hosting: Hunet
r38
  cikkekfotók        
film [filmszemle]  2003. június 10. kedd   15:23
nincsen hozzászólás

szerző: mogyoro
A csendes amerikai
Hazai bemutató: 2003. június 12.

  Mióta hallottam, hogy Graham Greene regényét ami az egyik személyes kedvencem az írótól filmre vitték, azóta várom a hazai bemutatót. Kíváncsiságomat csak fokozta, amikor valahol azt olvastam, hogy a film amerikaellenessége miatt nem akarták engedélyezni Amerikában a moziban történő bemutatását, csak a videón való megjelenésre lett volna lehetőség. De ebbe a főszereplő, Sir Michael Caine nem egyezett bele. Őt egyébként a filmben nyújtott alakításáért 2003-ban a legjobb férfi főszereplő kategóriában Oscar-díjra illetve Golden Globe-díjra jelölték. S, mielőtt elfelejteném, a vietnámiak engedték, hogy országukban történjenek a film felvételének munkálatai.
  
  Mielőtt a film részletes tárgyalására térnék, meg kell említenem a másik férfi főszereplőt is, Brendan Fraser-t, akit eddig még nem láttam komoly hangvételű filmben szerepelni, de jól vette az akadályt.
  
  A film Régen olvastam a könyvet, s nem akartam a film kedvéért újra elővenni, hiszen az csak a hátrányára vált volna a feldolgozásnak. Ettől függetlenül felfigyeltem pár dramaturgiai eltérésre, ami a történet mondanivalóját nem változtatta meg, ellenben megkönnyítette a mozira átírását a történetnek (egyes jelenetekből kihagytak szereplőket, esetleg egy találkozás más körülmények között zajlik le, a könyvhöz képest minimálisra csökkentették a háború borzalmainak bemutatását, de a terrorizmus véres valóságának látványát meghökkentő élethűséggel mutatják be).
  
  Szép táj, tökéletesen kidolgozott szereplők, még ha a könyv olvasásakor máshogy képzeltem is el őket, vagy az író másmilyen jellemet ruházott rájuk. De ez is egy átirat, mert állítólag - a keleti gondolkodásmódot nehezen értenénk meg, ezért ilyen esetekben nyugatosítani kell azokat.
  
  Azért, amit a moziban kapunk a pénzünkért, az semmi esetre sem egy kommersz film, de szerencsére nem is egy nehezen emészthető feldolgozás. Ám össze lehet röviden is foglalni a filmet: egy szerelem, egy gyilkosság, egy háború.
  
  Graham Greene regénye alapján:
  Forgatókönyv: Robert Schenkkan & Christopher Hampton
  Fényképezte: Christopher Boyle
  Vágó: John Scott
  Rendezte: Phillip Noyce
  Szereplők: Sir Michael Caine, Brendan Fraser, Hai Yen, Rade Sherbedgia



Szólj hozzá!
azonosító (nem kötelező):ellenőrző kód:gépeld be ide:

új hozzászólás írása:




 Hozzászólások:
 nincsen hozzászólás


 programajánló: 
2025. április 18.
A To Defy Collective és a Reaction fanzine bemutatja: Reach Ad (Slo), Cold Brick, Retorsion és az Erased
2025. április 20.
Swallow The Sun: finn metal hármas élén érkeznek áprilisban
2025. április 29.
Indie ünnep Readingből: Only The Poets az A38-on (A38 Hajó - Budapest)
 a rovat legfrissebb cikkei: 
Összeállt a 17. KAFF versenyprogramja
Spanyol történelmi kalandfilm érkezik áprilisban a mozikba!
Jason Statham újra akcióban
Egyszer csak beköszön a 2001 Ürodisszeia, a Starwars, a Startrek és számtalan kultikus sci-fi a valaha készült legflúgosabb űrparódiában…
Lois Smith 94 évesen is dolgozik – Új szerepben tér vissza
Andrea Bocelli 30: The Celebration
Különleges Imagine Dragons koncert március végén a mozikban!
Az Oscar-díjas Bong Joon Ho legújabb filmje
 kiemelt 
Halflives: májusban visszatér Budapestre a robbanékony alterrock csapat
  
Május 4-én először játszik headlinerként Budapesten az olasz-francia pop-rock formáció, a Halflives

Dave Stewart EURYTHMICS feat. Vanessa Amorossi - Summer Tour
Colosseum: májusban ismét Budapesten a lassan 60 éves rockzenekar
Jean-Michel Jarre kilenc év után tér vissza Budapestre egy látványos elektronikus utazással
Őrült feldolgozásbuli a Dürerben – jön a Me First and the Gimme Gimmes!
 friss hozzászólások 

Pantera, Power Trip, Child Bite (2)
Blind Myself, 27, Isis (1)
Nulladik Változat az Almássy klubban (1)
Böngésző
rovatok
hírek
fotó
videó
előzetes
beszámoló
interjú
lemezajánló
magazin
kultúra
előadó
napló
alrovat ajánló
asztaltársaság
blog
botrány
dalszöveg
díjátadó
életrajz
építészet
festészet
film
gasztronómia
háttér
internet
kis pipa
médiaművészet
mese
posztumusz
próza
retro
rizikófaktor
skandalum
szobrászat
tévématiné
vers
PlayDome ajánló
PlayDome magazin

Partnerek
Concerto
Live Nation
Livesound
Tukker Booking
New Beat

Impresszum
Médiaajánlat
Adatvédelem

 címkefelhő
 we butter the bread with butter    cradle of filth    random deeds    steven tyler    az adósság    apey and the pea    abbie cornish    scorsese    the trade    super 8    vadvirágok blues band    óriásgonzó    skeletonwitch    veszprém    devil sold his soul    lost dreams    kisssonic boom    set your goals    marian cosma    phlegethon    kate nash    gasometer    szupercsapat    gabriela cedillo    jorn lande  

r42
Copyright 2000-2025 Underground Magazin
Minden jog fenntartva! A lap bármely része csak engedéllyel használható fel!