Úgy, ahogy kell, a Sziget után mindenki kinyúvadt. Aki nem, az nem kellően vette ki a részét ebből a monstre rendezvényből. Nem írhatom azt, hogy az idei szigeten minden második fellépő RNR muzsikát tűzött a zászlajára, az viszont biztos, hogy alig két nappal a rendezvény után sem kellett otthon unatkoznunk, és nyalogatnunk a sebeinket, mert ez a péntek este igazán unikumnak volt tekinthető. Aki tehette, és még befért a Kultiba, az alaposan elmerülhetett a rockabilly és a társműfajának számító psychobilly műfajokban.
Az est első felében a Sonicdollz székesfehérvári rockabilly csapatot láthattuk. Ők majd négy éve hasítják a rockabilly sugárútját, de egy dolgot a zenekarral kapcsolatban nem értek: a fiúk nem tudom miért, de nem nagyon erőltették meg magukat saját szerzeményeik lejátszásával, pedig a közönség ezt is befogadta volna, és nem csak a hangulatfokozó, igen jól ismert slágerek feldolgozásait. Persze volt Motörhead- Please dont touch, Roxette-The look, Eurythmics- Sweet dreams, AC/DC- Hells Bells, Sex Pistols- Anarchy in the Uk, Ramones- Blitzkrieg bop, Guns n Roses- Paradise city, de mégis, vagy sorolhatnám tovább, de most inkább nem. Ennek ellenére úgy érzem, hogy ezen az estén semmi más nem kellett csak a boogie, így a Sonicdollz beváltotta a hozzá fűzött reményeket, és a nagyszámú közönség előtt remekül teljesített, nem utolsó sorban pedig a tagok is igencsak megnyalhatták mind a hatvan ujjukat, hogy a Gorilla előtt léphettek fel. Én nem hiszem, hogy bárki is panaszkodhatott egy ilyen felvezetés után, mert ha nekem bejött, akkor a közönség 75-80%-nak is, ezt túlzás nélkül állíthatom. Hogy sokan mégsem az előzenekar szerepében tetszelgő Sonicdollz-ra voltak kíváncsiak, ez talán érthető is. Fellépésük után a terem alaposan kiürült, mert a helyiségben uralkodó hőség tényleg elviselhetetlen volt. Biztos vagyok benne, hogy a felfüggesztett légtechnikai berendezések hasznát ez alkalommal sem láthatta senki, mert a hely tulajdonosai ezeket a szerkezeteket inkább csak drága díszletnek használják, mint hasznos berendezésnek, de ugyanezt írhatom a fénytechnikai elemekről, azok is csak úgy vannak.
A Gorilla nemzetközi sikerei ellenére a zenekar életének egyik legnagyobb változása akkor következett be, amikor Pete Gorilla Kanadába távozott családjával. Ott él s alkot a mai napig, de a csapat ennek ellenére nem oszlott fel, csak ritkábban adnak koncertet. Talán ez is lehetett az oka, hogy erre a fellépésre még Legyelországból is megtették néhányan azt a cirka 1800 km-t. A Gorilla itthon maradt két tagjának, Tom Alien-nek (bőgő) és Tubus-nak (dob) közös projectje, az Elnök Emberei kárpótolja a Gorilla által hagyott űrt itthon. De gyorsan kanyarodjunk vissza, mert a hűsítő szünet után máris színpadra lépett a Gorilla. A Kultiban ezután még elviselhetetlenebbnek volt tekinthető a teltház és a benti hőfok. A 100%-osan kiéhezett Gorilla fanok és egy kevés műkedvelő kiéhezve vetette rá magát a Gorillára, és őrült mozgásba csaptak a Psychotic Paradise-ra és a többi elhangzó dalra. A csapat ezután már megállás nélkül pörgette le majdnem az összes létező dalát és feldolgozásokat is: Hotel Phantom, Child my Dreams, Házőrző blues, Escape from Hell, Genetic Joke, Coma, Batmobile - Transsylvanian express, sőt, Soltész Rezső Szóljon hangosan az ének-e is belefért ez alkalommal, meg az örök klasszikus motoros ballada, a Steppenwolf - Born To be Wild-ja is. Ezután a fergeteges koncert után mondja valaki nekem, hogy a Gorilla nem tud hangulatot kelteni - aki ezt állítja, az beteg, vagy nem volt bent a helyiségben, és a továbbiakban a véleménye sem számít.
Ahogy az lenni szokott, egy ócska közhely itt pont elfér senki se lehet próféta a saját hazájában, azt hiszem ez a gondolat maximális megállja a helyét a Gorilla esetében is. 1998. VA - It Came from Hell (Gorilla - Coma) Crazy Love Records, 1998. VA - Banzai Magazine #4 (Gorilla - Hotel Fantom), 1998. VA - Sztarok Az Életért (Gorilla - A GYilkos Szer) Maximusic Records, 1999. Gorilla - Too Much For Your Heart (Album) Crazy Love Records, 1999. Gorilla - Child In My Dream EP (Japan) Revel Yell Records, 2000. Gorilla - Genetic Joke (Album) Crazy Love Records, 2000. VA - Revel Whitout a Cause (Japan)(Gorilla - Csavargó, Gorilla - Hotel Fantom) Revel Yell Records, 2000. VA - Mental Hell Vol1. (Gorilla - Too Much For Your Heart) Mental Hell, 2000. VA - Bravissimo 6. (Gorilla - Szóljon Hangosan az Ének)/Aranylemez/ BMG Hungary, 2001. VA - Crazy Love compilation (Gorilla - Otherworld) Crazy Love Records, 2001. VA - Crazy Love compilation (Gorilla - Too Much For Your Heart) Crazy Love Records, 2001. VA - Tribute to AC/DC (Gorilla - Highway to Hell) 1G Records, 2001. VA - Tribute to Batmobile (Gorilla - Transsylvanian Express) Downer Records, 2001. VA - Demon is Crying (Gorilla - Homeless) Downer Records, 2001. Ganxsta Zolee és a Kartel - Pokoli Lecke (Mi vagyunk azok/Gorilla - When I Was Young) Private Moon Records, 2002. Garaz Magazine #16 (Gorilla - Vampire Strikes Back, Gorilla - Escape From Hell), 2002. VA - It Came From Hell Vol.4 (Gorilla - Flamenco Death, Gorilla - My Zombie Horse) Crazy Love Records, 2003. VA - Kicked Outta Purgatory (USA) (Gorilla - Child In My Dream) HairBall 8 Records, 2003. Gorilla - Flamenco Death (Live Album) Crazy Love Records. Ha itthon próbálták volna ugyanezt az utat megtenni, akkor biztos vagyok benne, hogy hamar megfeneklett volna a hajójuk, és nem tudtak volna ennyi albumon szerepelni. Igaz is, ha most, ezek után azt a körkérdést szegezném honfitársainknak, hogy mi az a Gorilla - vajon képben lennének-e?