hosting: Hunet
r32
  cikkekfotók        
lemezajánló [nagylemez]  2009. március 27. péntek   17:48
nincsen hozzászólás

szerző: halfnelson
The Decemberists: The Hazards Of Love
Capitol / 2009

  A The Decemberists három éve a The Crane Wife című albumával érkezett meg az indie-folk szűken vett élmezőnyébe. A The Crane Wife volt a portlandi zenekar első, nagy kiadónál (Capitol) megjelent albuma, és a nagy tét akkor nem nyomta agyon a Colin Meloy által vezetett együttest. Sikerült egy szinte hiba nélküli, sokszínű dalcsokrot összeállítaniuk, aminek köszönhetően az együttes nevét Európában is egyre többen ismerték meg.
  A sorban ötödik nagylemez, a The Hazards Of Love Margaret és William szerelmének viharos történetét dolgozza fel. A női karakter szerepére, két vendég énekesnőt is felkértek. Becky Starkot, a Lavender Diamondból, és Shara Wordent, a My Brightest Diamondból. Neves közremükődő akad még rajtuk kívül is bőven. Elég, ha csak Jim Jamest említem, aki a műfaj jelenleg legsikeresebb zenekarának, a My Morning Jacketnek a frontembere.
  A The Hazards Of Love, a zenekar eddigi legnagyobb vállalkozása.
  Vérbeli konceptlemez ez, tizenhét számmal, vissza-, visszatérő témákkal, és szövegrészletekkel. Egyben végighallgatni túl nagy falat, érdemes duplalemezként, két részletben értelmezni a művet. Már csak azért is, mert a határvonalat a két rész között elég világosan jelölték ki nekünk az alkotók, a kilencedik instrumentális An Interlude címre keresztelt rövid dallal.
  Az album első fele árnyalatnyival halványabbra sikerült, ez el is bátortalaníthatja a hallgatót.
  Míg az előző lemezükön jó ütemben váltották egymást a lendületes rockdalok, és a fülbemászó, folkos darabok, a The Hazards Of Love túlságosan szélsőséges hangulatokig merészkedik. Míg a lemez elején ez még újnak hat, (The Hazards Of Love 1, A Bower Scene, Wont Want For Love), és a zenekar ügyesen egyensúlyozik a csilingelő balladák, és a szinte már metálba hajló keményebb dalformák között, a második félidőre olykor már önkényessé, és túlzássá válnak a sűrű váltások. Jellemző, hogy az album legjobb dalai, az önálló, és később sem ismétlődő szerzemények. Ilyen a látszólag egyszerű elemekből felépített, Isnt It A Lovely Night, vagy az Annan Water, melyeket újrahallgatva kiderül, hogy ezek a Decemberistset egyedülállóvá tevő, aprólékosan kimunkált, és gazdagon díszített számok közé tartoznak.. Nem véletlenül sütik el egyre többször a portlandi együttes zenéjére a barokk-pop jelzőt.
  A The Hazards Of Love legerősebb része egyételműen az albumról elsőként megszellőztetett The Rakes Songgal induló, és a már említett Annan Waterrel záruló rész. A The Rakes Song lesz valószínüleg a legnagyobb koncertkedvenc, kár, hogy az ilyen sodró lendületű dal, csak ez az egy szem tűnik fel az egész album során. E számot követően kanyarodik vissza a zenekar a már korábbról megismert keményebb riffek felé, a The Abduction Of Margaret és a The Queens Rebuke/ The Crossing páros valahogy jóval bátrabb, és kimunkáltabb, mint a lemez elején szerepelő, egyazon logikájú A Bower Scene, Wont Want For Love kettős.
  Az Annan Water a legszebb, és legepikusabb ékkő, még akkor is, ha egyes részeinél még a popzene felé teljesen más irányból közelítő Coldplay is eszünkbe juthat róla.
  A hosszúra nyújtott lezárás ront igazán nagyot az összképen. A Margaret In Captivity a Decemberists eddigi életművéhez viszonyítva elég unalmas, és már-már giccsbe hajló szám, az igazi mélyrepülés azonban csak innen kezdődik. A The Hazards Of Love 3 (Revenge!)-ben feltűnő gyermekkórus felesleges, hatásvadász megoldás, szerintem teljesen idegen az album addigi hangulatától. A The Wanting Comes In Waves pedig már az első részben is pofátlanul nyúlt az Arcade Fire hangzásvilágából, így megismételve csak még szembetűnőbb a hasonlóság. A záródarab, a The Hazards Of Love 4 (The Drowned) ment meg attól, hogy túlságosan rossz utóízzel emlékezzek vissza az addig hallottakra, ez az egyszerű folkos szerzemény újra megcsillant valamit, az énekes/dalszerző Colin Meloy tehetségéből.
  Összeségében a nagyívű kompozíció, a színes hangszerelés, és a rengeteg közreműködő ellenére, a Decemberists ezúttal túl nagy feladatot vállalt magára. Talán jobb döntés lett volna egy szimpla album, ahol ezeket a dalforgácsokat nem folyatják végig az egész albumon, hanem inkább, önmagában is megálló számmá csiszolják ki őket. A The Hazards Of Love így csak hullámzó színvonalú, néhány kiemelkedő pillanattal rendelkező nagylemez lett, egy még így is jelentős hatású zenekartól. Egyelőre a The Decemberists életművében maradt a Picaresque, és az azt követő The Crane Wife a csúcs.



Szólj hozzá!
azonosító (nem kötelező):ellenőrző kód:gépeld be ide:

új hozzászólás írása:




 Hozzászólások:
 nincsen hozzászólás


 kapcsolódó linkek: 

The Decemberists

 programajánló: 
2024. november 21.
Et Citera - Dömény Krisztián önálló estje
2024. november 22.
Swing à la Django & Kozma Orsi koncert
2024. november 23.
Hollywood Undead, Sleeping Theory
 a rovat legfrissebb cikkei: 
Vented: Cruelty And Corruption
Drawing: Vol. 6
KabinLáz: Kihajolni Veszélyes EP
Born Again: Mesevilág
Agregator: Semmiből – A Semmin Át
Impovizatív jazztechno performansz Szipka-loops új lemeze
Frank Blackfire: Back On Fire
Megjelent a Quimby 25 éves születésnapi Aréna koncertje DVD-n
Megjelent a Tárkány Művek negyedik nagylemeze: Magyar konyha támad
 kiemelt 
Dying Fetus, Chelsea Grin, Despised Icon
  
Tengerentúli extrém metal csomaggal kínál túlnyomás elleni szelepet a karácsonyi készülődés / őrület közepén Concerto Music

Terror, Nasty, Combust a Durer Kertben
Descendents (US), Circle Jerks (US), Negative Approach (US)
Electric Callboy: 2025-ben már az MVM Dome-ba térnek vissza!
Wheel, Múr: izgalmas és feltörekvő zenekarokat hoz idén a progmetal Mikulás
 friss hozzászólások 

Blind Myself, 27, Isis (1)
Nulladik Változat az Almássy klubban (1)
Wolfheart, Before The Dawn, Hinayana (1)
Böngésző
rovatok
hírek
fotó
videó
előzetes
beszámoló
interjú
lemezajánló
magazin
kultúra
előadó
napló
alrovat ajánló
asztaltársaság
blog
botrány
dalszöveg
díjátadó
életrajz
építészet
festészet
film
gasztronómia
háttér
internet
kis pipa
médiaművészet
mese
posztumusz
próza
retro
rizikófaktor
skandalum
szobrászat
tévématiné
vers
PlayDome ajánló
PlayDome magazin

Partnerek
Concerto
Live Nation
Livesound
Tukker Booking
New Beat

Impresszum
Médiaajánlat
Adatvédelem

 címkefelhő
 angertea    k3    fekete zaj    tower heist    newborn    leander rising    nemes andrás    donots    kellékfeleség    puss in boots    babák    super 8    kispál és a borz    nemes andrás    exhumer    street dogs    watain    felföldi péter    mob rules    háború a vámpírok ellen    archaic    mtv hungary    pannonia allstars ska orchestra    nick mccarthy    linkin park  

r42
Copyright 2000-2024 Underground Magazin
Minden jog fenntartva! A lap bármely része csak engedéllyel használható fel!