szerző: PjotrNight Colours sorozat - Ustad Ikhlaq Hussain Khan szitárkoncertje (USA/PAK), Tablán közreműködik: Szalai Péter 2009. november 10., kedd, Millenáris Teátrum - Budapest
Ustad Ikhlaq Hussain Khan a virtuóz játékáról ismert szitárművész az évszázadokra visszavezethető Delhi Gharana zenészdinasztia New Yorkban élő tagja.
Ikhlaq Hussain játékának művészi érzékenysége, rendkívüli technikai felkészültsége méltó a zenészdinasztia hírnevéhez. A 13. századig visszavezethető család megalapítójához, a szúfi Saint Hazrat Amir Khusraóhoz kötődik az első szitár és tabla hangszerek megalkotása. A család tabla-előadóművészeinek szerzeményei, ritmikus darabjai évszázadokon át szálltak tanárról diákra, apáról fiúra és a mai napig változatlan formában képezik a hindusztáni klasszikus zene alapjait.
Ikhlaq Hussain nagyapja, Ustad Ahmadi Khan volt az első, aki szakítva az elődök hagyományával a sarangi hangszeren vitte tovább a zenei hagyományt. Ikhlaq édesapja, Ustad Imdad Hussain a szitárral kötelezte el magát, ő lett a világ egyik legkiemelkedőbb szitárművésze. Ikhlaq közvetlen családja Pakisztán megalakulásakor Új Delhiből Karachiba vándorolt, és végül ott telepedett le.
Ikhlaq gyermekkora óta tanult édesapjától. Később a híres szitárművész: Pandit Ravi Shankar tanítványa lett Újdelhiben. Ikhlaq talán a legnehezebb technikát, a melodikus Gayak Angot játssza, ahol a húr fokozott feszítésével akár egy kvinttel magasabb hangot képes alkotni, s egyetlen pengetéssel is tud már bonyolult dallamot játszani. Ez a szinte az emberi énekhangra emlékeztető hangzás más hangszeren nem igazán érhető el.
Ikhlaq Hussain és Szalai Péter az interneten keresztül ismerték meg egymást. Ikhlaq rátalált egy fényképre, amelyből rájöttek, hogy 30 évvel ezelőtt Szalai Peter tablatanára Újdelhiben nem volt más, mint Ikhlaq unokanagybátyja, Ustad Munnu Khan.
A program a következő hindusztáni klasszikus zenei darabokból áll: Raag Bageshree és Raag Kirwani
A művész a változtatás jogát fenntartja!
Szalai Péter A Budapesten születet Szalai Péter 16 évesen kezdett hivatásszerűen foglalkozni az indiai klasszikus zenével, Kurtág György ösztönzésére a legnépszerűbb ütőhangszert, a tablát választva hangszeréül.
Kezdetben a Delhi gharana (iskola) két kimagasló képviselőjétől, Anthony Dass-tól és Ustad Munnu Khantól tanult, majd a 80-as évek második felében a világhírű Tablá Maestro, Ustad Alla Rakha fogadta tanítványává. Napjainkban kimagasló tehetségű muzsikusként van jelen a világ zenei palettáján, aki szigorúan követi a Punjab gharana hagyományait. 1987 óta különleges mester-tanítvány kapcsolatban van Pandit Ravi Shankarral, akit nem csak a zene területén tekint Gurujának (mesterének).
Rendszeres vendége az indiai zenei fesztiváloknak muzsikusként is, de intenzív kapcsolata mesterének fiaival Ustad Zakir Hussain, Fazal Quereshi és Toufiq Quereshi sem szakadt meg Ustad Alla Rakha 2000-ben bekövetkezett halálával. Amellett, hogy a Calcutta Trió tagjaként 1980 óta több ezer koncertet adott, kiemelkedő kvalitású indiai zenészek választották partnerükévé Európában a 90 -es évektől kezdődően (Pr. Debu Choudury, Nandkishor Muley,Gaurav Mazumdar, Shubhendra Rao). Keresett muzsikus különböző jazz formációkban is (Family or Percussion, Wolfgang Dauner és Albert Mangelsdorf, Palle Mikkelborg , Lukács Miklós Quintett). Etno- illetve fúziós-zenei produkciókban is szívesen vesz részt (Makám, Tin-Tin Quartett).
Tevékenysége fontos részének tekinti a tanítást is a RIMPA (Ravi Shankar Institute for Music and Performing Arts) keretében, 2009 őszétől a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára.
Szalai Péter kétségkívül korunk egyik legkiválóbb nyugati születésű tabla zenésze, aki nem csak a Punjab gharana képviselőjeként de talán egyetlenként mesterének, Ustad Alla Rakhanak különleges játékát idéző tabla művészként vált ismertté.
Jegyár:1500/2000 Ft Ültetett koncert, helyfoglalás érkezési sorrendben!