előzetes [koncert] 2009. április 2. csütörtök 10:51
nincsen hozzászólás
szerző: A38Little Axe (USA), Tudósok lemezbemutató koncert 2009. április 6., hétfő 20:00., A38 - Budapest
Belépő elővételben: 3500 Ft, a koncert napján: 4000 Ft.
Little Axe, a blues Ray Charles-a Bernard Fowler-rel, a Rolling Stones hangjával, valamint Doug Wimbish-sel és Keith LeBlanc-nal, míg előttük a hiperkorszerű jó öreg, elektronikus kiszereléssel dúsított jazz-punk-dada Tudósok elképesztően jó új lemezüket mutatják be.
Little Axe (USA) Egy este, amelyen négy olyan úriember lép fel, akik külön-külön is legendának számítanak, így együtt viszont valódi szenzációt jelentenek! Skip „Little Axe” McDonald emblematikus figura, viszonyítási alap. Ray Charles-hoz hasonló forradalmi megújítója a bluesnak. Képes volt a több mint száz éves műfajt az ezredforduló által támasztott kihívásoknak megfelelően update-elni. Nála blues keveredik az elektronikával, súlyos dobos visszhangok, samplerezett loopok jellemzik az általa kreált világot. Hasonló kaliberű művész ebben a műfajban, mint Lee Scratch Perry a reggae-dub univerzumában.
Bernard Fowler úr személyében viszont a Rolling Stones énekesét tisztelhetjük. Nem, a leánykori neve nem Mick Jagger - viszont több mint tíz éve ott énekel minden Stones koncerten és minden, azóta megjelent lemezen. Igen, ő az a kétméteres rasta fekete énekes, akit annyiszor láthattunk Jaggerék oldalán. Ráadásul a Stones mellett, azért arra is jutott ideje, hogy közreműködjön Sly & Robbie, Gil Scott Heron, Yoko Ono, Herbie Hancock, a Duran Duran és persze Mick Jagger, Ron Wood és Charlie Watts albumain is. Korábban pedig, mostani zenésztársaival a Tackhead formációt vezette.
Doug Wimbish már többször megfordult hazánkban a Living Colour tagjaként is és a Jungle Funk produkciójával egyaránt. A világ egyik legfoglalkoztatottabb basszusgitárosaként igazi élmény a senkivel össze nem téveszthető játéka, sokoldalúságát mi sem bizonyítja jobban, hogy a mainstream popzenétől (pl. Madonna) a legelborultabb kísérleti jazzig mindenben otthonosan mozog. A csapat negyedik tagja az egyik legtöbbet samplingelt dobos, Keith „The King of the Beat” LeBlanc. Szintén alapító tagja a Tackhead-nek, Wimbish-sel évekig a Sugarhill Records ritmusszekciójaként olyan alapvető felvételeken hallhattuk, mint Grandmaster Flash (Message), a Sugarhill Gang stb. Dolgozott szinte mindenkivel, aki számít (James Brown, Rolling Stones, The Cure, Bryan Ferry, Annie Lennox, Tina Turner, Depeche Mode, Peter Gabriel, Nine Inch Nails...). Producerként és szerzőként legalább annyira ismert, mint dobosként. A fenti urakkal együtt kulcsszerepe volt az On-U Sound kiadó létrejöttében és munkásságában (természetesen az ő játékát halhatjuk Adrian Sherwood felvételein is).
Felállás: Skip „Little Axe” McDonald: ének, gitár Bernard Fowler: ének (Tackhead, Stones) Doug Wimbish: basszus, ének Keith LeBlanc: dob (Grandmaster Flash, Sugarhill Gang)
Tudósok
A több, mint húsz éves fennállása során megannyi neves fesztiválszerepléséről, kitűnő lemezéről, páratlan humoráról, mellbevágó zenéjéről és számos botrányáról elhíresült Tudósok együttes április 6-án legújabb lemezét mutatja be az A38 Hajón.
A Dávid Ibolya titkos élete című opus, talán mondanunk sem kell, arról az őrületről szól, amelyben élünk. Mert mi is aktuálisabb és egyszerre történelmi vonatkozásban is jellemzőbb az utóbbi húsz év rendszerváltozására, mint a színjátékok színjátéka, az alkuk alkuja, akár egy szédítő keserédes vigjátékban.
A Tudósok címadó szerzeménye olyan, mintha Bokros Lajos énekelne szerelmes dalt Dávid Ibolyának, akár Rómeó Júliának, kitartóan ismételgetve, hogy: Dávid Ibolya for president. És nincs is ebben semmi sértő, hiszen a szerelem, akár banálisnak is tűnik olykor kívülről, belülről akkor is a legszebb a világon. A többi dal is megannyi vidám témát dolgoz fel úgy, hogy az anyag összességében éppen olyan, mintha a South Park magyar megfelelőinek operettjét hallanánk.
Az album nemcsak szövegi, hanem zenei tartalmában is igazi kuriózum, hiszen teljesen új oldaláról mutatja be a legendás zenekart. A fennállása során a legkülönbözőbb stílusokhoz közelítő formáció ezúttal az elektronika vizeire evezett, s nem akárhogyan. Miközben szövegeikben megmaradt ugyanaz a harsány humor, frissesség, abszurd és markáns erő, amely eddig is a védjegyük volt, most drMáriás elképesztő trombita- és szaxofonjátéka, valamint a Brains-ből is ismert Jeli Gergely és Endrei Dávis alkotta dob-basszus kiváló ritmusszekciója mellett az új tag, Párizs finom elektronikája egészíti ki a hangképüket úgy, mintha az eddigi felállásba valamelyik Kraftwerk-tag lépett volna be: sodró és húzós ritmusképletek, legömbölyített és nagyon-nagyon élvezhető basszusgazdag hangzás lett a fő jellemzőjük.
Nem véletlen, hogy a lemezbemutatóval egyidőben drMáriás Válassz! című kiállítása - amelyen napjaink neves politikusait örökítette meg - a K. Petrys Galériában látható.
A művész megfogalmazása szerint ezt a zilált állapotot igyekszik érzékeltetni a Gyurcsány Ferencet, mint Leonardo da Vincit ábrázoló festmény, ahol a meghökkentő színösszeállításban a kísérletező kedvű miniszterelnök néz a látogatóra, vagy a Jézus Krisztusként ránk tekintő Orbán Viktor, aki az eltökélt hit megszemélyesítője sajátos megközelítésben. Bokros Lajos pedig a görög mitológiából ismert Poszeidónként, mint a tengerek királya harcol a vérünkre szomjazó BUX-indexek piranháival a válság zátonyai között. de ugyancsak figyelemre méltó kép a húsvéti tojást festegető Demszky Gábor, aki ezzel a képzőművészeti tevékenységgel a megbékélés, összefogás szándékát szimbolizálja, amíg az Erdély lankái felett sólyomként repkedő köztársasági elnök szárnyait a magyar-román megbékélés érdekében suhogtatja. MTI
Diszkográfia: Atom-atom az a harcom! 1991 Ne aggyad az agyad! 1993 Repülő tudomány 1995 tisztAtiszt, 1997 Öntudomány, 1998 The Nice Plain, 1999 Szupergyár, 2001 Mentés másként, 2003 I Live Science, 2005 The Best of Disco by Tudósok, 2006 Jedikém, gyere haza! 2008 Dávid Ibolya titkos élete 2009