szerző: PjotrNemzeti Ünnep a Millenárison 2011. március 15., kedd, Millenáris - Budapest
Hagyományőrző családi programokkal, valamint esti ünnepi koncerttel várjuk az érdeklődőket. Ünnepeljünk együtt!
Programok:
11.0018.00 Kézműves műhelyek, mesterség-bemutatók, történelmi ügyességi játékok Huszárcsákó, krumplipuska, cserépdob, kokárda, brúgattyú, frászkarika, rongybaba és vesszőparipa készítése, zászlófestés, gyöngykokárdafűzés Mesterség-bemutató: kötélverés
Kipróbálhatjuk régmúlt idők játékait: a hordólovaglást, mocsárjárást, gólyalábazást, tekézést és bigézést. A Ládafia Bábszínház körhintáit élvezhetjük, és ha még csúzlizni is van kedvünk, megtehetjük mindezt Paprika Jancsi csúzlizdájában.
Helyszín: Park A program díjtalanul látogatható.
11.00 Kolompos együttes: Jönnek a huszárok! Az 1848-49-es szabadságharc korának hangulatos bemutatása lepedőre festett falusi tájdíszlettel, huszároknak öltözött gyermekszereplőkkel, kis dobossal, zászlóvivővel, katonákat búcsúztató, fejkendőt viselő, keszkenővel integető lányokkal, verbunkos tánccal, muzsikaszóval.
Helyszín: Szabadtéri Színpad A program díjtalanul látogatható.
12.30 Lábita Színház: Csernik Szende székely lábbábos, mesemondó előadása Az én csóré lábacskámat megcsípte a csihány, s azóta es vakarózik, s addig-addig, míg mára felhúztam a bábukat lábaimra, Mókára és Tréfára, hogy ne viszkessenek annyira, hanem járják el a székely nép jóízű mesécskéit. S ha nem es pityókát mesélek, akkor murkot aprítok lapítón, s ha nem es hiszitek el, a cseszle csípjen meg benneteket!
Helyszín: Játszótér A program díjtalanul látogatható.
12.0015.00 Játékos drámafoglalkozások az Apró Színházzal Kossuth Lajos azt izente történelmi dalok tanítása dalos foglalkozás gyerekeknek és a szüleiknek. Furulyafoglalkozás anyukáknak aki tud, hozzon furulyát! Aki nem lép egyszerre, nem kap rétest estére huszáros drámafoglalkozás
Helyszín: Park A program díjtalanul látogatható.
14.00 Évkerék Társulat Zöld Péter meséje A játszótér meséje életre kel: az ifjú Zöld Péter párjára lel: sípra, dudára, dobokra dobogva, táncolhat a lábod víg muzsikaszóra, s ha otthon feledted a koronád, helyette ékít majd réti virág... Az Évkerék Társulat dramatikus mesejátékában Zöld Péter meséje a jeles közönség bevonásával, ékes muzsikákkal s szép népi tárgyakkal elevenedik meg.
Játsszák: Bese Botond duda, furulyák Gulyás Anna mese, ének Keresztes Nagy Árpád koboz, ének Romháti Krisztián tekerőlant, citera S legfőképpen a jeles közönség maga
Helyszín: Szabadtéri Színpad A program díjtalanul látogatható.
15.00 MárkusZínház: A Jánosvitéz Petrovics bácsi az ügyelő a színházban nagyon fontos ember. A színészek félelmesztő kalandokon mennek keresztül, hogy a zsiványok vagy éppen a törökök legyőzettessenek. És tessenek látni: ily´ nehéz sora van a hazai (báb)színházi életnek! Ja, hogy közben a Jánosvitéz történetjét használhatja a nézősereg? Amit ez a mi Sándorunk ügyesen odakanyarított? Hát kérem tisztelettel, az sem mellékes dollog. Nem lesz itt vér meg erőszak, csak bársonyos finomság kicsiknek s nagyoknak.
Hat éves kortól mindenképpen ajánljuk!
Írta: Petőfi Sándor szándéka szerint a Társullat A MárkusZínház egy bábszínház Írókortárs: Balogh Robert Zenéjét szerzette: Kovács Márton diplomás zeneművész Díszlet és Báb: Fekete Dóra | Boráros Szilárd | Pilári Gábor Színpadra teszi: Vajda Zsuzsanna | Pilári Áron | Fekete Etelka | Pilári Gábor | Pilári Lili Eszter | Radák János
Helyszín: Szabadtéri Színpad A program díjtalanul látogatható.
16.00 Szárazfának muzsikája A Fonó Zenekar játékos hangszerbemutatója és táncháza gyermekeknek A Fonó Zenekar hangszerismertető koncertjén könnyed, játékos keretben találkozhatnak a gyerekek a magyar népzene jellegzetes hangszereivel (hegedű, brácsa, bőgő, koboz, duda, furulya, tárogató, flóta, tilinkó, doromb, tekerőlant, ütőgardon stb.), a hagyományos énekkultúra legjellemzőbb stílusaival, illetve a mindezekhez tartozó dallamvilággal. Az érdeklődők kézbe vehetik, megszólaltathatják az egyes hangszereket, megismerkedhetnek a zenei hang keletkezésének, valamint az egyes hangszercsoportok hangkeltési módjának akusztikai alapelveivel. A koncertet rövid gyermektáncház követi, amelyben a közönség apraja-nagyja belekóstolhat a magyar néptánc magával ragadó mozgásvilágába is.
Helyszín: Park A program díjtalanul látogatható.
17.00 A Bab Társulat előadása: Szerelem szabadság idején. A három kívánság című magyar népmese feldolgozása óriásbábokkal. Az előadásból kiderül, hogy mennyi mindent kell elkövetnie az embernek, hogy a világra jöhessen, akkor, és oda, amikor egy nép a saját szabadságát vívja ki.
Helyszín: Park A program díjtalanul látogatható.
18.00 Sára Sándor: 80 huszár - filmvetítés 1848. Európa forrong. A Lengyelországban állomásozó, osztrák kötelékhez tartozó magyar huszárok egy csoportja a szabadságharc kitörésének hírére hazaindul. A szökevények útja ezer veszéllyel teli, harcot kell vívniuk a természettel, az út nehézségeivel, az őket üldöző osztrák hadsereggel, és saját felőrlődő idegeikkel.
Szereplők: Dózsa László (Farkas Pál) Tordy Géza (Bódog Szilveszter) Madaras József (Korsós András) Cserhalmi György (Csordás István) Juhász Jácint (Ács Péter) Oszter Sándor (Máté Péter) Polgár Géza (Bíró Mózes) Lőte Attila (Haller kapitány) Mécs Károly (Osztrák vezérlő tiszt)
Helyszín: D előadó A program díjtalanul látogatható.
18.00 Ferenczi György, a Rackajam és a Kossuth-szakállas honleányok által bemutattatik: A költő utazása Az előadásban Petőfi-versek, rock-, blues- és népzene hemperegnek mutogatós képekkel. A Kossuth-szakállas nők nem hemperegnek az előadásban, de segítenek és lelkesek, mint minden igazi biedermeier majorett. A zenekar pedig bebizonyítja a százhatvan éve élt költőről, hogy ma is él. Igazi attrakció, igazán magyar világszám!
Zene: Ferenczi György és a Rackajam Honleányok: Bálint Tünde | Gulyás Réka | Pilári Lili A költő hangja: Szabó Sipos Barnabás Rendezte és tervezte: Pál Kálmán Dramaturg: Borsa Kata
Helyszín: Szabadtéri Színpad A program díjtalanul látogatható.
A programok jó időben szabadtéren, eső esetén a Fogadóban kerülnek megrendezésre. A napközbeni gyermek- és családi rendezvények díjtalanul látogathatók, az esti ünnepi koncert jegyára 1848/1849 forint!
A Muzsikás együttes és Berecz András közös ünnepi műsora Vendég: Petrás Mária Közreműködő táncosok: Farkas Zoltán és Tóth Ildikó
Helyszín: Teátrum Időpont: 20.00 Jegyár: 1848/1849 Ft
A három és fél évtizede működő Muzsikás együttes idehaza, valamint külföldön egyaránt ismert és közkedvelt. Sokoldalúságukra jellemző, hogy otthonosan mozognak mind a folk, a népzenei és a világzenei fesztiválokon, mind pedig a komolyzenei, alternatív zenei, jazz, kelta muzsikát kedvelő vagy zsidó zenei rendezvényeken.
Elsőként sikerült elfogadtatniuk a magyar népzenét, mint önálló, minden más műfajjal egyenértékű zenei stílust. Jelen vannak a világ legjelentősebb koncerttermeiben, például Londonban (Royal Festival Hall, Queen Elisabeth Hall), Párizsban (Théatre de la Ville, Cité de la Music), Rómában (Santa Cecila Akadémia), Amszterdamban (Concertgebouw), illetve New Yorkban (Carnegie Hall). A közelmúltban felléptek a BBC Proms fesztiválon Londonban, a Royal Albert Hall rendezvényén. Lemezeik világszerte kaphatók az angol-amerikai RYKODISC cég kiadásában. Koncertjeikről és albumaikról elismerően írnak a legnagyobb napilapok, folyóiratok, továbbá a zenei szaklapok.
A Muzsikás megvalósította a huszadik századi magyar komolyzene és a hagyományos népzene ötvözését. Neves szólistákkal (Alexander Balanescu, Roel Dieltiens, Jandó Jenő, Kende Levente, Keller András), kamaraegyüttesekkel (Takács, Keller, Bartók Vonósnégyes), kórusokkal és szimfonikus nagyzenekarokkal (Danubia Zenekar, BBC Skót Szimfonikusok, London Sinfonietta) lépnek fel itthon és külföldön.
A Muzsikás koncertjeinek korábban rendszeres vendége volt Sebestyén Márta, akivel több közös albumot is megjelentettek. 2005-től gyakori vendégük Petrás Mária, moldvai születésű keramikus-iparművész, énekes. Számos díj és kitüntetés birtokosai. Ezek közül is kiemelkedő a Magyar Művészetért Díj, a Liszt Ferenc-díj, a Magyar Örökség Díj, a Kossuth-díj és a Prima Primissima Díj. Az együttest 2008-ban európai zenekarként elsőnek a legrangosabb nemzetközi világzenei díjjal, a WOMEX-díjjal is elismerték.
Az est vendége a csodálatos ének- és mesemondó, népdalgyűjtő Berecz András, akinek kedves dalai, meséi a honát kereső, valamint a nagyon szerelmes ember látomásai, hallomásai.