hosting: Hunet
r34
  cikkekfotók        
kultúra [kiállítás]  2011. január 12. szerda   05:27
nincsen hozzászólás

szerző: Pjotr
Japán, a karakterek birodalma
2011. január 14. – február 14. Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

  Az elmúlt években világszerte rendkívül népszerűvé vált a japán szubkultúra két eleme, a manga és az anime. A kiállítás célja a japán képregény és rajzfilm világának minél szélesebb körű bemutatása. A karakterek a japán gyerekek és felnőttek számára a hétköznapi élet részévé váltak: láthatók a buszbérleteken, telefonokon, könyvborítókon, kabala figurákon. De vajon milyen karakterek ezek? Miért bukkantak fel és miért lettek ilyen népszerűek? Milyen hatása van a társadalomra? Milyen cégek állnak a háttérben? Ez a kiállítás a Japán ember és a karakterek témáját feldolgozva ismerteti a népszerű japán karaktereket, a mögöttük rejtőző japán cégeket, arculatukat, és megismerhetjük az általuk képviselt világot.
  
  A kiállítás hármas tematikára épül. Az első részben megismerhetjük a japán karakterek történeti fejlődését, a II. világháború óta eltelt hatvan év koronként jellemző népszerű figuráit évtizedenkénti bontásban mutatjuk be. A második részben egy japán középiskolás diáklány szobájának hiteles másolata látható, majd a harmadik részben megtudhatjuk milyenek lesznek a jövő karakterei.
  
  1950-60-as évek: a képregény és a televízió elterjedése nagyban hozzájárult a japán karakterek népszerűsítéséhez. Amikor 1952-ben megjelent az első Astro Boy rajzfilm, a kereskedelemben 800 különböző terméket kezdtek el ezzel a figurával árusítani. Az 1964-es tokiói olimpiával egy időben jelentek meg Japánban a színes televíziók, a rajzfilmek népszerűsége pedig tovább emelkedett. A kor legkedveltebb figurája Ultraman, gyerekek példaképe lett ez az emberi alakot öltő szuperhős. Az 50-60-as évek további közkedvelt karakterei: Osomatsu-kun, Hattori-kun, Tetsujin 28 gou.
  1970-es évek: Az 1970-es évek rendkívül sikeresnek számítottak a japán karakter kultúrában. Hello Kitty és Moncsicsi napjainkig népszerű, a figurákkal kapcsolatos áruk tömege kapható a piacon. Hello Kitty megjelenésével, ami az egyik leghíresebb karakter nemcsak Japánban, de a világ többi részein is, megváltozott a karakter kultúrára asszociálható jelző, a kawaii (cuki) kifejezés többet már nem volt aktuális. A 70-es évek további közkedvelt karakterei: Galaxy Express 999, Mazinger Z, Masked Rider.
  1980-as évek: Az 1980-as években a korábbi manga és anime karakterek nagy változásokon mentek keresztül. A Nintendo otthoni video játék programokat dobott piacra (Super Mario Brothers, Final Fantasy), megnyílt a tokiói Disneyland, a kedvelt figurákkal díszített áruk, mint például a Bikkuriman csokoládé, Kinnikuman radír piaca továbbra is felfelé ívelt. A 80-as évek további közkedvelt karakterei: Doraemon, Nameneko, Mobile Suit Gundam, Urusei Yatsura, Bikkuriman.
  
  1990-es évek: A buborék gazdaság kipukkanása, a Hanshin-Awaji földrengés és a tokiói metrót ért szarin gáztámadás eseményei a japán társadalomra is jelentős hatást gyakoroltak. Mindezen körülmények tükrében a karakterek is átalakultak. A több millió példányszámmal elkelt mangák (Shonen Jump) iránti érdeklődés az évtized végére visszaesett és inkább a Play Station video játékok felé fordult. A világszerte 40 millió darabot eladott Tamagocsi játék rekordméreteket öltött, a középiskolás diáklányok körében virágzott a Purikura (fénykép automata) és a Hello Kitty jelenség. A 90-es évek további közkedvelt karakterei: TarePanda, Chibi Maruko Chan, Magical Do Re Mi, Neon Genesis Evangelion.
   A 2000-es évek: Nyugodtan kijelenthetjük, hogy a 21. század elején Pokémon jelképezi leginkább a világ szórakoztató- és játékiparának arculatát. A Pokémon karakterével ez idáig 3 trillió yent forgalmaztak, neve alatt találhatunk tv sorozatokat, filmeket, kártyajátékokat, kereskedelmi cikkeket és világszerte számos programot. A 2000-es évek további közkedvelt karakterei: Sergeant Keroro, Rilakkuma, Haruhi Suzumiya.
  
  
  A kiállítást összeállította
  Supervisor: Aihara Hiroyuki Character Research Institute igazgatója
  Kurátor: Kanazawa Kodama Kawasaki City Museum kurátora
  
  Együttműködő félCharacter Databank



Szólj hozzá!
azonosító (nem kötelező):ellenőrző kód:gépeld be ide:

új hozzászólás írása:




 Hozzászólások:
 nincsen hozzászólás


 programajánló: 
2024. november 21.
Et Citera - Dömény Krisztián önálló estje
2024. november 22.
Swing à la Django & Kozma Orsi koncert
2024. november 23.
Hollywood Undead, Sleeping Theory
 a rovat legfrissebb cikkei: 
Cseh Tamás és Bereményi Géza munkásságát felölelő zenés esttel készül a Thália Színház – Érkezik a Fehér Babák!
A Mellékhatás című kortárs angol dráma decembertől a Centrál Színházban
A szép rettenete: Jovián György kiállítása
Kinetikus szobrokkal elmesélt XXI. századi problémák
A zene éjszakája!
Magyar és nemzetközi sztárok közösen lépnek színpadra az ötödik Bartók Tavaszon
Kecskeméten mutatkoznak be az Európai Zenekari Akadémia növendékei
A kor falán
 kiemelt 
Dying Fetus, Chelsea Grin, Despised Icon
  
Tengerentúli extrém metal csomaggal kínál túlnyomás elleni szelepet a karácsonyi készülődés / őrület közepén Concerto Music

Terror, Nasty, Combust a Durer Kertben
Descendents (US), Circle Jerks (US), Negative Approach (US)
Electric Callboy: 2025-ben már az MVM Dome-ba térnek vissza!
Wheel, Múr: izgalmas és feltörekvő zenekarokat hoz idén a progmetal Mikulás
 friss hozzászólások 

Blind Myself, 27, Isis (1)
Nulladik Változat az Almássy klubban (1)
Wolfheart, Before The Dawn, Hinayana (1)
Böngésző
rovatok
hírek
fotó
videó
előzetes
beszámoló
interjú
lemezajánló
magazin
kultúra
előadó
napló
alrovat ajánló
asztaltársaság
blog
botrány
dalszöveg
díjátadó
életrajz
építészet
festészet
film
gasztronómia
háttér
internet
kis pipa
médiaművészet
mese
posztumusz
próza
retro
rizikófaktor
skandalum
szobrászat
tévématiné
vers
PlayDome ajánló
PlayDome magazin

Partnerek
Concerto
Live Nation
Livesound
Tukker Booking
New Beat

Impresszum
Médiaajánlat
Adatvédelem

 címkefelhő
 talizman´s    futurspektiv2    harcsa veronika    rango    fezen    concerto    john frusciante    feltbeats    amon amarth    falka    azfeszt    black francis    dennis quaid    specials    james franco    panírozott barikák    trigger the bloodshed    jégkorszak    eyehategod    iron man 2    barbers    európa kiadó    chris martin    hungarica    stan lee  

r50
Copyright 2000-2024 Underground Magazin
Minden jog fenntartva! A lap bármely része csak engedéllyel használható fel!