szerző: PjotrCimbaliBand, Lakatos Róbert és a RÉV Zenekar (SK) 2008. május 6. kedd 20.00., Gödör Klub - Budapest
Május 6-án kedden az idei Fringe Fesztivál győztese és a Luxemburgi Európai Szólistazeneker szlovák brácsaművésze érkezik a Gödörbe! A balkáni ritmusokkal játszó Cimbaliband és a Lakatos Róbert vezette komáromi Rév Zenekar mellett a hamisítatlan táncházhangulatért a Cerbul De Aur Román Néptáncegyüttes felel majd, közös tánctanítással zárva az estet.
Unger Balázs 2006-ban indította útjára a CimbaliBand-et, miután több éven át muzsikált a Dresch Quartet, a Zurgó, a Fonó Zenekar és az Állami Népi Együttes cimbalmosaként. A CimbaliBand tavaly megjelent első lemezén (TransBalkan Express - Fonó Records) román, szerb, magyar, bolgár és macedón dalokat-ritmusokat fűzött össze, széltében-hosszában bebarangolva Bácskát, Baranyát és Dél-Dobrudzsát. Noha a CimbaliBand által is képviselt cimbalom-harmonika vezette felállás szerb és román szomszédainknál óriási népszerűségnek örvend, nálunk ez mind a napig fehér hollónak számít olyannyira, hogy jelenleg a CimbaliBand az egyetlen ilyen zenekar Magyarországon! Talán ezért is figyelnek fel rájuk egyre többen: Oppadirida című számuk felkerült a világhírű Rough Guide sorozat legutóbbi válogatására, a 2008-as Fringe Fesztivál szakmai zsűrije pedig őket választotta a fesztivál legjobbjának.
A Luxemburgi Európai Szólistazenekar brácsaművésze, Lakatos Róbert ezúttal saját zenekarával érkezik a Gödörbe. A RÉV hasonlóan a CimbaliBandhez színes-szokatlan átfedéseket keres párhuzamos zenei világok közt. Muzsikájuk alapja a népzene, amit hol autentikus, hol klasszikus, hol világzenei felfogásban adnak elő. Zenéjükben egyedi módon találkozik a népzene és a bartóki világ. Első lemezükön (Hajnalodik - FolkEurópa, 2005) tradicionális népdalok mellett Bartók átiratok, felvidéki és kalotaszegi csárdások, zsidó dallamok, román forgatós és mezőségi páros táncmotívumok szólalnak meg. A zenekar fellépett többek között a Művészetek Völgyében, a Vidor- és Sziget Fesztiválon, a 2006-os Bartók Jubileum alkalmával pedig ők képviselték Magyarországot a párizsi Zene Ünnepén.
Az est zárásaként a Cerbul de Aur Román Néptáncegyüttes vezetésével balkáni-román táncház veszi kezdetét. A magyar és román fiatalokból álló együttes 1999-ben azzal a céllal jött létre, hogy az egyedülállóan változatos, ám Magyarországon alig ismert román néptáncot minél többen megismerhessék.