Tagok: Lovasi András- ének, basszusgitár, szövegek, zene Kispál András- gitár, zene Michael Zwecker-új dobos! Dióssy D. Ákos- billentyűs hangszerek
1987-ben Pécsett megalakul a zenekar, amelynek Lovasi András a Borz nevet javasolja, de Kispál András korábban a Vadkans tagja volt és akkor megfogadta, hogy többé nem játszik állatnevet viselő zenekarban. Különállását kifejezendő a Kispál és a Borz nevet verekszi ki.
1988-ban turnék, fesztiválok, klub-fellépések nyomán népszerű alternatív zenekarrá válnak. 1990-ben megjelenik első albumuk Naphoz Holddal címen. (A cím eredetileg Napozz Holddal, de a grafikus a telefonban elhallja a bediktált címet)
1992-ben szerződnek A Human Telex alternatív kiadóhoz. Itt jelenik meg Föld, kaland, ilyesmi című albumuk, amely azonnal hatalmas szakmai és közönségsikert arat. 1993-ban új kiadóhoz, a Rózsa Recordshoz szerződnek és kiadnak egy új albumot Ágy, asztal, TV címmel. Az album megjelenését teltházas koncertek követik országszerte, így a Petőfi Csarnokban is.
1994-ben ismét kiadót váltanak, a PolyGrammal írnak alá szerződést. Nyár végén felveszik a Sika, kasza, léc című albumot, amellyel később az év rock albuma díjat nyerik. 1996 februárjában kirobbanó sikerű unplugged koncertet adnak a Fővárosi Nagycirkuszban. A koncerttel egy időben megjelenik Ül című lemezük.
1997-ben jelenik meg a Bálnák ki a partra című album és még ugyanebben az évben a Happy Borzday című anyag, amelyet az együttes 10 éves fennállását ünneplő pécsi koncerten rögzítettek.
1998-ban lát napvilágot a Holdfényexpressz, ami azóta a zenekar legkelendőbb albumának bizonyult. Ennek kapcsán Lovasi András megfogalmazza az album erényeit:
1. A bevett divatos zenei sémák (Danubius sound) kerülése, vagy csak parodisztikus, idézőjeles jelenléte. 2. A szövegek ismét normálisak, talán kissé túl őszinték (lásd csöves világ Magyarországon, mint pl. Őszintén akarok élni, mi is, Sanyi!) 3. Azért van modernkedés is (samplerek mértékkel), de alapvetően mi konzervatívok vagyunk, mint a polgári kormány. 4. Nem is értjük, hogy miért nem mi vagyunk a Magyar Polgári Kormány Hivatalos Zenekara?
Még ebben az évben Grünwalsky Ferenc Visszatérés című filmjéhez készített zenét a zenekar. 99-ben még egy filmben, Jancsó Miklós Anyád!a szúnyogok c. alkotásában is jeleskedtek hőseink. A Ha az életben filmverzióját és egy Lagzi Lajcsival felturbózott instrumentális darabot pottyantottak el a rutinos beatzenészek. Március végén 4 napon át a Trafóban, szeptemberben 3 napon át Pécsett ment a zenekar, Hajdú Andrással készített színielőadása, a Tökéletes Helyettes c. zenés-videós-show-s egybeművészet pörölye.
2000-ben aztán a már szokásos Almássy téri koncerten bejelentette a zenekar, hogy Vittay Ferenc az állandó vendégzenész, a pesti különítmény oszlopa többé nem lép fel a zenekarral. Helyét, különböző produkciókban más-más vendégművészekkel helyettesíti majd a zenekar. Tavasszal turné (Miért? Mi más?) és a következő lemez előkészületei. Az új lemez producere Bernard Hahn (Heaven Street Seven). Sok stuttgart-i kint tartózkodással demók, filmzenék lemezanyaggá stúdiózása, aztán filmzene anyag remix lemez (KispálraMix) miatti eltolódása. Közben a Dióssyval kvartettként szereplő zenekar Leskovics Gáborral (PUF) kiegészülve nagyszerű (legalábbis szerintük) koncerteket ad csendes-ülős verzióban is. Júniustól nagylemez felvétel, Stuttgartban a dob, basszus; a többi itthon a Főnix-ben. 2000. augusztusában - a Szigetre - megjelenik a Hang és fény című maxi.
2000. szeptember 18-én megjelent a Velőrózsák című új lemez, amit 2002 novemberében a zenekar 15 éves évfordulóján a Nagyon szerelmes lányok című EP követett. Az EP 4 vadonatúj felvétel mellett egy CD Rom-ot tartalmaz, ami a zenekar minden korszakából nyújt némi ízelítőt. Az új dalok között megtalálható az Anima Sound System énekesnőjével, Németh Jucussal felvett duett is.
2003 április 14-én jelenik meg a Kispál és a borz új sorlemeze Turisták bárhol címmel, amelyről a zenekar frontembere Lovasi András így nyilatkozik: ”Mi is nagyon kiváncsiak vagyunk,hogyan fogadja a közönség ezt az albumot, hiszen az előjelek több mint kedvezőek. A zenekar 15 éves szülinapi koncerthelyszínein mindenhol nézőcsúcs (kivéve a Pecsát mert az évek óta tele van), és ami már-már vicces, a tavaszi (nem jubileumi, nem lemez-bemutató, csak úgy) turné eddigi állomásain az őszit is meghaladó érdeklődés. Eközben készült egy olyan lemez, -3 év után- amely a Kispál zenekart a legjobb formájában mutatja. A „Velőrózsák” hömpölygő, lassabb, a 70-es éveket idéző „progresszív” rockja után itt az új album ahol ismét a gitározósabb, pörgősebb, ütősebb, rövidebb témák kerültek előtérbe, és szinte minden olyan stílusjegy újra felbukkan ami szerepet kapott a Kispál zenekar eddigi lemezein (punk, folk, beat),de kibogozhatatlanul egybeszőve, szervesen összegyúrva. Az egységes megszólalásban, lendületben letagadhatatlan szerepe van az új dobosnak (Michael Zwecker), és annak, hogy a koncerteken is gyakran elforduló Leskovics Gábor (Pál utcai fiúk) sokkal jobban belefolyt a hangfelvételkészítésbe, mint eleddig, és a két (sokszor egyenrangú) gitár használata egyrészt izgalmasan új Kispál-sound-ot hozott létre, másrészt a legkorábbi Kispál-koncertek hangzását idézi fel, amikor 2 „csapkodó” gitárossal állt fel a zenekar a világot jelentő stb.
A dallamok meglepően fülbemászóak, a szövegek jók (milyenek lennének?), és hogy valami negatívat is írjunk, aki meg akarja szerezni, annak pénzt kell érte fizetnie. Az album vásárlói egy Kispál klubkártyához is hozzájuthatnak, amelynek segítségével jelentős kedvezménnyel lehet majd koncertjegyeket, pólókat, egyéb rockandroll-termékeket vásárolni.” (Lovasi András)
A 2003. november 24-én megjelenő Turisták Bárhol duplaalbum limitált példányszámban kerül forgalomba, és a tavasszal megjelent Turisták Bárhol lemez mellett egy koncertlemezt tartalmaz, melynek anyagát Rátgéber László (a női kosárlabda-válogatott és a sokszoros bajnok PVSK edzője - a zenekar régi barátja) válogatta össze a zenekar utolsó egy évének rögzítésre került koncertjeiből. Lovasi András azért is kérte fel őt, mert Rátgéber végighallgatta a tavaly (boltokban nem kapható) jubileumi koncert CD-k ( Budapest, Sopron, Győr, Debrecen, Miskolc, Szeged, Pécs) mindegyikét. Szempont volt még ,hogy olyan dalok kerüljenek erre az anyagra amik jelentős változást értek meg első lemezre kerülésük óta. Ezt később elvetették mert mind ilyen volt. Az együttes fennállása 15. évének tisztelgő jubileumi koncertkörútnak az volt a különlegessége, hogy a koncertlátogatók megrendelhették a fellépésen rögzített CD-t, és az együttes kipostázta rajongóinak az aláírt, számozott koncertfelvételt.
A rajongók legnyagyobb örömére a dupla koncertlemez szimpla CD-árban lesz majd megvásárolható! A vidéki fellépések mellett az idei Sziget-koncert felvételét is hallhatjuk, ahol az együttes rekordlétszámú közönség előtt lépett fel!
Diszkográfia:
Naphoz Holddal (1991) Föld kaland ilyesmi (1992) Ágy asztal TV (1993) Sika, kasza, léc (1994) Fák, virágok, fény (1995, maxi) Ül (1996) Kicsit (1997, maxi) Bálnák ki a partra (1997) Happy Borzday (1997) Tesis a világ (1998, maxi) Holdfényexpressz (1999) Hang és fény (2000, maxi) Velőrózsák (2000) Nagyon szerelmes lányok (2002) Turisták Bárhol (2003) Turisták Bárhol (limitált, duplalemez) ( 2003)