kultúra [könyv] 2010. november 25. csütörtök 17:49
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrA zongora keretébe zárkózván... Liszt Ferenc: Chopin
A Lengyel Intézet, a Gondolat kiadó valamint a Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont összefogásában kerül sor 2010. november 26-án, 11 órakor Liszt Ferenc: Chopin című könyvének könyvbemutatójára, a Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont kamaratermében. A Gondolat kiadó jóvoltából majd száz év után újra a könyvesboltok polcaira kerül a különleges kordokumentum.
Azok, kik egykor a zene történelmét meg fogják írni, majd kiadják osztályrészét neki, ki szellemének ritka zengzetessége, az összhangzat szövetének oly szerencsés és jelentékeny emelése által nevét a történelem könyvébe örökre bejegyezte, és diadalai nem egy felületes műnek fognak elébe tétetni, mely hangszerek sokasága és primadonnák serege által akarván magát érvényre juttatni, százszor meg százszor játszatott és énekeltetett el.
Liszt Ferenc Tudta-e, hogy az első Chopin életéről szóló könyvet Liszt Ferenc írta? Liszt közvetlenül Chopin halálát követően döntött a könyv megírása mellett, ily módon állítva emléket barátjának. A Liszt által francia nyelven papírra vetett kötetnyi írást először a francia La France Musicale magazin közölte le részletekben 1851-ben. Könyv formájában először 1852-ben adták ki francia nyelven. Az első magyar nyelvű kiadás, amelyet Wass Ottilia fordított franciából, 1873-ban jelent meg. A második és egyben utolsó magyar kiadás 1926-ban látott napvilágot a Kultura Könyvkiadó és Nyomda Rt. gondozásában, azóta csak a könyv egyes részletei jelentek meg 1959-ben a Liszt Ferenc válogatott írásai című könyvben. Emiatt Liszt Chopin-könyvét Magyarországon gyakorlatilag senki nem ismeri, antikváriumokban sem lehet megszerezni.
Részlet a műből:
Kiválólag a zongora keretébe zárkózván, Chopin, nézetünk szerint az író leglényegesebb tulajdonának adta jelét, t.i. azon alak helyes méltánylatának, melyben magát kitüntetnie oly nagy mérvben sikerült: és mégis e tény, melyet oly komoly érdeméül rovunk fel neki, nem kevéssé ártott hírének. Az összhangzat és dallam ily magas tehetségeinek birtokában más talán nehezen állott volna ellent a vonó zengzetes kísértéseinek, a fuvola ábrándos epedéseinek, a trombita harsogásainak, mely utóbbi hangszert mi az agg istennő egyetlen hírnökének tartjuk, kinek kegyei elnyerésében oly buzgón fáradozunk. Mily átgondolt erős meggyőződéssel kellett bírnia, hogy e látszólag rideg körre szorítkozva, lángesze által létrehozza azt, minek felvirágozása e helyen lehetetlennek látszott. Mily mélyen átható éleslátásnak adja jelét e kizáró választás által, mely kiragadván a különböző hangszereket szokott birodalmuk határából, hol a zaj egész hullámzatosságában lábai előtt tört volna meg, azokat a helyett egy szűkebb, de eszményibb körbe helyezi át.
Eugene Delacroix: Fryderyk Chopin (forrás: poland.gov.pl)
A könyvbemutató résztvevői: Domokos Zsuzsanna A Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont igazgatója Dr. Batta András A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora Szilasi Alex zongoraművész, a kötet szerkesztője Bácskai István A Gondolat Kiadó igazgatója Arkadiusz Berna¶ A Lengyel Intézet igazgatója