1979 tavaszán alakult zenekar, akiknek alapító tagjai a szentendrei Vajda Lajos Stúdió képzőművészei voltak: fe Lugossy László-ének; Wahorn András-orgona, szaxofon, basszusgitár, ének; ef Zámbó István- basszusgitár, orgona, szaxofon, ének; Kukta Erzsébet-ének; Szulovszky (Joni) István- „a Dunakanyar legjobb gitárosa”; Bán Mária-dob; Bernáth(y) Sándor-gitár.
Első koncertjüket 1980. augusztus 23-án, az Óbudai Hajógyári Szigeten adták, az Ifjúsági Magazin és az Express Ifjúsági és Diák Utazási Iroda által szervezett fesztiválon, a Fekete Bárányokként aposztrofált három sztárbanda, a Magyar Hanglemezkiadó Vállalattal kutya-macska barátságban lévő Beatrice, Hobo Blues Band és P.Mobil élőzenekaraként. Az ott lévő hallgatóság azonban nem volt vevő erre a zene nélküli zenére, ami még szürrealista szövegekkel volt teletűzdelve. Amúgy A Hajógyári Szigetre Waszlavik Gazember László jóvoltából jutott el a Bizottság. Ő ajánlotta a zenekart Nagy Ferónak.
A Bizottságot nem tudta elfogadni az akkori popszakma és a politikai vezetés sem. 1981. márciusi, tatai tanácskozáson elmondott beszédében külön kitért rájuk Tóth Dezső művelődési miniszterhelyettes. A név a párt központi lapjának fejlécére emlékeztető designak vették. A popszakma jelesei (Bródy János, Benkő László) ott a helyszínen kikérték maguknak, hogy egy kalap alá vegyék őket „műfajon” kívüli emberekkel, a Bizottság pedig a fővárosi és a fővárosból HÉV-vel elérhető koncerthelyek egyik legbiztosabb bevételi forrásává vált, a szokványtól eltérő dolgokra fogékony közönségréteg egyik kedvencévé, a magyar új hullám egyik alapzenekarává.
Főleg kiállítások megnyitóin lépett fel a zenekar. Ugyanis minden tagja a képzőművészetet támogatta. A következő két évet végigkoncertezték így ki is alakult egy repertoár, igazi alternatív slágerekkel. A koncertek egyedi voltát a plakátok is hangsúlyozták: ha nem is minden koncert, de sok külön címet kapott: Barkácskutya (1982. január, február, Ikarus Műv. Közp.); Egospray (1982. április, Közgáz); Kontroll a Bizottság előtt, Bizottság Kontroll alatt (1982 július, Gödöllő, a Kontroll Csoporttal közösen); Az A. E. Bizottság Afrikában, Magyar versenycukrászok a trópusokon (1982. október, november, Egyetemi Színpad); Az A. E. Bizottság még mindig Afrikában (1982 november, Gödöllő), stb.
Az élő lemezfelvételre Gödöllőn került sor (ekkor már nem volt tagja a zenekarnak; Bernáth(y) Sándor). A Hungaroton adta ki 1983-ban Kalandra Fel!! címmel. Az 1983-ban kiadott nagylemezek közül a 29. legkelendőbb lett. A Bizottság műveiben színtiszta realizmus randevúzott a dadával, zen-buddhista filozófia felé mutató mélységek fordultak blődibe. Ezen az albumon sok örökzöld dal is megtalálható: Szerelem, Egy lány kéne nékem vagy a Kamikázé.
1983-ban Bódy Gábor beszerkesztette őket Kutya éji dala című filmjébe, ahol egy duettet is előadnak Méhes Mariettával (Trabant). 1984-ben a Balázs Béla Stúdióban elkészítették Jégkrémbalett című saját filmjüket, ennek anyagából állították össze második nagylemezüket. A filmben több dal szerepelt, mint a lemezen (például a Békásmegyer című dal).
1985-ben nyugat-európai turnét tett a zenekar. Időnként bejelentették, hogy föloszlottak, aztán hogy mégse, aztán, hogy mégis, végül aztán tényleg. Feloszlott a zenekar, akinek hatása még mindig él.
Az újraalakuláshoz akkor került legközelebb a Bizottság, amikor 1993-ban négyen, Laca, Jony, Koko és Wahorn közös kazettát adtak ki Edd meg a fényt címmel.
1995-ben mindkét Bizottság LP-t kiadta CD-n az MHV romjaiból keletkezett Hungaroton-Gong.
A Bizottság utódzenekarai (fe Lugossy László-Inkaszámtan, Uj Modern Akrobatika, Dojo Balett, Batu Kármen; Wahorn András-önálló lemezei; Bernáth(y) Sándor-Doktor Újhajnal Női Lépték, Matuska Silver Sound = Anyácska Ezüst Hangja, Massturbina) mind folytatták amit a Bizottság megvalósított. Talán egyetlen kivétel az Ef Zámbó István által alakított ef. Zámbó Happy Dead Band (amelynek tagja az egykori Bizottság gitáros Szulovszky (Joni) István is). Az Ő zenéjükben a régi 60-as, 70-es évek slágerei, a jazz és a 80-as underground is mind megjelenik. Amúgy ef. Zámbó mostanában a Balaton zenekarban is megfordul szintetizátorosként.