magazin [tehetségkutatás] 2010. március 12. péntek 12:13
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrPassport Control 18. Nemzetközi Filmműhely kisjáték - animáció - kísérleti - dokumentum
1. Kezdőknek
1. Kezdőknek
Kiknek Szól? Azoknak, akik vonzónak találják, és még csak fontolgatják a filmezést, vagy akik már átestek néhány kísérleten, de úgy érzik, hogy kiváló szakemberek néhány életközelből elleshető mesterfogása, még előnyükre válhat a sokrétű szakmai tudást igénylő filmes területen, továbbá keresik, hogy a filmkészítés komplex folyamatából, melyik állhat közel hozzájuk: a rendező, az operatőr, netán a vágó, a hangos vagy a világosító szakma izgatja jobban őket? A kezdő filmműhely egyrészt elméleti előadásokkal segíti a szakmai alapok elsajátítását és megerősítését, másrészt a hallgató önállóan vagy csoportosan elkészített kisfilmje során megismerkedhet a filmgyártás alapjaival, továbbá már szakosodott - rendező, operatőr, vágó, világosító, hangmérnök - asszisztens szerepben, bővítheti tudását a haladók által készített filmekben.
Mit biztosít és vár el? Jelentkezési feltételek!
A kezdő filmműhely az elméleti és gyakorlati oktatáshoz a következőket tudja biztosítani:
- technikai háttér: DV videókamera vagy Super8 mm-es filmkamera - nyersanyag: DV kazetta vagy S8mm-es filmnyersanyag (a jelentkezők igényeitől függően, max. 5 tekercs) - az elméleti és gyakorlati oktatást végző szakember gárdát, amely a következő oktatási folyamatokat biztosítja:
A filmműhely vázlatos menete: - különböző, alapozó elméleti és gyakorlati órák minden nap -filmetűd forgatás megadott vagy szabadon választott
témára 2. nap -filmetűd vágás 3-4. nap -kész filmetűdök bemutatása és értékelése 5. nap -asszisztensként való közreműködés a haladó filmstábok
forgatásában 3-4. nap, majd azok
utómunkáiban 5-8. nap -szakmai irányultságú, speciális képzések (forgatókönyvírás, operatőri- és vágási gyakorlatok, stb.)
Az elméleti oktatás vázlatos menete:
operatőri elmélet és gyakorlat - világítási alapfogalmak - a kompozíció szerepe a képalkotásban - az operatőr szerepe és helye (hírtől a fikcióig) - világítási gyakorlat (hangulatképek készítése a XX.
század 20-as éveinek expresszív munkái alapján - kameramozgatás, plánozás, a kézi kamera használata
vágási alapismeretek - a filmvágás története - montázselméletek, - a montázs dramaturgiai szerepe - a narrativitás és expresszivitás eszközei - a vágás technikai eszközei - dialógus rögzítés és vágás
rendezési ismeretek - a stáb felépítése, funkciók és feladatkörök a filmkészítésben - a rendező szerepe és feladata a fikciós ill. a dokumentumfilmek készítésében - szituációteremtés a dokumentumfilmben - fikciós elemek beemelése a dokumentumfilmbe - jelenetformálás az írott forgatókönyv alapján (azonosságok, eltérések, szükséges változtatások) - színészvezetés ill. civil szereplők irányítása a fikciós film forgatásakor - speciális (mesterkurzus) előadásokat (fakultatív) - speciális (mesterkurzus) előadásokat (fakultatív)
a MEDIAWAVE Fesztiválra érkező világhírű filmesek felkérésével 2009-ben pl. ilyen volt Alan Heim Oscar-díjas amerikai vágó, vagy Vivi Dragan Vasile európai hírű román operatőr, stb. előadásai, akik a nemzetközi zsűri tagjai voltak.
- fesztiválbelépő 50%-os áron (opcionális) aktív pihenésre és feltöltődésre is van lehetőség a legfrissebb művészeti áramlatokat bemutató nemzetközi film- és zenei fesztivál légkörében (a művészeti ágak gyakran megtermékenyítik egymást, együttműködésükből sikeres alkotások, izgalmas kísérletek keletkezhetnek a fantázia határa a csillagos ég!)
A filmes műhely oktató gárdája:
Az előző években a következő oktatók és asszisztensek segítették a kezdők és haladók munkáját:
Vezető tanár: Vizi Mária rendező, dramaturg (Duna Televízió)
kép és világítás: Szepesi Gábor - operatőr Widamon Tóth Máté HSC - operatőr
rendezés: Antal Attila (SCG) színházi- és filmrendező (Színművészeti Egyetem, Belgrád) Dömötör Tamás színházi- és filmrendező (Vörösmarty Színház, Szombathely)
animáció: Radu Igazság (ROM) - animátor, rendező (Szépművészeti Egyetem, Bukarest)
hang: Korompai Bence hangmérnök hallgató (Filmművészeti Egyetem) Jörg Tibor hangmérnök
16 mm, S8, labortechnika: Szilas Szilárd
A jelentkezés feltételei: - jelentkezési lap beküldése az érdeklődési kör vagy az esetleges képzettségi fok, fejlesztendő szakmai irányultság megjelölésével (a kezdő csoport tagjai közben is módosíthatnak, hiszen a műhely lényege, hogy segítse a hozzájuk legközelebb álló szakmai tevékenyég megtalálását), e-mailben a passport@mediawave.hu címre - rövid életrajz (születési hely, idő, iskolák, esetleges szakmai tanfolyam) - fotó (1 db) a műhely tagjainak internetes megjelenítéséhez - saját film (ha van!) elérhetősége - a részvételi díj előleg (50%) befizetése
Az első részlet a következő számlaszámra utalható: MEDIAWAVE Nemzetközi Vizuális Művészeti Alapítvány, Győr Számlaszáma: 10700031-47422106-51100005 CIB Bank Az átutalás megjegyzésébe kérjük beleírni: Passport Control és a résztvevő neve
Pénzesutalványon: MEDIAWAVE Alapítvány, 9028, Győr, Soproni u. 45. Kérjük a feladásnál megjelölni: filmműhely részvételi költség
Túljelentkezés esetén a szervezőknek 20 nap áll a rendelkezésére, hogy a beküldött jelentkezések alapján eldöntsék, kiket válogatnak be a műhely munkájába. A nem beválogatottaknak a befizetett részvételi díjat visszautalja. Kevés jelentkező esetén a szervezőknek 20 nap áll a rendelkezésükre, hogy eldöntsék, hogy gazdaságosan meg tudják-e valósítani a műhelyt a fenti feltételek és tanári gárda mellett. Amennyiben ez nem látszik biztosíthatónak, a kaucióként befizetett összeget visszaküldik a jelentkezőnek! A biztosítékként befizetett előleg összeget a műhely megvalósulása esetén azonban nincs módunkban visszafizetni, ha résztvevő mégsem jelenik meg és vesz részt a műhely munkájában.
2. Haladóknak
2. Haladóknak Kiknek szól?
A haladó filmműhely olyan már gyakorlott fiatal filmkészítőknek biztosít alkotó és együttműködést segítő filmkészítési lehetőséget kisjáték, dokumentum és animációs film műfajokban, akik
- rendezőként saját filmtervet szeretnének megvalósítani, mert segítséget várnak
a forgatókönyv véglegesítésében a megfelelő stáb összeállításában az egyes filmkészítési fázisok gyakorlati megvalósításában (forgatás, vágás, hangutómunka). - szakmai szerepet (operatőr, vágó, hangos, színész, stb.) vállalnának filmtervek megvalósításában
Mit biztosít és vár el? Jelentkezési feltételek!
A haladó filmműhely mindezen törekvése megvalósulásához biztosítani tud a filmforgatás előkészítéséhez, megvalósításához és utómunkáihoz:
- technikai háttér (a filmterv minőségétől és megvalósíthatóságától függően) 16 mm vagy Super8 mm-es filmkamera HDV (1db) vagy DV (1db) videókamera(a párhuzamos forgatások megkönnyítése érdekében) saját kamera meglétét kérjük jelezni!)
- nyersanyag 16mm vagy S8mm-es filmnyersanyag (korlátozott mértékben) DV kazetta - előkészítést segítő szakember háttér (rendezők esetén)
A forgatást megkezdeni csak a vezetőtanárok által elfogadott és megvalósítható forgatókönyv birtokában lehet, ennek alapját, treatment formában a jelentkezéshez mellékelni kell, ezért a
forgatókönyvek átdolgozása rendező hallgatói igény jelentkezése esetén - már a műhely kezdete előtt e-mailben, esetlegesen személyes konzultációval megkezdődhet, de a műhely első két napjában be kell fejeződnie (!!!), mert egyébként a filmet nem lehet a műhely ideje alatt befejezni, amely alapvető cél! A vezető tanárok döntenek arról (két nap után), hogy a felkészültségi fok ismeretében leforgatható-e?
Amelynek feltételei a - megvalósítható forgatókönyv, - helyszínek, stáb, színészek (játékfilm esetén) megléte.
Ezek bármelyikének hiányában a forgatást nem célszerű megkezdeni. Természetesen a háttér csapat és az oktatói kar szerepe segíteni e problémák elhárulását, de ezt az alkotói akarat ellenében tenni nem tudják!
Ezért csak azok jelentkezését várjuk, akik képesek elfogadni a nálánál tapasztaltabbak szakmai tanácsait, és választani tudnak a javasolt megoldások közül. A filmkészítés csapatmunka, sok praktikus ötlet és megoldás összessége, amelyet ugyan egy individuum irányít, de irányítani/rendezni és mások megoldásait meghallgatni, elemezni, elfogadni vagy elutasítani is meg kell tanulni!
Mindezt azért kellett hangsúlyoznunk, mert többször előfordult a műhely történetében, hogy az erős akaratú, de felkészületlen hallgató végigerőltette irrealista elképzelését, amely vagy a végeredmény minőségén jelentkezett, vagy a film nem elkészültét eredményezte.
A műhely alapvető célja a tanulás, a készségek fejlesztése, magasabb szintre emelése és a csapatban való munkálkodás tanulása. Ilyen értelemben a végeredmény minősége kevésbé lényeges, mint a megtett út! De ha egy úton elindulunk, az akkor igazán tanulságos, ha végig is járjuk, bármilyen kacskaringós és göcsörtös is!
A nem rendező hallgatók által megadandó szakmai referenciák, jelentkezési feltételek (operatőr, vágó, hangos, színész, stb.):
korábban készített filmek linkjei filmekkel elnyert esetleges elismerések iskolák, képzettség felsorolása esetleges speciális képzettségek, technikai felszereltségek, képességek
Az operatőrnek, vágónak, hangmérnöknek jelentkezők is részt vesznek az elkészülő film forgatókönyvének véglegesítésében, valamint speciális és egyéni szakmai képzésekben részesülnek.
Speciális (mesterkurzus) előadások
- speciális (mesterkurzus) előadások a MEDIAWAVE Fesztiválra érkező világhírű filmesek felkérésével 2009-ben pl. ilyen volt Alan Heim Oscar-díjas amerikai vágó, vagy Vivi Dragan Vasile európai hírű román operatőr, stb. előadásai, akik a nemzetközi zsűri tagjai voltak.
- gyártást segítő szakember és segítő háttér filmes szakemberek a gyártás segítésénél, koordinálásnál (lásd az oktatói karnál) a kezdő és középhaladó hallgatók különböző asszisztensi minőségben
- a gyártás általános menete gyártási terv forgatókönyv, storyboard, gyártási terv, stáb/szereplők véglegesítése, casting, forgatási helyszínek kiválasztása
1-2. nap forgatás 3-4. nap előhívás (film nyersanyagnál) 5. nap (helyben felállított mozgó labort biztosítunk) editálás 6-7. nap hangutómunka 7-8. nap záróvetítés és értékelés utolsó nap
Minden filmnek a helyi adottságokat, körülményeket, szakmai lehetőségeket figyelembe vevő egyedi gyártási tervvel kell rendelkeznie!
- fesztiválbelépő 50%-os áron (nem kötelező!) egy nemzetközi film és zenei fesztiválon való részvétel
A jelentkezés feltételei: - jelentkezési lap (hiánytalanul kitöltve) a szakmai irányultság, képzettség pontos megjelölésével, e-mailben (passport@mediawave.hu) - szakmai életrajz (születési hely, idő, iskolák, szakmai végzettség) - fotó (1 db) a műhely tagjainak internetes megjelenítéséhez - saját filmek elérhetősége (link) - a részvételi díj előleg (50%) befizetése
A filmes műhely oktató gárdája:
Az előző években a következő oktatók és asszisztensek segítették a kezdők és haladók munkáját:
Vezető tanár: Vizi Mária rendező, dramaturg (Duna Televízió)
kép és világítás: Szepesi Gábor - operatőr Widamon Tóth Máté HSC - operatőr
rendezés: Antal Attila (SCG) színházi- és filmrendező (Színművészeti Egyetem, Belgrád) Dömötör Tamás színházi- és filmrendező (Vörösmarty Színház, Szombathely)
Animáció: Radu Igazság (ROM) - animátor, rendező (Szépművészeti Egyetem, Bukarest)
hang: Korompai Bence hangmérnök hallgató (Filmművészeti Egyetem) Jörg Tibor hangmérnök
16 mm, S8, labortechnika:
Szilas Szilárd
Jelentkezési határidő: 2010. április 10. Kedvezményes jelentkezés: március 15-ig!
Részvételi díj - szakmai program költsége (ellátás nélkül, két részletben történő befizetéssel 50%-50%): - 30.000.-Ft/fő/9nap március 15-ig történő jelentkezés, illetve befizetés esetén, - 40.000.-Ft/fő/9nap március 15 után történő befizetés esetén, amely magában foglalja az oktatást, korlátozott mennyiségű nyersanyagot és felvételi és utómunka technikai hátterét.
A szakmai költség második részlete (50%) a műhelybe érkezéskor fizetendő!
Az első részlet a következő számlaszámra utalható: Számlatulajdonos neve:
MEDIAWAVE Nemzetközi Vizuális Művészeti Alapítvány, Győr
MEDIAWAVE Nemzetközi Vizuális Művészeti Alapítvány, Győr Számlaszáma: 10700031-47422106-51100005 CIB Bank Győri Központi Fiók, 9021 Győr, Aradi vértanúk útja 10. Az átutalás megjegyzésébe kérjük beleírni: Passport Control és a résztvevő neve vagy pénzesutalványon feladható a következő címre: MEDIAWAVE Alapítvány, 9028, Győr, Soproni u. 45. Kérjük a feladásnál megjelölni: filmműhely részvételi költség
Túljelentkezés esetén a szervezőknek 20 nap áll a rendelkezésére, hogy a beküldött jelentkezések alapján eldöntsék kiket válogatnak be a műhely munkájába, illetve a nem beválogatottaknak a befizetett részvételi díjat visszautalja. Kevés jelentkező esetén a szervezőknek 20 nap áll a rendelkezésükre, hogy eldöntsék, hogy gazdaságosan meg tudják-e valósítani a műhelyt a fenti feltételek és tanári gárda mellett. Amennyiben ez nem látszik biztosíthatónak, a kaucióként befizetett összeget visszaküldik a jelentkezőnek!
A biztosítékként befizetett előleg összeget a műhely megvalósulása esetén azonban nincs módunkban visszafizetni, ha résztvevő mégsem jelenik meg és vesz részt a műhely munkájában.
Szállás és étkezés
A szervezők igény esetén - közvetítenek a résztvevők különböző igényszintű szállásfoglalásában és étkezésének megszervezésében. A várható szállásköltség napi Ft/fő/éj, a szállás típusától függően. Előfizethető napi kétszeri étkezés várható költsége (ebéd-vacsora):kb. 1.400.-Ft/nap/fő
Jogok
A műhelyekben készített anyagok (film, fotó, zene, vizuális mű, írás) joga a MEDIAWAVE Alapítványé, amely azokat elhelyezi internetes archívumában, valamint a filmeket fesztiválokra nevezi/heti. De a szerzőknek is lehetőséget biztosít további fesztiválokra való nevezésre, de kéri a nevezés, a programba kerülés és az esetleges díj szerzés tényének közlését, hogy azt a film internetes adatlapján, valamint hírfelületén el tudja helyezni!