előzetes [koncert] 2009. augusztus 24. hétfő 13:25
nincsen hozzászólás
szerző: Pjotr5. Újbuda Jazz Fesztivál 2009. szeptember 3-6. MU Színház - Budapest (XI. Körösy J. u. 17.)
Leszták Tibor emlékére
Az idei fesztivált a MU Színház közelmúltban elhunyt alapítója, művészeti vezetője, Leszták Tibor emlékének ajánljuk. Tibor elkötelezett híve volt a kortárs művészetnek, az alternatív kultúrának, az improvizatív zenének. Egyik ötletadó gazdája volt az Újbuda Jazz Fesztiválnak, szívügyének tekintette, és nagy szerepe volt abban, hogy a rendezvény mára a nemzetközi hírű zenei események közé tartozik.
Program:
szeptember 3. 19.00 óra
Tim Trevor-Briscoe (GB) Nicola Guazzaloca (I) Duo Gadó Gábor Benkő Róbert - Joe Quitzke Trió
Tim Trevor-Briscoe (GB) Nicola Guazzaloca (I) Duo Tim Trevor-Briscoe altszaxofon, klarinét Nicola Guazzaloca zongora
Tim Trevor-Briscoe olasz-brit származású szaxofonos, klarinétos, zeneszerző. Gyermekkorát Londonban töltötte, jelenleg Bologna-ban él. Zenei pályafutása során először kiemelkedő klasszikus szólómuzsikusként, később jazz improvizációs és experimentális zenészként lett ismert. Egyik alapító tagja a Comanda Barabba formációnak, amelyet a közelmúltban a nemzetközi zenei sajtó a legkiemelkedőbb avantgard jazz együttesek közé sorolt. Számos neves muzsikussal játszott együtt, a nemzetközi fesztiválok állandó résztvevője. Jelenleg Nicola Guazzaloca zongoristával közösen készített, közelmúltban megjelent lemezével (One Hot Afternoon Leo Records) turnézik, amelynek során most először lép fel Magyarországon.
Nicola Guazzaloca zongorista, zeneszerző, improvizációs zenész - 1988-ban kezdte zenei pályafutását. Éveken át autodidakta módon improvizált, majd W. Parker, A. Braxton, R. Mitchell, M. R. Abrahams, B. Phillips, M. Ribot ihletet adó workshopjait látogatta. Jelenleg az experimentális zene és az avantgard jazz területén tevékenykedik aktívan, és a 2000 óta fennálló Comanda Barabba Quintet társalapítója tagjaként is ismert. Magyarországi első vendégszereplésén Tim Trevor-Briscoe-val készített duóalbumának anyagát mutatja be a MU Színház közönségének.
Gadó Gábor Joe Quitzke Benkő Róbert Trio Gadó Gábor gitár Joe Quitzke dob Benkő Róbert nagybőgő
Gadó Gábor minden idők egyik legjobb magyar jazzgitárosa. A Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola jazz tanszakán Babos Gyula növendékeként végzett 1983-ban, ezt követően élvonalbeli magyar jazz muzsikusok együtteseiben szerepelt, majd egyre gyakrabban tűnt fel nemzetközi formációkban is. Első zenekarát Joy névvel alapította, s azzal Cross Cultures címmel készített lemezt. Saját nevén 1991-ben jelent meg első albuma, a Special Time. Hosszú évek óta Párizsban él, itt alakult meg a Gadó Gábor Quartet, melyben Matthieu Donarier tenorszaxofonossal, Sébastien Boisseau nagybőgőssel és Joe Quitzke dobossal játszik. Francia társaival Greetings from the Angel címmel készítette első albumát, melyet a Homeward és a kimagasló sikerű Orthodoxia követett. 2003-ban elnyerte a francia LAcadémie du Jazz által, az év európai jazzművészének évente odaítélt Bobby Jaspar életműdíjat. A MU Színházban kvartettjének dobosával, Joe Quitzkével, és a nemzetközi hírű magyar bőgőssel, Benkő Róberttel közös koncertjét hallhatjuk.
Két, nagyszerűen kiművelt, intuícióval rendelkező, csodálatos zenész. Velük elérhető a szabadságnak az a foka, amikor tulajdonképpen minden, ami eddig a zenében történt, az adott pillanatban egyszerre válik aktuálissá, de a múlt (a tradíció) gravitációja, visszahúzó ereje nélkül. Azaz zeneszerzés a színpadon, az Itt és Most-ban, a pillanatban. (Gadó Gábor - Joe Quitzkéről és Benkő Róbertről)
szeptember 5. 19.00 óra
Kovács Gerzson Péter Lukács Miklós: Fametszet (kortárs tánc kortárs zene) Jacek Kochan (PL)/ Franz Hautzinger (A)/ Chris Jennings (CAN) Trio featuring Tóth Viktor
TranzDanz: Fametszet Tánc: Kovács Gerzson Péter Zene: Lukács Miklós - cimbalom
A fametszet korszak-közi, kultúra-közi médium, a kultúra folyamatának közvetítő közege, polivalens, többértékű kulturális eredmény, s ezzel a tradíció és modernitás összekapcsolója. A fametszet az összekapcsolás absztrakciós technikája. A fametszet a tradicionális/modern kultúra stílusa, formája, „anyanyelve”, a statikus dinamizálása.
KGP és Lukács Miklós már évek óta dolgoznak együtt különböző, a kortárs tánc és zene területén született produkciókban, a Fametszet az első közös munkájuk duó formációban. Az előadás a 2006-ban, a 2. Újbuda Jazz Fesztiválon útjára bocsátott Magenta sorozatba illeszkedik, amelyben KGP olyan jelentős zenészekkel lépett már fel, mint Alexander Balanescu, Sipos Mihály (Muzsikás), Szelevényi Ákos (Jel Színház) és Dresch Dudás Mihály.
Jacek Kochan (PL)/Franz Hautzinger (A)/Chris Jennings (CAN) Trio featuring Tóth Viktor Jacek Kochan dob Franz Hautzinger trombita Chris Jennings nagybőgő Tóth Viktor altszaxofon
Jacek Kochan az egyik legjelentősebb lengyel dobos, hangszerelő és zeneszerző egyaránt otthonosan mozog a kortárs jazz, a szabadimprovizáció és a nem konvencionális kortárs zene rögös mezsgyéin. Az 1980-as évek elején New Yorkba távozott hazájából, majd 1990-től a kanadai Torontóban élt és alkotott egészen 1995-ös európai hazatéréséig. Rendkívül impozáns azoknak a művészeknek a névsora, akikkel együttműködött pályafutása alatt: Kenny Wheeler, Dave Liebman, Greg Osby, Marc Copland, Gary Thomas, John Abercrombie, Eddie Henderson, Joey Calderazzo, Ed Schuller, Briggan Krauss, Kazuhisha Uchihashi, Axel Dörner, Assif Tsahar, hogy csak a legismertebbeket említsük.
Franz Hautzinger minden idők egyik legeredetibb hangzású és legegyénibb technikájú trombitása, Gomberg c. szóló trombita lemeze egyedülálló a világon a maga nemében. Felismerték ezt az improvizációs és avantgarde jazz zene legnagyobb alakjai is, akik szívesen vettek részt különböző projektjeiben, többek között: Derek Bailey, Keith Rowe, John Tilbury, Axel Dörner, Otomo Yoshihide, Sachiko M, Kazuhisha Uchihashi, Kenny Wheeler, Steve Noble, Helge Hinteregger, Martin Siewert.
A Párizsban élő kanadai Chris Jennings nagybőgős szintén igen széles zenei spektrumban mozog, az etnós-világzenés jazz fusiontól a modern jazzen keresztül a kortárs zenéig és egészen az algériai hagyományos zenéig megszámlálhatalan projektben vesz részt olyan világhírű társakkal, mint Lee Konitz, Leon Parker, Dhafer Youssef, Dave Liebman, Nguyen Le, Kudsi Ergünen, Bojan Z, Mark Nauseef, Satoshi Takeshi, Danny Gottlieb és Giovanni Ceccarelli.
Tóth Viktort nem kell külön bemutatni a magyar közönségnek, a fiatal magyar jazz generáció egyik legtehetségesebb és leginvenciózusabb alakja, akit már az Egyesült Államokban is felfedeztek, William Parker, a legendás avantgarde nagybőgős és Hamid Drake, a legjelentősebb ütős guru személyében. Játszott már Jacek Kochan együttesében is Lengyelországban.
szeptember 6. 19.00 óra
100nka (PL) featuring Ágoston Béla , Tóth Viktor 100nka (PL) featuring Márkos Albert , Mezei Szilárd
100nka (Tomek Le¶, Adam Stodolski, Przemek Borowiecki) (PL) featuring Ágoston Béla, Tóth Viktor Ágoston Béla - tenorsax Tóth Viktor - altsax Tomek Le¶ - gitár Adam Stodolski - nagybőgő Przemek Borowiecki - ütőhangszerek
A 100nka (szójáték, kiejtve sztonka, vagyis krumplibogár, vagy pedig százaska) egy izgalmas, fiatal lengyel new jazz trió, amelyben Tomek Le¶, a rendkívül kreatív gitáros, Adam Stodolski a brilliáns nagybőgős és az ördöngős dobos, ütőhangszeres Przemek Borowiecki lép a MU Színház színpadára. Hazájukban, Lengyelországban már igen komoly sikereket értek el az ambiciózus, improvizatív zene területén, legutoljára Herb Robertsonnal, a new york-i downtown, avantgarde színtér leghíresebb trombitásával turnéztak és vettek fel közös lemezt. Két kiváló saját lemezzel is rendelkeznek a világhírű Not Two Records kiadásában.
Ágoston Béla Zeneközelítő a magyar zenei élet egyik legpörgősebb tagja, számtalan együttes alapítója. A virtuóz, kreatív multiinstrumentalista százféle hangszeren játszva bejátssza majdnem az egész zenei palettát az autentikus népzenétől egészen az avantgarde jazzig. A MU Színházban ezúttal az improvizációs készségéről tesz majd tanúbizonyságot.
Tóth Viktor Climbing with mountains című albuma a 2007-es év legjobb jazz lemeze díjat nyerte el. Olyan nagyságokkal játszott együtt, mint Hamid Drake (dob), Henry Franklyn (bass), William Parker (bass), Dresch Mihály (sax). Fellépett Európa és az Egyesült Államok számos jazz fesztiválján, saját tercettjét vezeti, kortárs táncossal dolgozik együtt, népzenét gyűjt, zenét szerez, új utakat keres. 100nka (PL) featuring Márkos Albert, Mezei Szilárd Adam Stodolski: nagybőgő Przemek Borowiecki: ütőhangszerek Márkos Albert: cselló Mezei Szilárd: brácsa
Az est második felében a 100nka duóban nagybőgő, dob felállásban a magyar kortárs zene egyik legsokoldalúbb muzsikusával, Márkos Alberttel, valamint a virtuóz vajdasági brácsással, Mezei Szilárddal lép színpadra.
Márkos Albert - csellista, zeneszerző. Kolozsváron született, itt folytatott klasszikus zenei tanulmányokat. A Kolozsvári Zeneakadémiát két év után otthagyta, 1988 és 1992 között a Marosvásárhelyi, a Kolozsvári Szimfonikus zenekarokban dolgozott, és a Concordia Kamarazenekar tagja volt. Klasszikus zenészi pályafutása 1992-ben véget ért. Improvizatív, kortárs, alkalmazott és kísérleti zenével foglalkozik. 1993 óta Magyarországon él. Mezei Szilárd - hegedűs, brácsás, nagybőgős és zeneszerző. Kortárs improvizatív zenét játszik, elsősorban saját kompozíciókat. Zeneszerzőként fő érdeklődési területe az improvizáció és kompozíció kapcsolata, a jazz és a népzene. Fiatal zenészként a bartóki és szabadosi vonal követője.
Jegyek vásárolhatók elővételben (kizárólag az Interticket hálózatán, szeptember 2-ig): 1.500.-Ft, a koncertek napján a helyszínen: 2.000.-Ft