szerző: PjotrJurij Gagarin első űrrepülésére emlékezik a Puli Csapat áprilisi rendezvényeivel
Április 12-én és 15-én nagyszabású rendezvények keretében emlékezik meg a Puli űrcsapata Jurij Gagarin első Föld körüli űrrepülésének 50. évfordulójáról. A világszerte ünnepelt Jurij Éjszakája (Yuris Night) rendezvények keretében április 12-én a Műcsarnokban, április 15-én pedig a Corvintetőn lesznek látogathatók. A hivatalos Google Lunar X Prize (GLXP) űrcsapat, a Puli, rendezvényeinek létrehívását a csapat újonnan kijelölt művészeti vezetője, a KFT együttes tagja és a Sc.Art együttes alapítója, Márton András koordinálta.
A Puli Csapat elsődleges célja továbbra is a GLXP kihívásának teljesítése, azaz 2014-ig egy robot eljuttatása a Holdra. Ez a feladat jelentős műszaki és anyagi kihívás, amely ugyanakkor óriási jelentőségű gazdaságilag és kultúrtörténetileg.
A Puli, mialatt a Holdra szánt eszközét fejleszti, és a projekthez partnereket és támogatókat keres, nagyon fontos ismeretterjesztő munkát is végez: előadásokon és rendezvényeken keresztül igyekszik felhívni a figyelmet a tudományos és mérnöki pályák jelentőségére, szépségére, és kihívásaira. Ezen céljának további erősítésére és kiegészítésére a csapat Márton Andrást, a KFT zenekar tagját, a Sc.Art együttes alapítóját nevezte ki a projekt művészeti vezetőjének.
Márton András feladata olyan művészeti projektek létrehozása lesz, amelyek a Pulit és a világűr tematikáját a művészetekkel párosítva népszerűsítik, illetve együtt új értékeket hoznak létre. A Puli Csapat és Márton András első együttműködéseként Jurij Gagarin 50 évvel ezelőtt, 1961. április 12-én történt első űrrepüléséről két nagyszabású rendezvény keretében emlékeznek meg.
A rendezvények és programjuk:
Jurij éjszakája: Tudomány és művészet Műcsarnok, Előadóterem
2011. április 12. 19h Belépődíj: 800 Ft
A programból: Zene a világűr hangjaiból: a Kiégő izzók vizuális csoport vetít a Sc.Art együttes zeneanyagára (www.scartmusic.com) Magyarok a Holdon: bemutatkozik a Puli Space projekt A világűr meghódítása az orosz science fiction-ben, a Galaktika Magazin vendégeinek beszélgetése: Földeák Iván (fordító), Schubert Gusztáv (Filmvilág, főszerkesztő), Képes Gábor (író-múzeológus), Csordás Attila (Galaktika Magazin) First Orbit, az Európai Űrügynökség és a Nemzetközi Űrállomás legénységének közreműködésével készült film magyarországi premierje (részlet)
Jurij éjszakája (Ráadás+): Űrparti, holdkór, zene Corvintető
2011. április 15. 21óra A belépés ingyenes
Esti program: Kozmikus hangbemutató: Márton András (Sc.Art Lab) Puli Space performance Vetítés: a Kiégő izzók vizuális csoport Élőzene: Szalay András (ex-Pantha Rei), Barcza Gergely, Szalay Dániel Holdkór (Nézd nagyfelbontású távcsővel a Holdat a teraszról! Ha tiszta az ég.)
Késő esti program: Jövőzene presents Futuremusic: Munchi (NL), Palotai, Wondawulf (Csodafarkas), Dublic
Google Lunar X PRIZE A harmincmillió dollár összdíjazású Google Lunar X PRIZE példa nélküli verseny, amely a világ minden táján kihívás elé állítja és inspirálja a mérnököket és a vállalkozókat, hogy kifejlesszék a robot alapú űrkutatás olcsó metódusait. A Google Lunar X PRIZE győztese az a magánerőből finanszírozott csapat lesz, amely sikeresen felküld a Holdra egy robotot. Ennek legalább 500 métert meg kell tennie a Hold felszínén, és magas felbontású videót és képeket kell visszaküldenie a Földre. Az első csapat, amelynek ez sikerül, elnyeri a húszmillió dolláros fődíjat, a második csapat pedig ötmillió dollárt kap. Egymillió dollárban részesül az a csapat, amely ösztönzi a sokszínűséget az űrkutatás területén, és négymillió dolláros bónusz díj jár azoknak a csapatoknak, amelyek további technikai feladatokat teljesítenek, például tízszer távolabbra jutnak, túlélik a dermesztő holdi éjszakát, vagy meglátogatják a korábbi holdmissziók helyszíneit. A díjért tizenhét országból huszonkilenc csapat szállt versenybe a világ minden tájáról. A Google Lunar X PRIZE-t 2015 végéig lehet elnyerni. További információkért látogassa meg a http://www.googlelunarxprize.org honlapot.
Puli Space Technologies Kft. A Puli Space Technologies nagyszerű célja: meghódítjuk a Holdat! Hosszú távú küldetésünknek olyan technológiák kifejlesztését tekintjük, melyek lehetővé teszik űrjárművek rendszeres indítását a Holdra, ezáltal új dimenziókat megnyitva és minőségi szolgáltatásokat biztosítva a jövőbelátó befektetők számára, akik a Világűr üzleti lehetőségeinek kihasználása iránt érdeklődnek. Először azonban demonstrálni kívánjuk képességeinket azzal, hogy 2014-ben saját készítésű egységet küldünk a Holdra, ezzel teljesítve a Google Lunar X PRIZE kihívását.