szerző: AnnaOrgy of Sin Tour: Christian Death, Lover of Sin, Theatres des Vampires 2003 március 19, Budapest, E-Klub
Diet of Worms, Theatres des Vampires
A Christian Death 1983 és 1990 után harmadszor látogatott el hozzánk. Aktuális koncertjükre 3 másik zenekarral érkeztek, akik gondoskodtak a goth-metal fesztivál” feeling-ről.
Az első zenekarként fellépő Diet of Worms igazán feszes tempót diktált és mindössze 30 percig tartotta föl a nagyjából közömbös tömeget, akik valószínűleg már azzal is elégedettek voltak, hogy végre, 3 óra várakozás után felmelegedhettek a klubban. A program főleg az új album (To Thine Unself) dalait tartalmazta, olyanokat, mint a Scabs, Big Mistake, Society Prepares the Crime, Deceive, Impossible, Strip Down stb.
A második fellépő Theatres des Vampires zenéje friss, a jól átgondoltság, és összerakottság érzetét keltette a szintén félórányi műsor alatt. Élő fellépésük igazán színpadias. A manapság már a műfaj ezen ágában - szinte kötelező sminkeken túl elengedhetetlen kellék volt a kereszt, az apáca ruhába bújtatott dögös vámpírnő, a tagok kis túlzással tehát bármelyik vámpírfilmben statisztálhatnának. A zenekar egyik kedvelt jelenete, mikor egy pap tűnik fel a színpadon, hogy kiűzze őket onnan, ám az énekes nagyon erős vámpír: elveszi a keresztet és kettétöri. Majd magához ragadja a papot és egy szűz vérével itatja meg. Maga a zene horrorisztikus légkört teremtő, hol szomorkás, hol agresszív hangulatot kelt, de közben mindig érezhető benne az a bizonyos borzongás. Akár egy horror film zenéje. Aktuális albumukról, a Suicide Vampire-ról számos dalt hallhattunk, köztük volt a Theatre of Horrors, Queen of the Damned, Bloodlust.
Lover of Sin, Christian Death
Ez az új banda a Christian Death női vokalista-basszusgitáros, Maitri projectje. A Lover of Sin darálós, vad metálzene, klasszikus black metál elemekkel fűszerezve, de található benne hardcore jellegű düh és punkos ellenállás is. A szövegeket illetőleg most sem vagyunk híján a szexualitással, vallással vagy halállal kapcsolatos témáknak. Az E-klubban a gothic pokol torkon ragadta a közönséget hosszú fekete karmaival, Maitri hangja pedig mint egy gyilkos hangulatú vámpírnő csábítása, hipnotizálta a nézőket. Maga zene a gothic rock keveréke az extrém metállal (amolyan Cradle of Filth módra), hihetetlen gyors gitár riffek, mennydörgő dobok, sivító ének, összefoglalva tehát minden jó, ami e műfajban kell. A Lover of Sin azonos elnevezésű debütáló albumának egyébként a Christian Death énekese, Valor a producere, és a koncerten basszusgitáron is támogatta az együttest.
Az est fő attrakcióját a Christian Death-et méltán nevezik a világ első számú goth bandájának, avagy a goth atyjának, bár a Rolling Stone magazin csak” a mindenkori top 10 goth zenekarok közt jegyzi. Maga az együttes sosem tekintette magát goth-nak, sokkal inkább a felfedezetlen hangok felfedezőinek. A banda aktuális, hivatalosan kiadott albuma a Born Again anti Christian”, melynek dalait a szerencsések most élőben is hallhatták.
Koncertjük kezdete szinte észrevehetetlenre sikerült, mikor Valor átadta a basszusgitárt Maitrinek, a Sin-es dobost másik váltotta fel (kit az első zenekarban már láthattunk) és bele is csaptak
Sajnos a régebbi dalokat hanyagolták a bulin, lényegében az utolsó korszakukból hallhattunk rövid bemutatót. Csalódást jelentett, hogy alig játszottak többet az előző bandáknál.
Christian Death
Valor profin vezényelte végig az egész show-t, amellett hogy zavaróan sokszor kellett végighallgatnunk a magyar törvényekről szőtt nem túl pozitív megnyilvánulásait.
Kérdéses számomra, hogy milyen alapon teszi ezt valaki és miért nem a saját gitárosára orrol, aki képes olyan együgyű lenni, hogy nem rejti el rendesen az adagját a határon. Ráfaragott ugyanis, merthogy még a határon őrizetbe vették, a társaságnak ideiglenesen búcsút kellett intsen, akik tehát gitáros nélkül érkeztek Budapestre. Valószínűleg ennek volt köszönhető a rövid repertoár.
Szerencsére a vámpírok” gitárosa mintegy 3 óra alatt betanulta a számokat és nem kellett hazamennünk a sok fagyoskodás után.
A végén aztán megkaptuk a This is Heresy-t, mint ős-slágert, volt improvizálás: Valor beleénekelte az ezerféle feldolgozást megért I put a spell on you című Brian Ferry számot ebbe a dalba. Aztán hirtelen vége szakadt és megszólalt a tucc-tucc, lámpák fel
A Christian Death jelenleg a Ten Excuses for Suicide” címet kapott lemezén dolgozik.