hosting: Hunet
r36
  cikkekfotók        
lemezajánló [nagylemez]  2009. május 8. péntek   11:12
nincsen hozzászólás

szerző: halfnelson
Doves: Kingdom Of Rust
Heavenly/EMI 2009

  Az ezredforduló környékén a Radiohead a sarokban hagyta a gitárokat, ezzel párhuzamosan azonban több ígéretes, abból a bizonyos Radiohead-köpönyegből előbújó produkció tűnt fel. Míg ezek közül pár együttes (Travis, Turin Brakes) a 2000-es évek elején kapta a legnagyobb figyelmet, addig mások, egy egyénibb hangot megtalálva ma már stadionokban lépnek fel (Coldplay, Muse).
  A legnagyobb kincsek azonban ezúttal is a háttérben bukkantak fel. A brit zenei élet egyik fővárosából, Manchesterből startolt az Elbow és a Doves karrierje. Az Elbow tavalyi The Seldom Seen Kid című albumának köszönhetően pályafutása legszebb éveit élheti át, mind a kritikák, mind a közönségreakciók szempontjából. A Kingdom Of Rustot elhallgatva erre most a Dovesnak is minden esélye megvan.
  
  A Doves bár hazájában első lemezük megjelenése óta (Lost Souls, 2000) töretlen népszerűségnek örvend, a kontinensen csak mérsékelt érdeklődés kísérte tevékenységüket. Nem csoda, hiszen a manchesteri együttes zenéje egyetlen, a 00-ás évekre jellemző trendbe sem volt besorolható. Ráadásul a Lost Souls is inkább úgy hangzott, mint a már feljebb emlegetett Radiohead kultikus 95-ös The Bends című nagylemezének újrafogalmazása. Második és harmadik lemezük (The Last Broadcast, 2002 ; Some Cities, 2005) sem hozott jelentős előrelépést, a Doves egy, az ezredforduló brit gitárzenéjében megragadt együttes képét mutatta. Egyik lemezzel sem volt különösebb baj, jó pár emlékezetes pillnat fűződik hozzájuk, ám egyik LP sem ért el olyan egyenletesen magas színvonalat, amely kiemelhette volna a Doves-t a kora délutáni fesztiválfellépések középszerűségéből. A mostani Kingdom Of Rust felvételeinek idejére úgy tűnik jól működött a zenekari tagok közötti kémia. Egy már szinte leírt banda, most nyugodt szívvel mondhatom eddigi legjobb albumát készítette el.
  
  A két Williams testvér (Jez és Andy), és Jimi Goodwin az őket ért zenei hatásokból, végre egy olyan hangzásvilágot építettek fel, mely már itt 2009-ben is működőképes. Az eddig is megfigyelhető volt, hogy a Doves akkor a legjobb, ha a -szintén manchesteri- New Orderre emlékeztető hideg, tánczenei ritmusokat elegyíti a torzított gitárban, és Jimi Goodwin illetve Jez Williams fájdalmas, fakó énekhangjában rejlő lehetőségekkel. Az album legjobb pillanatai ehhez a keverékhez köthetők (Jetstream, The Outsiders, Compulsion, House Of Mirrors).
  A Kingdom Of Rust, mint nagylemez, mégis azért működik igazán, mert a hagyományosabb gitárzenei megoldásokkal dolgozó számok (Kingdom Of Rust, Winter Hill, 10:03, The Greatest Denier) jóval invenciózusabbak, és több meglepetést tartogatnak, mint a zenekar korábbi szerzeményei, amelyek sokszor csak töltelékként funkcionáltak az ezt megelőző LP-ken.
  
  Az album csak két szám erejéig ül le, a Birds Flew Backwards és a Spellbound ezúttal a sok kiemelkedő dal között gyengébbnek hat, szerencse, hogy nem ezek a számok kerültek a nagylemez végére.
  A Doves észrevehetően tanult korábbi hibáiból, nem esnek a prog-rock csapdájába, nem nyújtanak egyetlen dalt sem a kelleténél tovább, így aztán egyetlen szám alaptémája sem fullad a végére unalomba. Lehet ehhez a teljesítményhez kellett a Massive Attack lemezekkel hírnevet szerző Dan Austin produceri munkája is.
  A dalszövegek is megmaradtak az urbánus lét viszontagságainál, és szépségeinél. Kevés zenekar mondhatja el magáról, hogy szinte teljes valóságában elénk idézi egy szürke ipari város hangulatát. Ehhez a képalkotáshoz persze nem elhanyagolható módon hozzájárulnak a Doves videóklipjei is (az igényesen kimunkált Pounding, a zseniális Black And White Town után, most az első kislemeznek választott Kingdom Of Rust-hoz készült videó is tökéletes képi aláfestést ad).
  Összeségében elmondható, hogy a Kingdom Of Rust az idei év egyik kellemes zenei meglepetése. A Doves tagjai szokatlanul későn, 20 évvel azután (kezdetben Sub Sub néven adtak ki fekvételeket, az akkor virágzó manchesteri elektronikus szcéna vonulatát erősítve), hogy együttest alapítottak, pályafutásuk legfigyelemreméltóbb hanghordozóját tették le az asztalra.
  Jó lenne, ha a kedvező időzítés (egyetlen fontos szigetországi zenekar sem adott ki ebben az időszakban lemezt) nagyobb figyelmet vonzana, mert most ez a produkció tényleg megérdemelné.



Szólj hozzá!
azonosító (nem kötelező):ellenőrző kód:gépeld be ide:

új hozzászólás írása:




 Hozzászólások:
 nincsen hozzászólás


 kapcsolódó linkek: 

Doves

 programajánló: 
2023. december 20.
Ritual, Drone, Breakcore, ez a Havizaj #132
2024. február 10.
HOBO Vadászat 40 (Papp László Budapest Sportaréna)
2024. március 6.
Cradle Of Filth: jövő tavasszal újra Budapesten az angol metal legenda (Dürer Kert - Budapest)
 a rovat legfrissebb cikkei: 
Vented: Cruelty And Corruption
Drawing: Vol. 6
KabinLáz: Kihajolni Veszélyes EP
Born Again: Mesevilág
Agregator: Semmiből – A Semmin Át
Impovizatív jazztechno performansz Szipka-loops új lemeze
Frank Blackfire: Back On Fire
Megjelent a Quimby 25 éves születésnapi Aréna koncertje DVD-n
Megjelent a Tárkány Művek negyedik nagylemeze: Magyar konyha támad
 kiemelt 
HOBO Vadászat 40
  
A blues és a rock szerelmesei különleges koncertélményben részesülnek HOBO következő Aréna koncertjén 2024

Először koncertezik Magyarországon a Take That!
Meshuggah + Avatar + The Halo Effect Budapesten
Cradle Of Filth: jövő tavasszal újra Budapesten az angol metal legenda
Quimby - Class&Roll - Közel 8 év után újra arénakoncert a Quimby-vel
 friss hozzászólások 

Nulladik Változat az Almássy klubban (1)
Wolfheart, Before The Dawn, Hinayana (1)
Új Falcongate LP: Blood Red Roses (1)
Böngésző
rovatok
hírek
fotó
videó
előzetes
beszámoló
interjú
lemezajánló
magazin
kultúra
előadó
napló
alrovat ajánló
asztaltársaság
blog
botrány
dalszöveg
díjátadó
életrajz
építészet
festészet
film
gasztronómia
háttér
internet
kis pipa
médiaművészet
mese
posztumusz
próza
retro
rizikófaktor
skandalum
szobrászat
tévématiné
vers
PlayDome ajánló
PlayDome magazin

Partnerek
Concerto
Live Nation
Livesound
Tukker Booking
New Beat

Impresszum
Médiaajánlat
Adatvédelem

 címkefelhő
 the orange strips    brandon flowers    heisler zsófia    lucifer    mission: impossible    sziget 2009    autopsy    no doubt    a thousand suns    volt 2012    forgotten tales    just go with it    kool and the gang    deafheaven            amerika kapitány    nagyúr    cock and ball torture    kip winger    destinity    dust bolt    the sharon tate    cult of grace    joystix    hinayana  

r45
Copyright 2000-2023 Underground Magazin
Minden jog fenntartva! A lap bármely része csak engedéllyel használható fel!