomra, kormánya mennyire az üzleti élet kiszolgálója, s Amerikában nem jó szegénynek és/vagy színes bőrűnek lenni. Kérdezhetnénk, hol jó? Michael Moore Amerikájában biztosan nem akkor inkább Magyarországon.
Akit egy érdekel, milyen az a nemzet, amelyik a világ meghódítására törekszik, aki szereti vagy utálja az újkori Rómát, azok mindenképpen olvassák el ezt a könyvet kis kételkedéssel, hiszen ennyire nem lehet rossz. S akinek valami nem világos (egy rövidítés, egy név), Moore kimerítő jegyzeteket írt a könyvhöz, ahol a számára fontosnak tartott dolgokhoz rövidke plusz információt, magyarázatot szolgáltat a saját nézőpontja szerint. De tény, hogy a könyv a legtöbb amerikai filmmel ellentétben nincs az amerikai Propaganda Minisztérium által támogatva. S még egy fontos információ a könyv olvasásánál: állítólag a statisztikák 75%-a az adott pillanatban kitalált számadatokat tartalmaz. Állítólag!