szerző: BarnaDream Theater, Cynic 2009. július 1., Budapest, Papp László Sportaréna
A progresszív metal nem kimondottan az a stílus, ami széles körben népszerű lenne a zenekedvelők körében, a Dream Theater mégis világszerte már több, mint 8 millió lemezt adott el. Ez leginkább annak a legendás státusznak köszönhető, amit teljesen újszerű hangjukkal és lenyűgöző virtuozitásukkal sikerült kiérdemelniük. Hazánkban óriási sikernek örvendenek, amit mi sem bizonyít jobban, mint az a tény, hogy a mostani koncert helyszíneként már a 6000 fős PECSA Szabadtéri Színpad is kicsinek bizonyult és első alkalommal a Papp László Sportarénában kerül megrendezésre a budapesti Dream Theater koncert. Ezáltal a tőlük már megszokott, nagyívű koncert, ehhez méltó helyszínnel is párosul, melyet július 1-én tekinthetnek meg a hazai koncertlátogatók.
Tizedik, Black Clouds & Silver Linings címmel ellátott lemezét június végén fogja megjelentetni a zenekar, melyet promótálandó több európai városba is ellátogatnak. Mielőtt még visszautaznak hazájukba és ismét végigcsinálnák a Progression Nation turnét, Magyarországon is bemutatják az új albumot, ami sokak szerint egy Scenes from a Memory-szintű (1999) korong lehet. Az előző, 2007-ben megjelent Systematic Chaos vegyes fogadtatásban részesült mind a rajongók, mind pedig a kritikusok részéről és többen felvetették, hogy jót tenne egy kis szünet a megújulásra. Tekintve, hogy az előző lemez megjelenésétől számítva majdnem két év telt el a következő stúdióalbum elkészítéséig, a zenekarnak volt ideje a feltöltődésre. Több forrásból is azt lehet hallani, hogy az új anyagot a Dream Theater-től megszokott zseniális formabontás fogja jellemezni, ami a rajongók nagy örömére ismét egy olyan darab lehet, ami meghatározó pont a zenekar életművében.
Akárhogy is alakul, azt mindenki elismerheti, hogy a banda élőben még a legcinikusabb zenehallgatókat is elismerő bólogatásra, esetleg headbengelésre ösztönzi. A nem mindennapi élményt egy részről a Rush, a Yes és a King Crimson által fémjelzett progresszív rock, másrészről a metal és néhol akár a komolyzenére emlékeztető monumentalitás keveredése szolgáltatja. A lehengerlően hatásos zene olyan gitárvirtuozitással párosul, amit attól a John Petrucci-tól hallhatunk, aki Steve Vai és Joe Satriani oldalán a világ legjobb gitárosait felvonultató G3 turnén is többször részt vett. A lassan negyed évszázados zenekar előző albumával mászott a legmagasabbra a Billboard 200-as listáján, ahol egészen a 19. helyig jutott. Tekintve, hogy ilyen eredményt hasonló stílusú zenekar még sohasem ért el, valamint azt, hogy a nem sokára megjelenő album minden szempontból magasabbra helyezi lécet, akár még ez az eredmény is túlszárnyalható. Azok számára, akik kíváncsiak egy megkerülhetetlen és akár az ikonikus státuszt is kiérdemlő rockzenekarra testközelből, annak kihagyhatatlan a július elsejei budapesti fellépés.
Az estet a miami-i illetőségű progresszív metal banda, a Cynic nyitja. Tavaly Traced in Air címmel megjelent második nagylemezükre 15 évet vártak a stílus szerelmesei. Az együttesre nem csak ezért érdemes odafigyelni, hanem azért is, mert a legújabb hangzóanyagon már jazz és fúziós elemeket is felfedezhetünk. Ez az eddig ismert, a stílusos hűségesebb zenei világhoz képest mindenképpen érdekes fejlődésnek mondható. A vocoderes, érzelmes éneket, hörgéssel és virtuóz hangszeres játékkal kombináló zenekarra mindenképpen érdemes lesz odafigyelni a jövőben.
Jegyek kaphatóak a Ticket Express irodáiban és az Eventim hálózatában.