szerző: PjotrNew Cool Collective a Millenárison 2009. április 19., vasárnap 20:00., Millenáris Fogadó - Budapest
A New Cool Collective hangzása, amely a jazz és a latin tánczene egyedülálló ötvözete, jóformán 1994-es megalakulása óta nagy népszerűségnek örvend. Erőteljes, masszív hangzásuk, amely táncra perdít, kisebb formájában nyolc, big band formációjában viszont tizenkilenc kitűnő zenészből áll. Legújabb, Trippin című lemezük megjelenését követően a nyolcszemélyes felállás egy újabb világba lépett Out of Office című anyagával, amelyről így nyilatkoztak Azon vagyunk kitartóan, hogy minden határt átlépjünk, egyszersmind minél több dolgot keresztezzünk, összekössünk. Mi állandóan utazunk.
Ez az utazás egyrészt jelképes, másrészt megannyi zenei stíluson átvezető: Utazásaink során rengeteg zenét hallgattunk, többek között Pharoah Sanders, Mongo Santamaria, Jackie Mittoo, Joris Liebrechts, sőt, még a buszvezetőnk lemezgyűjteményét is, azaz egy csomó olyan zenét, amelyeket magunktól nem hallgattunk volna, azonban rendkívül inspirálók voltak Mars Voltától a The Hives együttesig. A rockzenekarok előnye az, hogy zenéjükben nincsenek határok, bármi megtörténhet benne. Mindezek a zenék, amelyeket megannyi végtelennek tűnő dugóban hallgattunk, hatalmas hatással voltak erre a lemezre.
A zenekar legnépszerűbb fellépései közé tartoznak havi rendszerességű, hétfőnként Amszterdam vezető jazz-központjaiban, a Meander, a Sugar Factory és a Rotown klubokban adott koncertjeik. Ezeken az estéken tényleg rögtönzünk, s elszabadul a pokol. Számtalan meghívásnak tettek eleget neves fesztiváloktól kezdve (North Sea, Roskilde, Sziget) Afrikán és Kanadán át számos olyan kevésbé ismert helyig, amelyek azonban ugyancsak inspirálók voltak a számukra, ahogyan például Jules Deelderrel játszottak Panamában, vagy együttműködtek Mapacha Africával Kenyában, illetve az egyedülálló nigériai dobossal, Tony Allennel. Ezek az együttműködések tették a Trippin zenéjét teljesen szabaddá.
A New Cool Collective muzsikája mindig kiválóan megfelel a legkényesebb jazz-ínyenceknek és az igencsak táncolni vágyóknak egyaránt. Mégis, ezek az úriemberek rendre azt bizonyítják, hogy zenéjük állandó változásban van. Az Out of Office előtt tett zenei utazás növelte zenéjük mélységét. Legújabb lemezüket a váratlan váltások, és a fúvósok kitűnő frissessége jellemzi, miközben hangulata tágasabb és sötétebb, szinte moziszerű. Az Out of Office szabadabb, lazább, egyben súlyosabb az előző lemezüknél, mivel még rock hatások is felfedezhetők rajta. Lépésről-lépésre alkottuk meg ezt a lemezt, amelynek oka a sok kísérletezés volt. Erre a zenére sokkal több minden volt hatással, mint bármely előző anyagunkra, úgyhogy mindenki találhat rajta magának valót. Magunkkal akarjuk vinni utazásunkra a rajongóinkat, de az új hallgatókat is meg akarjuk lepni.
És hol van ennek az utazásnak a vége? Még sehol. Nyolcvanéves korunkig játszani fogunk. Pontosan tudjuk, hogy mit akarunk, s hogy kik vagyunk. Alig várjuk, hogy turnéra indulhassunk. Az úriemberek tehát utaznak, olykor rövid pihenőket tesznek, hogy remek lemezeket vehessenek fel, amelyek szárnyán ugyancsak módfelett érdemes utazni.
Felállás: Benjamin Herman szaxofon, fuvola Frank Dokkie van Dok kongák Leslie Lopez nagybőgő Anton Goudsmit gitár Willem Friede Fender Rhodes zongora Joost Kroon dob David Rockefeller trombita Jos de Haas ütőhangszerek
Diszkográfia: 1997 Soul Jazz Latin Flavours Nineties Vibes (Challenge Records AL 73087) 1998 More Soul Jazz Latin Flavours Nineties Vibes (Challenge Records AL 73118) 1999 BIG (Challenge- A Records AL 73164) 2002 Bring It On (Sony SML 5094382) 2005 Trippin (2CD feat. Tony Allen) (Dox records Dox016) 2007 BIG BAND LIVE (Dox records Dox033) 2008 Out of Office (Dox records Dox053)
Jegyár: 2500/3000 Ft Elővételi ár /a program napján fizetendő ár Ültetett koncert, helyfoglalás érkezési sorrendben!