magazin [tehetségkutatás] 2008. május 31. szombat 15:33
nincsen hozzászólás
szerző: Millenáris.HuKitchen Budapest - Customize Me - KIBU Around the Clock– 1 éves születésnap a Millenárison 2008.június 15-16., vasárnap-hétfő, Millenáris fogadó, park - Budapest
2 napos programsorozat az innováció és a kreativitás jegyében
Egy éve nyílt meg Magyarország első médialaborja, a Kitchen Budapest - ma már mindenkinek csak KIBU - egy városi térrel, mobil kommunikációval, internettel és a nagyvárosi kultúra értékeivel foglalkozó intézmény, ahol fiatal kutatók számára teret és eszközt biztosítanak a szabad gondolkodásra, a kreatív csapatmunkára. Az intézmény alapgondolata György Péter esztétában, egyetemi oktatóban és ezzel egy időben Somlai-Fischer Szabolcs interakció designt tanult építészben merült fel, akiknek találkozását és az intézmény megalakulását a Magyar Telekom, illetve Simó György segítette elő. Az alapító csapatot Nemes Attila független kurátor, kommunikációs tanácsadó, Nagy Robin az MT-ben éveket eltöltött villamosmérnök, közgazdász, Halácsy Péter villamosmérnök, a Média Oktató és Kutató Központ (Budapesti Műszaki egyetem) oktatója és Bircsák Eszter művészettörténész, kurátor alkotják.
Működésük első évében 12-15 kutatónak - elsősorban műszaki egyetemistáknak -, az iparművészeti és képzőművészeti egyetemek diákjainak, illetve számos külföldi vendégkutatónak tudtak lehetőséget adni, hogy közösen, csapatokat alkotva dolgozzanak különböző, a város, a technológia és a kultúra területeit érintő projekteken.
Folyamatos magyar és külföldi felkérések - úgymint innovációs fórumok, elektronikus művészeti fesztiválok, prezentációs napok, kiállítások - bizonyítják, hogy a KIBU-ban készülő munkák a globális térben is érdeklődésre tartanak számot. Egy év alatt projektjeikkel jelen voltak Tokióban, Szingapúrban, Pekingben, New Yorkban, Londonban, Párizsban, Koppenhágában, Helsinkiben, Bécsben, Milánóban, Prágában, Nagyszebenben.
Legsikeresebb projektjük - a prezentációs szoftverkészítésen (http://zuiprezi.kibu.hu) túl egészen az új látásmódot magában hordozó, pixelképet az otthonunkba varázsoló - Fénylugas (http://www.kitchenbudapest.hu/hu/projects/fenylugas ) volt. Sikeres volt a télen kiállított Lehelet angyalka (http://www.kitchenbudapest.hu/hu/projects/lehelet ), vagy a lakásunkban az éjszakai tájékozódásunkat segítő Home moonlight (http://www.kitchenbudapest.hu/hu/projects/home_moonlight ), a mobiltelefonokkal közösségi zenei élményt kreáló projekt (Mobile Jam http://www.kitchenbudapest.hu/hu/node/261 ), de ugyanígy szinte minden külsős meghívásukra hivatalos volt az érzlemeket kifejező Mllamp (http://www.kitchenbudapest.hu/hu/projects/mllamp ) is.
2008 második felében is hangsúlyt fektetnek majd arra, hogy projektjeik minél sokrétűbbek legyenek, és egyaránt foglalkozzzanak a legújabb és már ismert, de újragondolható technológiai lehetőségekkel (internet, mobiltelefon, számítógépek), továbbá összekapcsolják ezeket a mindnenapjainkat meghatározó kultúrával. Több új kutatási irányt is kitűztek ez elmúlt egy év tapasztalatai alapján, amelyek között a legmeghatározóbb a do it yourself media” gondolkodás fejlesztése.
Az egyéves születésnapjukon az a legfőbb céljuk, hogy minél több programmal, minél szélesebb körben mutassák meg a technológia és a kultúra kapcsolatát. A kisebbeknek gyerekfoglalkozásokkal, egyetmisták és középiskolások számára a saját erőforrásaik jobb kihasználásával foglalkozó Interactive Recycling workshoppal, illetve egy éves termelésük csúcspillanatait és legjobb darabjait bemutató kiállítással és performanszokkal, különleges koncertekkel készülnek.
A KIBU egyik legújabb célkitűzése, hogy becsatornázza és segítse a közép-kelet-európa térségében működő médialaborokat, ezért több vendéget is meghívtak a két napos születésnapi partira, hogy prezentálják saját laborjukat, mondják el történetüket, mutassák be munkájukat. A hétfői prezentációs szekcióban többek között jelen lesz: Uros Petrevski, a Belgrádból származó, leginkább a digital design és az innováció területén dolgozó designer; Dusan Barok, a pozsonyi Burundi médialabor egyik alapítója; Juha Huuskonen, finn művész, kurátor, szoftver-designer.
Születésnapjuk csúcsvendégei a világ új médiakutatás és -kiállítás területén dolgozó személyiségek lesznek: Yukiko Shikata, a tokiói Zokei Egyetem professzora; Stephen Kovács, a berlini Transmediale igazgatója; Nina Czegledy, a ISEA (Images Festival, Interaccess Electronic Media arts Centre és Charles St. Video) vezetőségi tagja és számos új médiával foglalkozó kiállítás, projekt kurátora.