kultúra [kiállítás] 2008. november 15. szombat 11:57
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrKamen Stoyanov: Felejtsd el, nem engedhetjük meg magunknak 2008. november 19 – december 12. Stúdió Galéria - Budapest (VII. Rottenbiller u. 35)
Az idei Manifestán Európa egyik legjelentősebb nemzetközi képzőművészeti biennáléján három munkával is szereplő Kamen Stoyanov érdeklődésének középpontjában a gazdaság és művészet összefüggései és a művészeti élet dinamikája állnak. Társadalmi kérdésekre fogékony alkotói attitűdje kifinomult problémaérzékenységgel, erős kritikai igénnyel és markáns konceptuális gondolkodásmóddal párosul, így nem csoda, hogy a művész fiatal kora ellenére máris a nemzetközi képzőművészeti szcéna figyelmének homlokterébe került.
A bolgár származású, Bécsben élő művész budapesti kiállításán három új, kifejezetten a helyi művészeti piac működésére reagáló alkotást mutat be. A Stúdió Galériában kiállított munkák a budapesti művészeti élet különböző aktív avagy passzív szereplőinek pozícióit és kapcsolatát vizsgálják. A művész inkább kezdeményezőként, a folyamatok facilitálójaként lép fel a projektekben, semmint alkotóként.
A Melyiket vegyem? című videómunka a gyűjtők és galeristák között zajló műtárgy eladási folyamatot modellezi. A kísérlet során két galerista Kozák Gábor és Valkó Margit verseng azért, hogy a gyűjtők Somlói Zsolt és Spengler Katalin az általuk felkínált műalkotást vásárolják meg. A szereplők azonban inkognitóban maradnak egymás előtt és a gyűjtők nem láthatják a vásárlásra kínált műveket sem. Chaten kommunikálnak, kizárólag verbális kommunikációt alkalmazva a vizuális jelenségekről folytatott párbeszéd során. De vajon egy műalkotás valóban kizárólag vizuális jelenség? A gyűjtők puhatolózó kérdései és a galeristák által alkalmazott stratégiák sokat elárulnak a művészeti piacot meghatározó elvekről, miközben azt is láthatjuk, hogyan fordítható vagy nem fordítható át a vizualitás nyelvi struktúrákba. A kiállításon a két alkufolyamatot és a találkozást / leleplezést dokumentáló videó, valamint a chat beszélgetések szövegét reprezentáló fotó kerül bemutatásra.
A Felejtsd el, nem engedhetjük meg magunknak című neonmunkát egy külföldi műgyűjtő házaspár között folyó beszélgetés véletlenül elcsípett foszlánya ihlette. Amellett, hogy a mondat egyszerre jellemzi a (magyar) műtárgypiacot és a globális gazdasági helyzetet, erősen önreflexív felhangot is kap azáltal, hogy éppen a Stúdió Galéria falára függesztve olvashatja azt a látogató. Stoyanov eladásra kínálja művét, a befolyó összeget pedig a Fiatal Képzőművészek Stúdiója által működtetett Labor megmentésére kívánja fordítani. Gesztusával azt demonstrálja, megengedhetetlennek tartja, hogy a magyar szcéna ne engedhesse meg magának ennek a művészeti helyszínnek a fenntartását.
A Jöjjön el és vigye projekt a kortárs képzőművészet vonzerejét vizsgálja, ironikusan reflektálva az elérni kívánt szélesebb közönség közönyére. Az irónia azonban nem vagy nem kizárólag az utca művészetben kevéssé jártas emberének, sokkal inkább a művészeti élet szereplőinek szól. Stoyanov 500 szórólapot osztott szét Budapest egyik nagy bevásárlóközpontja mellett. A szórólapot a megnyitón felmutató első három látogató a Jöjjön el és vigye korlátozott példányszámú videómunka egy-egy darabját kapja ajándékba. De vajon sikeres lesz-e a jól bejáratott reklámfogás a művészeti kontextusban is, sikerül-e új látogatókat vonzani a kiállításra?
A művész, a kurátor és a Fiatal Képzőművészek Stúdiója szeretettel vár minden érdeklődőt a kiállítás megnyitójára.