Az agyaggal most ismerkedők belekóstolhatnak a világ egyik legnehezebb, de talán a legszebb mesterségébe, a fazekasságba. A fazekasság egy életforma, amelybe, ha valaki bekapcsolódik, örökre a mesterség foglya marad. Életforma, mert a tárgy technológiai folyamata határozza meg a mester életét, diktálja napi munka menetét.
Részletes program:
Hétfő: Elmélet: - Szakmai- és anyagismereti alapismeretek Előadó: Barcsay Andrea Gyakorlat: - Ismerkedés a fazekas szerszámokkal, korongokkal - Rögszakítás, agyaggyúrás - A korongozás alapjának bemutatása a középre fogás
Kedd: Elmélet: - Néprajzi alapismeretek Előadó: Barcsay Andrea Gyakorlat: - agyaggyúrás, rögszakítás, középre fogás, a helyes kéztartás gyakorlása, edényformázás
Szombat: Gyakorlat: - műhelyrend kialakítása, a szakszerű csomagolás technikái. (sajnos az idő rövidsége és eszközhiány miatt mázazni, égetni a tábor ideje alatt nem tudnak, illetve technológiai okok sem engedik (száradási idő) ezt. Az égetés egy későbbi időpontban megoldható!)
Haladó csoport - Felnőtt fazekas tábor
A tábor célja, hogy a résztvevők megismerhessék a dél-alföldi régió kerámia kincsét, az ott élt fazekasok hagyományait, munkásságát. Megismerjék a résztvevők a tárgykészítés elméleti és gyakorlati tudnivalóit. A tábor során tárolóedényeket készítenek a táborlakók, különös tekintettel azok funkciójára.
Szombat: Gyakorlat: - műhelyrend kialakítása, a szakszerű csomagolás technikái. A fenti időbeosztás csak irányvonal. A Dél-Alföldön más a fentiekben nem említett tárgytípusok is készültek, melyek igény szerint terítékre kerülhetnek, egyéni kérésre, pl. bödönök, konyhai edények, tányérok, tálak, úrasztali edények, oromdíszek, stb.
Az egy hetes tábor alatt nem lehet a Dél-Alföld teljes fazekas-kultúráját bemutatni, de a résztvevők biztosan közelebb kerülnek az alkotó fazekasok lelkéhez.
A táborban tanító mesterek: Barcsay Andrea etnográfus, szakíró, a békéscsabai Kézműves Szakiskola és Alapfokú Művészet Iskola igazgatója, népijáték is kismesterségek oktatója, Népművészet Ifjú Mestere, Népi Iparművész, Gránátalma díjas fazekas Hugyecz László népijáték és kismesterségek oktatójaként fazekas szakoktató cserépkályha és kandalló építő, Gránátalma díjas, Népi Iparművész. Ujvári Gábor népijáték és kismesterségek oktatója, fazekas, cserépkályha és kandallóépítő. Az oktatók mindegyike jártasságot szerzett a felnőtt képzésben.
A tábor díja: 36.000.-Ft/fő
Jelentkezni lehet: fazekastabornyar@gmail.com Érdeklődni a 06 20 593 - 3036 vagy a 06 20 415 - 5563-as telefonszámokon lehet.