szerző: ShowtimeKorszakot alkotott, generációkat nevelt – B.B. King mindenki mestere 2009. július 16., 20:00. Papp László Budapest Sportaréna
A július 16-án hazánkban koncertező B.B. Kingről sokan tudják, hogy a blues királya. Az azonban már kevesebbek számára egyértelmű, hogy a mester számos más zenei stílusra is nagy hatással volt, hogy hatalmas sztárokkal játszott együtt és a szórakoztatóipar más területein is megmutatkozott kiemelkedő tehetsége.
A huszonkét éves Riley B. King követte végzetét, és Mississippi államból Memphisbe stoppolt. 47-ben ez a város volt az, ahol a korszak legfontosabb déli zenészei csoportosultak, ahol a légkör támogatta a versengő közösséget, melyben szinte minden fekete zenei stílus megjelent. A fiatal B.B. ebben az olvasztótégelyben ismerkedett meg a század közepének jellegzetes és éppen csírázó irányzataival, itt formálódott zenei ízlése, itt csiszolódott játéka.
Néhány fellépés után hamarosan saját műsora volt az egyik helyi rádióban, a WDIA-ben, a Sepia Swing Clubot vezette. A rádiós ismertség számos koncertfelkérést hozott magával, még több zenésszel ismerkedett meg, és ekkor született a Blues Boy King művésznév is. Szinte naponta játszott a legkülönbözőbb helyeken a koncerttermektől a füstös kocsmákig, aminek minden bizonnyal jelentős szerepe volt a sokszínű gitárjátékának kifejlődésében.
Zenéjében keveredik a tradicionális blues, a dzsessz, a szving és a popzene; ezzel teljesen egyedi hangzással láncolja magához a közönséget; énekstílusa gitárjátékához hasonlóan kifejezetten melodikus. Sokan úgy tartják, az övé a világ egyik legkönnyebben felismerhető gitárstílusa, ám technikája ennek ellenére elég komplex. Hangos akkordozás által megszakított szólisztikus témák; elegáns vibrátók; precíz, énekszerű húrnyújtási technika jellemzi Lucille nevű gitárjára komponált előadását.
A jelenkor rockgitárosai közül is sokan mesterüknek tekintik, hiszen az általa megalkotott stílusjegyek mérföldköveknek számítanak a hangszer történelmében. Olyanok voltak hatással az ifjú B.B.-re, mint Lonnie Johnson, Blind Lemon Jefferson vagy T-Bone Walker; és a tőlük kapott muníciót tovább is adta: Eric Clapton, George Harrison és Jeff Beck is profitált belőle.
B.B. mindig is jóban volt a zenei világ aktuális megasztárjaival hiszen ő is egy volt közülük , sok közös fellépésen alkotott együtt a legnagyobbakkal. 1969-ben a Rolling Stones felkérte őt és bandáját, hogy előzenekarként egy egész turnén keresztül kísérjék őket. Ike és Tina Turnerrel Jaggerrékhez hasonlóan szintén tizennyolc bulin játszott. 1989-ben a U2-val három hónap alatt Írországon kívül megfordultak Hollandiában, az akkori NSZK-ban, Franciaországban, Ausztráliában és Új-Zélandon is.
1990-ben a Philip Morris Superband, majd egy évvel később Live at the Apollóra átnevezett, öt kontinenst felölelő turnén Ray Charles-szal és Diane Reeves-szel is egy színpadon zenélt. Természetesen nem maradhatott ki életéből a magyar vonatkozású koprodukció sem, 1997-ben Budapesten Tátrai Tiborral is színpadra állt, ezt követően 2000-ben Riding with the King címmel Eric Claptonnal készített közös lemezt.
A blues királyának tehetsége nemcsak a zenei pályán jelent meg, számos filmes produkcióban is részt vett. Legismertebb mozija a Blues Brothers 2000, de ezen kívül hét másik filmben is szerepet kapott. Játszott az All Access, a Shake, Rattle & Roll, a When We Were Kings, a Heart & Souls, a The Bluesman, a Run of Hearts és a Spies Like Us című alkotásokban is.
Mivel a nyolcvanhárom éves B.B. már életében hatalmas hatással volt a kultúra számos területére, nem meglepő, hogy múzeumot is nyitottak neki. 2008-ban, Indianolában, a zenész szülőhelyétől nem messze avatták az emlékhelyet, ahol a mester háromórás koncerttel köszönte meg az ajándékot. A 14,2 millió dollárból felhúzott B.B. King Museum and Delta Interpretive Center felbecsülhetetlen értékű ereklyéknek ad otthont: a gyapotültetvényeken használ munkaeszközök, a zenész kerékpárja, fellépőruhái, Grammy-díjai, kitüntetései és persze rengeteg gitárja foglalja el az épületet. Minderre B.B. ennyit mondott: Ez minden képzeletet felülmúl!
Megközelítés A Papp László Budapest Sportaréna a főváros egyik legforgalmasabb csomópontjában található, huszonöt percre van a Ferihegyi repülőtértől és kétpercnyire a Stadionok metrómegállótól. Megközelíthető 30-as és 95-ös busszal, vagy 75-ös és 80-as trolival, 1-es villamossal, valamint gépkocsival (1160 férőhely áll a fedett, őrzött parkolóban az idelátogatók rendelkezésére) Az épületbe a Kerepesi út, illetve a Hungária körút felől, és a parkolóházból, a feljáratokon keresztül lehet bejutni.
Ruhatár Az Arénában korlátozottan áll rendelkezésre ruhatár. Lehetőségek szerint hagyják a nagyobb méretű táskákat, kabátokat stb. az autóban, vagy a vonatállomások csomagmegőrzőjében.
Fotózás és videó Telefonok és kompakt kisgépek (nem cserélhető objektívvel) használata engedélyezett.