szerző: Pjotr „… hogy a fal adja a másikat!” Csoportos kiállítás a Dessin Design szervezésében 2009. november 5. – december 6. Millenáris Helyszín: Teátrum – Piros-Fekete Galéria -Budapest
Létezik multinacionális környezet: bármilyen képügynökségi stock-fotót felismerünk a reklámszakmában, hiszen nap mint nap dolgozunk többek között ezekkel a vizuális jelekkel, s gyúrjuk együtt a reklámot, megrendelő és megbízott. Minden hasonló jellegű munkánál, hogyha a végeredmény tökéletes, sokszor halálfáradtan, de mosolyogva csettintünk, és elönt az aha-érzés ez az, ezt akartuk! Nappal (és néha éjszaka) rengeteg megbeszélés, valamint e-mail váltás után, közösen valósítottuk meg, amit végeredménynek nevezünk. Úgy tudunk gyönyörködni benne, hogy ismerjük a munka összes fázisát, belelátjuk a kész termékbe az előzményeket.
Mostani kiállításunk viszont a meglepetés kiváltását célozza meg: az interakció helyett a csend erejét az alkotásban, amikor a művész egyedül van, hihetetlen szabadságban, de óriási felelősségben is. Amikor önmaga a cenzor, munkájáért az egyedüli felelős. Ez egy másfajta kommunikáció. A maradandó létrehozásának feszítő kényszere. A jó érzés itt is elönthet bennünket. Inspirál vagy egyszerűen csak gyönyörködtet az alkotás, mert teljes mértékben befogadóvá válunk, műélvezővé. Egyszerűen megtörténik, létrejöhet a pillanat, amikor nem ágaskodik bennünk a hozzátevés kényszere. Mint a gyermek, úgy kapjuk az izgalmas, képi környezetet.
A szervezők egy kis hidat próbáltak felépíteni a művészvilág és a multinacionális marketing, illetve a reklámvilág között (valljuk be, maguk is kötődve ehhez az oldalhoz) a projekt létrehozásával hátha sikerül egy közös cél érdekében mindhárom félnek valami pluszt adni az eddig megszokotthoz képest. A művek egyediségét nem csupán a különleges terek határozzák meg: az alkotók egyéni látásmódjukkal, saját vizuális területükről hozott művészeti nyelvvel, tizenkét teljesen különböző stílusban oldották meg a feladatot.
De hogyan valósul ez meg konkrétan, miképp lesz kivitelezve az ötlet? A látogató valódi enteriőrbe tervezett falmatrica-alkotást láthat digitális nyomaton. Az enteriőrfotók többsége a Red Dot képügynökségtől (a Corbis hazai képviselete: forrás Corbis-fotók) származik. A tervezett mű legizgalmasabb részlete (vagy lehetőség szerint maga a mérethelyes mű) megjelenik eredetiben, a kiválasztott színű és formájú anyagból plotterrel kivágva és ráapplikálva nagyméretű paravánokra. A válogatott helyszínek és azok környezete, anyagai, ízei nem szokványosak, hanem a valós vállalati környezetet veszik alapul (például irodaházi aula, tárgyaló, folyosó, üvegfelület, konferenciaterem; illetve olyan HORECA-helyszínek, mint a szállodai lobbyk, éttermek, klubok, szórakozóhelyek). Nem titok, hogy valamennyire ez lehet a cél: közelebb hozni a két területet egymáshoz, klasszikus ügynökségi feladatokat bővítve ki a művészek által adott új perspektívával.
A hogy a fal adja a másikat című kiállítás ezeket az aspektusokat mutatja meg tágítva az együttműködés lehetőségeit , jelképesen viszont lebontja a falon a sztereotípiákat. A kiállítás teljes anyagából angol-magyar nyelvű katalógus és nagy méretű poszterek készülnek.
Kiállító művészek: Albert Ádám | Babinszky Csilla | Csikós Péter | Csordás Zoltán | Gábor Imre | Hidvégi Éva | Július Gyula | Kentaur | Lévay Jenő | Orlai Balázs | Rácmolnár Sándor | Szabics Ágnes Fotó: Rácmolnár Sándor Installáció: Dessin Design