szerző: Millenáris.HuNyári napközis tábor a Millenárison - „Örökmozgó” – játékos felfedezés ötnapos turnusokban! 2009. július 6–10. és július 13–17. Millenáris - Budapest
Várnak minden 614 éves korú, kalandvágyó gyereket hétfőtől péntekig 8.00 17.00 óráig!
Résztvevőinkkel játékos formában kutatjuk és fedezzük fel a ZöldPont élhető város a Millenárison című kiállítást. Célunk: ismereteink bővítése környezetünk megóvása érdekében, az egyéni felelősség és szerepvállalás növelése, valamint a szűkebb és tágabb, környezetünket érintő jelenségek megfigyelése, bolygónk múltjának, jelenének megismerése, illetve a jövő lehetséges útjainak feltárása.
A négy őselemmel (föld, tűz, víz, levegő) kapcsolatos tudnivalókkal ismerkedünk meg turnusonként más-más szempontból. A művészetek iránt fogékonyabb gyermekeknek a filmre, zenére, irodalomra és képzőművészetekre; a természettudományok iránt érdeklődőknek a környezetismeretre, biológiára és fizikára építő turnusokat ajánljuk.
2009 a kreativitás és innováció éve! Ennek megfelelően minden gyerek lehetőséget kap arra, hogy a számára legmegfelelőbb módon fejezhesse ki gondolatait, érzéseit a közös tevékenységek során. Különféle technikák megismerésére és alkalmazására nyílik tér: többek között digitális eszközök használatára (filmkészítés, fényképezés, kép- és hangfelvétel), s akár egy digitális stúdióban is munkálkodhatnak (újság-, képregény-, makett-, plakát-, bábkészítés stb.). Az alkalmazott kooperatív és drámatechnikák biztosítják az aktív részvételt, a pozitív, támogatói légkört, a játékos tanulás és kikapcsolódás feltételeit.
Négyféle egyhetes, a közös témát különböző módokon és módszerekkel megközelítő pedagógiai projektet hirdetünk. A turnusokat 33 képzett pedagógus (a Jövő Iskolája tanárai) vezeti.
Négy elem (Ismeretterjesztő, kreativitást fejlesztő, környezettudatos életre nevelő játék 614 éveseknek.)
Ez lesz nyarad legkalandosabb hete! Megismerheted az élő bolygót, a Naprendszer egyetlen, négy elem által működtetett planétáját! Sokféle, de alapvetően tudományos szemszögből vizsgáljuk a tüzet, a vizet, a földet és a levegőt. A kiállítás interaktív, ismeretterjesztő játékaival játszva, csoportmunkában mérjük fel a környezet mai állapotát, az ember és környezetének kölcsönhatását, illetve keresünk megoldási lehetőségeket a környezettudatos életmód kialakítására. Új ismereteinket felhasználva alkotjuk meg saját környezetbarát, intelligens ház-makettünket. Egyszerre leszel természettudós és alkotó, s te lehetsz egyben a Föld megmentője!
A tábor programja:
Megismerkedünk a Földet felépítő legnagyobb tömegű anyagokkal: a kőzetekkel, kialakulásuk folyamatával. Megvizsgáljuk a keménységüket, lelőhelyeiket és felhasználhatóságukat. Elkezdjük tervezni környezetbarát, intelligens épületünket: a Nagy Házat (rendszerező, logikai, ismeretszerző, együttműködési képesség).
A földi élet szempontjából egyik legfontosabb őselem a víz. Egyszerű kísérletekkel ismerjük meg legfontosabb tulajdonságait (forráspont, fagyáspont, oldóképesség, édes és sós víz stb.). A kiállítási anyagok feldolgozásával tárjuk fel a Föld vízkészletének jelenlegi állapotát, illetve megtervezzük a Nagy Ház gazdaságos vízellátó rendszerét (ismeretszerző, ábraolvasási, kombinatív képesség).
Levegő nélkül sok természetes dolog nem létezne a Földön. Ennek a fontos elemnek járunk utána tehát: miből áll, mire használjuk, és miért kell védeni? Megkeressük a légkörben lezajló folyamatok alapösszefüggéseit, hogy hatékonyan tudjuk hasznosítani azokat saját házunkban (rendszerező, konvertáló, alkotóképesség).
A tűz már az ősembert is foglalkoztatta: hogyan keletkezik, miként lehet kordában tartani, mire használható? Ezekre a kérdésekre keressük a választ a kiállítás anyagainak elemzésével és sok játékkal (ábraolvasási, összefüggés-kezelő, rendszerező képesség).
Az előző napokon szerzett ismeretek felhasználásával mutatjuk be megalkotott intelligens házmodellünket, majd egy kicsi konferencia keretében a szülők bevonásával keresünk megoldásokat a környezetbarát város létrehozására (alkotás és problémamegoldás a megszerzett ismeretek alapján).