kultúra [kiállítás] 2009. szeptember 23. szerda 16:26
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrWorld Press Photo 09 2009. szeptember 25. – október 25. Millenáris Fogadó - Budapest
Megtekinthető: naponta 10.0020.00
A World Press Photo idei pályázata minden korábbi rekordot megdöntött azzal, hogy 124 ország 5508 fotósa indult rajta 96,268 pályaművel. A hírekhez kapcsolódó képanyag még sosem volt ennyire direkt, ennyire élettel teli, ennyire könnyen hozzáférhető, s ennyire mindenütt jelenlevő. A dokumentarista fotográfia él, virul, s mindannyiunkba új életet lehel ezzel a kiállítással, amely beutazza majd a földet. Több mint fél évszázada gyűlnek össze a nemzetközi fotográfia elkötelezett, hivatásos művelői Amszterdamban, hogy zsűriként megkíséreljék a szinte már lehetetlent, s több tízezer fotó közül kiválasszák azt az egy képet, amely az egész világot ábrázolja.
Anthony Suau díjnyertes fotója tökéletes példája annak az összetettségnek, amelyet egy profi képes csak egyetlen képbe sűríteni. A zsűri egyetértett abban, hogy egy igazán nagyszerű sajtófotó gondolkodásra készteti a nézőt, s legalább annyi kérdést vet fel, amennyi válasszal is szolgál ahogyan ez a fotó teszi. Ez a kép nem sok jót ígér. Itt egy újfajta háború, a gazdaság háborúja, amely feldúlja életünket s otthonainkat.
A 2008-as díjnyertes válogatás emellett bemutatja a már jól ismert harcokat is, emberek és emberek, vagy emberek és a természet között. A rettenetes földrengés Kínában, a mianmari ciklon, az orosz-grúz konfliktus, sőt, még a chilei, sárkánytűzre emlékeztető vulkánkitörés is feltűnik a képeken. De nem minden fotónak kell megrettentenie bennünket, bár a hírek valóban gyakran ijesztőek. A portré, természet, sport, valamint a művészet és szórakoztatás kategóriákban világunk élénk színei és kultúrái is megjelennek. Nagyon reméljük, hogy aki csak végignézi e képeket, azt éppúgy megdöbbenti, fellelkesíti és elgondolkodtatja a jelen sajtófotográfiájának gazdagsága, mint a zsűrit. Az örökkévalóság számára így megőrzött, elképesztő vizuális történelem legalább annyira bátorít bennünket a jövőt illetően, mint amennyire alázatra tanít. (Mary Anne Golon, a 2009-es zsűri elnöke részletek)
A kiállítás 196 képbe sűrítve eleveníti fel az elmúlt évet a hozzájuk tartozó részletes történetekkel. A tizenhárom tagú nemzetközi zsűri huszonhét ország hatvannégy fotóriporterét díjazta tíz különböző kategóriában. A World Press Photo kiállítás jelenkori életünk legátfogóbb tükre. Hétköznapokról, politikáról, sportról, művészetről, természeti változásokról, tudományos eredményekről, valamint azokról az emberekről szól, akik a hírekben szerepelnek. Mindazoknak izgalmas ez a kiállítás, akik szeretnék jobban megérteni, hogy mi zajlik körülöttünk a világban.
A World Press Photo kiállítással egy időben a Herald Kiadó és az Index együttműködve indítja el Civil Expo című projektjét.
Civil Expo A World Press Photo kiállítás kísérő programja
Harminc napig riporter lehet az olvasó az index.hu és az indafoto.hu oldalain, egyúttal pedig résztvevője a megjelent képek naponta bővülő kiállításának is a World Press Photo kiállítás helyszínén a Fogadó épületében. A pályázat egyfajta vizuális blognak is felfogható, ahol a publikáció napról napra fejlődik online módon és a kiállításon is. Nem világtörténeti drámákat remélünk, inkább egy igen széles spektrumú dokumentációt a mai magyar valóságról, életérzésről. A megörökítés eszköze bármi lehet: mobiltelefon, fényképezőgép, filmfelvevő kamera, állókép vagy mozgókép a lényeg az, hogy digitális legyen a fájl, s közlésre a hírérték, illetve a kép/film vizuális értéke adjon okot. Minden kép és film az Indafotóra az Index fotómegosztójára érkezik (szeptember közepétől a kiállítás utolsó napjáig), és a szerkesztőségi válogatás alapján jelenik (vagy nem jelenik) meg. Egyidejűleg a kiállítás zsűrije is (Révész Tamás a kiállítás szervezője; Barakonyi Szabolcs az Index fotósa; Hargita Nándor az Indafotótól) hozzáfér a beérkező anyaghoz, amelyből további válogatás után kiválasztja azokat, amelyeket a World Press Photo kiállítás helyszínén is bemutatunk a Pódium Galérián. Nem szokványos keretezett képeket, kiállítási teret hozunk létre, hanem olyan dinamikus felületet, amely megkönnyíti a napi plusz képek kihelyezését, változtatását. Lesz az elmúlt nap képe nagyobb méretben s persze több fotó kisebb méretben. A képek akárcsak a régi hírügynökségi nyomtatott fotók alul tartalmazzák majd a kísérő szöveget, képaláírást is. A nyomtatást a Photo hall biztosítja a helyszínen. Az online közlés és a kiállítás után az eredeti képek s filmek az Open Society Archive-ba kerülnek, így hozzáférhetővé válnak a későbbiekben is. A World Press Photo független, non-profit szervezet 1955-ben alakult meg Hollandiában. Az évek során a szervezet a sajtófotózás és a szabad információcsere független műhelyévé nőtte ki magát. Céljai megvalósítása érdekében minden évben megrendezi a világ legnagyobb s legtekintélyesebb sajtófotóversenyét. A díjazott fotókból vándorkiállítás készül, amelyet évről évre több mint kétmillió ember tekint meg 100 helyszínen, a világ több mint 50 országában. Platformot, reflektorfényt, kapcsolatot biztosít a közönséggel szerte a világon. A sajtófotográfia jövője érdekében képzéseket szervez világszerte. A szakma legtehetségesebbjeinek szól a Joop Swart Mesterkurzus. Folyamatosan szélesíti kiadványai, könyvei, videói és kiállításai körét. Mindezen tevékenységeit egyetlen új név alatt foglalja össze: World Press Photo Academy, amely fókuszpont lesz azok számára, akik érdeklődnek a sajtófotográfia iránt, és zsinórmértékként működik mindazoknál, akik hivatásszerűen veszik ki részüket az emberi lét ábrázolásából.
Jegyárak: Teljes árú jegy: 1750 Ft Kedvezményes jegyek: Diákjegy (diákigazolvánnyal): 900 Ft. Iskolai csoportos és pedagógus jegy (10 fő fölött): 800 Ft Nyugdíjas jegy (nyugdíjas igazolvánnyal): 1000 Ft Csoportos jegy (min. 4 fő): 1550 Ft Családi jegy: 4 200 Ft
(max. 6 fő, ebből 2 felnőtt, 18 év alatti gyerekekkel vagy nagycsaládos igazolvánnyal)
Ingyenes belépésre jogosultak: 6 éves kor alatt Mozgássérültek egy kísérővel Arcképes újságíró-igazolvánnyal rendelkezők