hosting: Hunet
r34
  cikkekfotók        
előzetes [koncert]  2008. június 18. szerda   11:28
nincsen hozzászólás

szerző: ArmaGedeon
Queensr˙che a Pecsában
2008. július 1. 19:00. Petőfi Csarnok - Budapest

  A Seattle-i illetőségű zenekar immáron harmadízben látogat hazánkba; az első kör még valamikor a pattintott kőkorban volt (1991), akkor a Népstadion szolgáltatta a helyszínt a Monsters Of Rock fesztiválhoz. (Fellépett még az AC/DC, a Metallica, a Mötley Crüe és a The Black Crowes! Micsoda katartikus élmény volt!) Keserves 13 évet (!) kellett várni a következő itthoni koncertjükre: 2004 június 16-án játszottak a PeCsa szabadtéri színpadán, méghozzá a Summer Rockson, a Judas Priest előtt!
  
  Egy újszülöttnek minden vicc új tartja a mondás, s ennek fényében nem árt dióhéjban felvázolni, miben is jeleskedik a Queensr˙che. Az amerikai banda legfőbb gyökereit az Iron Maiden és a Judas Priest háza táján kell keresni, legalábbis ami a korai időszakot illeti (első két lemez), aztán már tetten érhető a Pink Floyd, később pedig a U2 és az amerikai alternatív-vonulat hatása is.
  
  1983-ban a hírneves EMI istálló szárnyai alatt jelenik meg az első Queensr˙che-kiadvány, egy EP, ami a banda nevét kapja címéül. A mai napig egyfajta rajongói kultusz övezi ezt az anyagot, hiszen már ezek a számok (például a Queen Of The Reich vagy a The Lady Wore Black) egy leendő reveláció kirobbantásának lehetőségét hordozták magukban. 1984-ben a zenekar Londonba utazik, hogy felvegye első nagylemezét; a debütálás a The Warning (azaz figyelmeztetés) címet kapja, és valóban: a fiatalok mintha megsejtették volna, hogy néhány esztendő leforgása alatt mekkora hatással lesznek a rockvilágra. A korong e cikk írójának egyik személyes kedvence, és noha nem ez az LP-jük nyitja meg számukra a világsiker kapuját, ennyi év távlatából mégis kijelenthető, hogy egy klasszikussal indították pályájukat! Olyan kiváló darabok kaptak rajta helyet, mint a komor-gótikus No Sanctuary vagy a majd 10 perces epikus utazás, a Roads To Madness.
  
  A második opus az 1986-os keltezésű Rage For Order, amelyről kiemelkedik az I Will Remember törékeny-szép lírája és a Walk In The Shadows; ez utóbbi a mai napig szerves része a koncertprogramnak. Az album egyesek véleménye szerint még jobban sikerült, mint a The Warning, ezt jelzik a Billboard-mutatók is még ha a minőséget nem is kilóban azaz toplista-helyezésben mérjük, ugye? (E helyütt jegyezném meg, hogy a Queensr˙che világszerte több mint 20 millió eladott lemezzel büszkélkedhet, amelyből csak az USA-ban 11 millió kelt el!)
  
  Azonban a legnagyobb visszhangot egyértelműen az 1988-ban megjelent rockoperájuk, az Operation: Mindcrime váltotta ki! Az egyórás konceptlemeznek minden másodperce tökéletes: fantasztikus dallamok, egyedi zenei megoldások, közönségcsábító slágerek pl. I Dont Believe In Love és komplex progresszivitás a Suite Sister Mary képében. Már abban az évben alapműnek kiáltották ki a Mindcrime-ot, elég visszalapozni a korabeli magazinokat; nem egy év végi szavazáson a 88-as esztendő legjobb albumának választották, pedig olyan meghatározó korongok jöttek ki akkor, mint az Iron Maiden Seventh Son Of A Seventh Son vagy a Helloween Keeper Of The Seven Keys című CD-je.
  
  Az Empire-t 1990 őszén adták ki, és ez lett a kereskedelmileg legsikeresebb lemeze a Queensr˙che-nak: háromszoros platina-státuszt ért el! Zeneileg némiképp visszavettek a lendületes opera-metálból, és egy kiforrott, roppant igényes, elegáns hangzást alkottak. És micsoda nagy dalokat rejt: a Best I Can az optimizmus himnusza, a Della Brown a következő album borús visszafogottságát vetíti előre, és ott a csodálatos Silent Lucidity, amely nemcsak az együttes, de minden idők egyik legszebb balladája, ehhez kétség sem férhet! A felvétel kristálytiszta, pengeéles megszólalása pedig abban az időben mindenkit megdöbbentett, a mai napig simán megállja a helyét!
  
  Az egy évvel később megjelent Operation: LIVEcrime koncertlemez teljes egészében a hasoncímű rockoperát öleli át, kár, hogy csak 2003-ban pakoltak hozzá két bónusz-számot az így is meglehetősen csupasz anyaghoz. Egészen 1994-ig kellett várni az új albumig: a fantasztikus borítóval ékeskedő Promised Land volt az első kiadványuk, amely igencsak megosztotta mind a rajongótábort, mind a kritikusokat; lassabb, elmélkedős és kellőképp borongós hangulatú nóták születtek, sokan fanyalogtak a művészi(eskedő), elvontabb megközelítésen. Ettől függetlenül újfent csodás dalokat alkottak: a Pink Floyd-mélységű Out Of Mind, az avantgárd-prog rockos címadó vagy a meseszép Someone Else? ballada erre utal.
  
  Az 1997-es Hear In The Now Frontierst még lesújtóbb kritikák érték: való igaz, hogy a korongnak már nem sok köze volt a klasszikus Queensr˙che-vonalhoz, egy, a már kifáradó grunge-hullámot meglovagolni próbáló bandát tükrözött; kissé álmatag, színtelen és jellegtelen album ez, kevés kiugró pillanattal. És az azt követő két stúdiólemezzel sincs ez másképp: mind a Q2K (1999), mind a Tribe (2003) ezen az ösvényen haladt, ráadásul az őstag Chris DeGarmo gitáros is elhagyta a süllyedő hajót.
  
  Noha a Queensr˙che nem merült a feledés homályába, nem tett jót nekik a bő egy évtizednyi viszonylagos sikertelenség, így a 2006-ban napvilágot látott Operation: Mindcrime II-t sem követte olyan nagy hisztéria, mint amilyen elméletileg lehetett volna. De a lemez nagyszerű lett, visszahozta a régi jó ízeket a rajongók fellélegeztek. Tavaly pedig egy feldolgozásalbumot jelentettek meg Take Cover címmel, rajta többek közt Pink Floyd, Peter Gabriel, U2 átiratokkal.
  
  Ám most az éhes hazai Queensr˙che-fanatikusok csak arra várnak, hogy valóra váljon az álom: főzenekari minőségben lép fel kedvencük, és a tervek szerint teljes egészében elhangzik majd mindkét (!) Operation: Mindcrime lemez, s emellé feltehetőleg beiktatnak egy izmos best of csomagot is! Ehhez az ünnephez pedig az egyik számuk címét biggyesztem ide, mintegy aláhúzandó a várakozás súlyát Revolution Calling!
  
  Diszkográfia:
  
  Stúdióalbumok
  1983 Queensr˙che
  1984 The Warning
  1986 Rage for Order
  1988 Operation: Mindcrime
  1990 Empire
  1994 Promised Land
  1997 Hear in the Now Frontier
  1999 Q2K
  2003 Tribe
  2006 Operation: Mindcrime II
  2007 Take Cover
  
  
  Koncertalbumok:
  1991 Operation: LIVEcrime
  2001 Live Evolution
  2004 The Art of Live
  2007 Mindcrime at the Moore
  
  
  Válogatásalbumok:
  1990 Evolution Calling
  2000 Greatest Hits
  2003 Classic Masters
  2007 Sign of the Times: The Best of Queensr˙che
  
  Jegyár:
  Elővételben: 8500.-
  Helyszínen: 8900.-



Szólj hozzá!
azonosító (nem kötelező):ellenőrző kód:gépeld be ide:

új hozzászólás írása:




 Hozzászólások:
 nincsen hozzászólás


 programajánló: 
2024. szeptember 20.
Nem gondoltad volna, hogy ennyire jól áll a Carson Comának a mulatós - itt a Frida Kahlo remix EP
2024. szeptember 24.
Il Divo koncert szeptemberben: 20 éves jubileumi turnéjukon sem hagyják ki Budapestet (Papp László Budapest Sportaréna)
2024. szeptember 28.
Szerelemről szó sem volt- 25 éves a Zanzibar
 a rovat legfrissebb cikkei: 
Alec Benjamin 2025. márciusában ismét visszatér Budapestre!
Imagine Dragons - LOOM World Tour
Within Temptation: látványos koncertet ígérve, vendégekkel érkezik októberben a zenekar
Vagyunk végig - az évad legerősebb hónapjára készül a Budapest Park
Frank Turner, a brit folk-punk ikon Budapesten
Őszköszöntő jazzkoncertek a Müpában
DES ROCS, az alternatív rock fenegyereke, Budapestre érkezik
INOTA Focus: ismét összekapaszkodik az Inotai Hőerőmű és a kortárs vizuális kultúra
 kiemelt 
Alec Benjamin 2025. márciusában ismét visszatér Budapestre!
  
A multi-platina lemezes amerikai énekes-dalszerző, Alec Benjamin, akire a TIME magazin csak úgy hivatkozik, mint a „következő generáció pop mesemondója”, 2025

Imagine Dragons - LOOM World Tour
Within Temptation: látványos koncertet ígérve, vendégekkel érkezik októberben a zenekar
Frank Turner, a brit folk-punk ikon Budapesten
Ghøstkid az Analog Music Hallban: A metalcore, a horror és az elektronika találkozása
 friss hozzászólások 

Blind Myself, 27, Isis (1)
Nulladik Változat az Almássy klubban (1)
Wolfheart, Before The Dawn, Hinayana (1)
Böngésző
rovatok
hírek
fotó
videó
előzetes
beszámoló
interjú
lemezajánló
magazin
kultúra
előadó
napló
alrovat ajánló
asztaltársaság
blog
botrány
dalszöveg
díjátadó
életrajz
építészet
festészet
film
gasztronómia
háttér
internet
kis pipa
médiaművészet
mese
posztumusz
próza
retro
rizikófaktor
skandalum
szobrászat
tévématiné
vers
PlayDome ajánló
PlayDome magazin

Partnerek
Concerto
Live Nation
Livesound
Tukker Booking
New Beat

Impresszum
Médiaajánlat
Adatvédelem

 címkefelhő
 garagedays     christoph waltz    the konstellation    szemtől szembe    neckbreakers ball    blu-ray    euroblast tour 2012    through the never    road    julian sas    steven soderbergh    kelet underground tehetségkutató    sad kolibries    dolhai attila    xiu xiu    despised icon    trollfest    skeletonwitch    fekete sereg    eric martin    30 seconds to mars    sunn o)))    drünken bastards    tim owens    audioplanet  

r44
Copyright 2000-2024 Underground Magazin
Minden jog fenntartva! A lap bármely része csak engedéllyel használható fel!