szerző: PjotrMűemlékvédelmi Nyári Egyetem Noszvajon 2009.július 9-15. De la Motte Kastély - Noszvaj
Az egy év híján négy évtizedes múltra visszatekintő műemlékvédelmi nyári egyetem ebben az esztendőben július 9-15. között Noszvajon, a De la Motte Kastélyban fogadja hallgatóit. Témája: a műemlékek helyreállítása és helyreállíthatósága.
A 39. Román András Műemlékvédelmi Nyári Egyetem „Műemlékvédelem - társadalmi igények” címmel az elmélet oldaláról közelítve kívánja a XXI. század első évtizedének műemlékvédelmi módszertanát - kutatás, felmérés, szerkezeti és tudományos analízis - bemutatni.
Az esettanulmányok kapcsán mód nyílik a feladatok és megoldási lehetőségek megvitatására. A témák között szerepel a helyreállítások elméleti/elvi alapjainak, a műemlék fogalomváltozásainak, táguló köreinek és a változások hátterének kérdése. Előadások hangzanak el a műemlékek megőrzésének, bemutatásának, hasznosításának aktuális problémáiról és megoldásairól, valamint a társadalmi igények változásáról.
A nyári egyetem az építészeti és műemlékes szakmán belül továbbképzési lehetőség, amelyet itthon a BME, külföldön pedig a leuveni Raymond Le Maire egyetem is, akkreditált képzésnek fogad el. A képzésnek a MÉK akkreditációs bizottsága 2008-ban 9 kredit pontot ítélt.
Tervezett előadások:
- Értékszemléletű műemlékvédelem - Érték és értékítélet, értékhierarchia (Mezős Tamás) - Műemlékvédelem és a társadalmi igények változása (Tamás Pál) - Az érték és a társadalom értékítéletének változásai a nemzetközi dokumentumok tükrében (Fejérdy Tamás) - Érték, mint a fenntartható gazdaság erőforrása és a társadalom megtartó ereje - stratégiai kérdések (Dúll Andrea) - Az értékítéletet befolyásoló tényezők (identitás, hagyományok) és módszerek (kommunikáció, felvilágosítás, oktatás, nevelés) (Babarczy Eszter) - Funkcióbővítő rehabilitáció - a turizmus társadalmának elvárásai és lehetőségei (Wessely Anna) - Építészeti divatok és az örökségvédelem - „buborékok” és faszadizmus (Vargha Mihály) - Társadalmi (politikai) igények és megrendelések: a rekonsttrukciók Köln-től Pusztaszerig, Visegrádtól Drezdáig (Wilfried Lipp. Ausztria) - Az információs társadalom eszközei és lehetőségei az örökség megőrzésében (műemlékvédelemben) - inventarizáció (térinformatika és GPS) (Fekete J. Csaba) - Partnerkapcsolatok (civilek, közösségek, szakmai szervezetek) (Entz Géza) - Közösségi tulajdonosok szerepvállalás a felújításban - egyházak, önkormányzatok, befektetők (Erő Zoltán) - Tulajdonosi szerepvállalás a fenntartásban - „Monumentenwacht” (Veerle Meul, Belgium) - A lakható, illetve a használható műemlék (Tina Markusova, Szlovákia) - A közösségek szerepe a népi műemlékek fenntartásában (Mariana Correia, Egyesült Államok)
Esettanulmányok:
Egertől a Vajdaságig, Szlovéniától a párizsi Marais negyedig (Workshop-szerű program, Eger megyei jogú város főépítészi irodájával és az egri építészkamarával együttműködve)