szerző: Millenáris.HuA National Geographic és az IBM Genográfiai Program című kiállítása 2008. március 22-ig., Millenáris B épület – Jövő Háza Kiállítás - Budapest
Nyitva tartás: kedd-vasárnap: 9.0017.00, szombat-vasárnap: 10.0018.00 A kiállítás január 1-19 között zárva tart
2008. október 28-án nyílt meg a National Geographic és az IBM Genográfiai Program című kiállítása, amely egy, a közös múltunkba vezető expedícióra hívja a magyar közönséget. A National Geographic kiállítása azt mutatja be, hogy miként használható fel a DNS annak a titoknak a feltárására, amely az emberiség afrikai bölcsőjéből kivezető ősi utat övezi.
A Genográfiai Program, amely 2005-ben indult útjára, megpróbálja feltérképezni az emberi faj vándorlásának történetéről szóló új ismereteket. A kísérleti genetika módszereivel követi nyomon, miként hódította meg az emberiség a bolygót. A program egy ötéves nonprofit, globális kutatási együttműködés a National Geographic és az IBM között. A helyszíni kutatómunkát a Waitt Family Foundation támogatja.
A kiállítás hangsúlyozza a Genográfiai Program jelentőségét a Genográfiai Konzorcium, valamint a bennszülött és hagyományos népek közötti együttműködés előmozdításában. Multimédia lejátszók segítségével és fotópaneleken keresztül mutatja be a Genográfiai Program három alappillérét: a helyszíni kutatást, a személyes részvétel lehetőségét és a Legacy Fund Alapítványt.
A látogatók végigkövethetik a program kulturális és tudományos aspektusait, amelyek megvilágítják a genetika jelentőségét az emberiség családfájának felállításában. Értékes fotók és részletekben gazdag grafikai anyagok teszik érthetővé és lebilincselővé ezt az utazást, valamint a genetika témakörét.
A Genográfiai Program a Genográfiai Konzorcium kutatóinak munkáján alapul. Az expedíciók, amelyeknek célja, hogy bemutassák a programot, és együttműködjenek bennszülött és hagyományos közösségekkel, lehetőséget teremtenek arra, hogy elérhető közelségbe hozzák az ősi genetikai bélyegeket. A kiállítás a beszámolókon és képeken keresztül dokumentálja a Csád, Alaszka és Tádzsikisztán elzárt területeire tett utazásokat.
A Genográfiai Program kulcsfontosságú kérdése a személyes részvétel, amely saját DNS-mintán keresztül teszi lehetővé, hogy bárki kinyomozza ősei elrejtett történetét. Mára világszerte nagyjából 265 000 ember vett részt a programban, értékes adatokat szolgáltatva arról, hogy kik vagyunk és milyen utakat jártunk be. A személyes részvételről szóló kiállítási panelekből megtudjuk, hogy mi magyarok miképpen vehetünk részt ebben a történelmi jelentőségű kutatási programban.
A Genographic Legacy Fund Alapítvány adományokkal segíti a bennszülött és hagyományos közösségeket a kultúrájuk és nyelvük megőrzésére irányuló erőfeszítésekben. A támogatottak között szerepelnek többek között a tanzániai szanok (busmanok) veszélyeztetett földjeik megőrzésére irányuló törekvései, a tádzsikisztáni yagnobi nép nyelvőrző programja és a sierra leonaiak erőfeszítései, amelyekkel a történetüket összefoglaló históriás énekeket és a háború előtti életet próbálják az utókornak átmenteni. Az ilyen történetekből összeválogatott képes és szöveges beszámolók képezik a kiállítás sarokkövét.
A Genográfiai Program arra buzdítja a magyar pedagógusokat és diákokat is, hogy vegyenek részt a Program bővülő oktatási tevékenységében és a tanárok számára világszerte hozzáférhető kutatási programban. Az oktatásról szóló részek azt hangsúlyozzák, hogy multidiszciplináris jellegénél fogva miként használható fel a Genográfiai Program a tananyag kiegészítéseként.
Az emberiség útja című kiállítást a washingtoni székhelyű National Geographic Society tervezte a Genográfiai Tervezet anyagából. A National Geographic Society az IBM-mel, Spencer Wells-szel és a Waitt Foundation alapítvánnyal együtt 5 évvel ezelőtt indította útjára a Genográfiai Tervezetet, amelynek célja az emberiség útjának genetikai feltérképezése. A nemzetközi vándorkiállítás második állomása Budapest, a Jövő Háza Kiállítás.
A kiállítás a Jövő Háza Kiállításra váltott belépőjeggyel látogatható!