hosting: Hunet
r39
  cikkekfotók        
magazin [program]  2025. május 29. csütörtök   06:22
nincsen hozzászólás

szerző: Pjotr
Egyedülálló összjátékkal köszöntik az egyházi ünnepeket a veszprémi Szent Mihály Főszékesegyház harangjai


  Több mint ezeréves Mária-himnusz dallamát is felfedezhetik majd a várnegyedbe látogatók Különleges akusztikai élményben lehet részük a nagyobb ünnepeken a veszprémi várnegyedbe látogatóknak. A Szent Mihály Főszékesegyház tornyaiba márciusban helyezték vissza az öt új, valamint az Európa legrégebbi harangöntödéjében restaurált, több mint 300 éves Szentháromság-harangot. A főtemplom hangszerei nemrég egyedülálló összjátékkal búcsúztak Ferenc pápától, és köszöntötték az újonnan megválasztott XIV. Leó pápát.
  
  A Salve Regina – ez az egyház egyik legősibb, több mint ezer éve keletkezett Mária-éneke, amely a mai napig különleges szerepet tölt be a liturgiában. A magyar nyelven „Üdvöz légy, Úrnőnk, irgalmasságnak asszonya!” kezdetű himnuszt már a 11. században énekelték a kolostorokban, de ma is felhangzik a szentmiséken, zsolozsmákon. A veszprémi várnegyedbe látogatók ennek az ősi himnusznak a kezdő hangsorát is hallhatják a nagyobb ünnepeken – méghozzá egészen különleges „hangszerelésben”.
  
  Március elején helyezték vissza a Veszprémi Főegyházmegye anyatemplomába, a Szent Mihály Főszékesegyház tornyába az Európa legrégebbi harangöntödéjében restaurált Szentháromság-harangot, amely mellé a főtemplom első teljeskörű felújításának részeként öt új – egy 2250, egy 1130, egy 660, egy 540, valamint egy 227 kilogramm tömegű – harang is készült. Így helyreállították a harangok eredeti, a 20. század elején kialakított hangsorát, ami lehetőséget ad arra, hogy a különböző egyházi ünnepeket és szertartásokat más-más hangcsoporttal, dallamsorral köszöntse a főszékesegyház.
  
  Húsz percen át zúgtak a harangok XIV. Leó megválasztásakor
  
  „Amikor egy harang megszólal, az emberi fül egy hangot hall. Ám azzal, hogy több harangot együttesen húzunk meg, dallamsorokat is létrehozhatunk. A főszékesegyház négy különböző harangjával például a Salve Regina zenei motívumát szólaltathatjuk meg” – mondja Dr. Kulcsár Dávid, a Szent Mihály Főszékesegyházi Plébánia káplánja, hozzátéve: az 1130, a 660 és az 540 kilogramm tömegű harang összehúzásával a Te Deum hálaadó himnusz három kezdőhangja csendül fel.
  „Ezekkel a hangsorokkal jelezhetjük egy-egy szertartásnak a rangját vagy egy ünnep sajátosságát. A Salve Regina felhangozhat egy Mária-ünnep szentmiséjén, míg a Te Deummal jelezhetjük azt, hogy rendkívüli esemény történt. Utóbbit, vagyis a „Téged Isten dicsérünk” kezdetű himnuszt énekeljük például a húsvéti körmenet végén, így az idei húsvéti szertartás végén is ezt a dallamot idéztük meg a harangokkal” – magyarázza.
  
  A hagyományok szerint a halálhírt a templom legkisebb harangja, vagyis a lélekharang megkondítása jelzi, ám a pápák halála esetén más a szokás. „A Szentatya halálakor mindig a legnagyobb harang szólal meg. Ez Ferenc pápa esetében is így történt, tíz percen keresztül zúgott a Szentháromság-nagyharang, majd utána valamennyi harangot együttesen szólaltattunk meg” – mondja. XIV. Leó pápa megválasztásakor szintén különleges élményben volt részük a veszprémieknek és a városba látogatóknak: húsz percen keresztül zúgott a Szent Mihály Főszékesegyház összes harangja, ezzel jelezve, hogy új pápája van a katolikus egyháznak.
  
  A tökéletes akusztikai élmény eszköz a kezünkben Isten dicséretét hirdetni
  
  A Szent Mihály Főszékesegyház egyes tereiben még zajlanak a Veszprémi Főegyházmegye 18 épületet érintő nagyberuházásának, a várnegyed megújításának munkálatai, emiatt most még ideiglenes rend szerint harangoznak, ám az már most egyértelmű, hogy vasárnap délben mindig egy nagyobb méretű harang, hétköznapokon pedig valamelyik kisebb harang szólal meg, míg ünnepeken a harangok összjátékát is hallhatjuk.
  Az egyedülálló akusztikai élményért pedig érdemes egy kicsit sétálni. „A veszprémi viadukttól nem messze található a Sintér-domb, ahonnan a főszékesegyháznak mind a két tornyát szemből látjuk. Ha valaki a legszebb hangzásélményre vágyik, akkor innen érdemes meghallgatnia a harangokat” – tanácsolja a Szent Mihály Főszékesegyházi Plébánia káplánja.
  
  Múzeumok Éjszakája a veszprémi várnegyedben
  
  Többek között a Szent Mihály Főszékesegyház harangtornyát is felfedezhetik azok, akik a Múzeumok Éjszakáján a veszprémi várnegyedbe látogatnak. 2025. június 21-én, szombaton 11, 13 és 17 órai kezdettel indulnak vezetett séták a várnegyedben, 19 órától késő estig pedig egy egészen különleges programmal várják az érdeklődőket, akik zseblámpával barangolhatják be Magyarország legrégebbi, ma is álló székesegyházának kevésbé látogatott tereit, megismerve az évszázados emlékeket, érdekességeket.
  A programok ingyenesek, a vezetett sétákra a helyszínen lehet jelentkezni. Csoportok jelentkezését a Veszprémi Érseki Turisztikai Központ oldalán, a vetk.hu-n megtalálható elérhetőségeken várják.



Szólj hozzá!
azonosító (nem kötelező):ellenőrző kód:gépeld be ide:

új hozzászólás írása:




 Hozzászólások:
 nincsen hozzászólás


 programajánló: 
2025. július 20.
Júliusban Budapesten koncertezik Jennifer Lopez - Up All Night – Live in 2025
2025. július 24.
Machine Head + Fear Factory a Barba Negra-ban
A kanadai The Damn Truth is érkezik júliusban
 a rovat legfrissebb cikkei: 
FÉNYERŐMŰ: az ország legnagyobb ipari kiállítótere nyílik meg az Inotai erőműben augusztus 15-24. között
SICC Összművészeti Fesztivál az Akváriumban
Újra megszervezik a fejlődni vágyó dalszövegírók táborát, az Orfűi Dalszövegelőt
A Hagyományok Háza számos fesztiválon várja a közönséget
Nobel-díj, ikercsontváz és a világmindenség új értelmezése
Találkozás a „Kert”-ben egymással, a művészekkel és önmagukkal – ezt kínálja az Arcus Temporum Pannonhalmi Művészeti Fesztivál
Mahó Andrea és Kovács Gábor operaénekes koncertestje az Orfeumban
Gazdag jubileumi programmal, tematikus napokkal várja a közönséget júliusban a főváros több helyszínén a 10. jubileumi Fesztivál Akadémia Budapest
 kiemelt 
THE NECKS – Improvizáció határok nélkül Ausztráliából
  
Chris Abrahams (zongora, Hammond-orgona), Tony Buck (dob, ütőhangszerek, elektromos gitár) és Lloyd Swanton (basszusgitár, nagybőgő) több mint harminc éve formálják a kortárs improvizatív zene határait

TERROR (US) - ONLY THE HARD TOUR 2025
Lorna Shore: jövőre arénaturnén, a Whitechapellel jönnek Budapestre!
Jamaicából is érkeznek fellépők a LB27 Reggae Campre
Teljes a B MY LAKE programja - A Velencei-tó partján várják az elektronikus zene rajongóit
 friss hozzászólások 

FAB-Springfest - 26. Virágzás Napjai (1)
Pantera, Power Trip, Child Bite (2)
Blind Myself, 27, Isis (1)
Böngésző
rovatok
hírek
fotó
videó
előzetes
beszámoló
interjú
lemezajánló
magazin
kultúra
előadó
napló
alrovat ajánló
asztaltársaság
blog
botrány
dalszöveg
díjátadó
életrajz
építészet
festészet
film
gasztronómia
háttér
internet
kis pipa
médiaművészet
mese
posztumusz
próza
retro
rizikófaktor
skandalum
szobrászat
tévématiné
vers
PlayDome ajánló
PlayDome magazin

Partnerek
Concerto
Live Nation
Livesound
Tukker Booking
New Beat

Impresszum
Médiaajánlat
Adatvédelem

 címkefelhő
 florence and the machine    deals death    demians    a vadon törvényei    morre    michael caine    green hornet    maxxwel    charlize theron    savage messiah    edge of paradise    sunn o)))    fonogram    turbovirrasztók    időgép    tesseract    machinae supremacy    carnation    owl city    after the burial    lordi    nyírség táncegyüttes    pater sparrow    the mono jacks    vdiámpark  

r46
Copyright 2000-2025 Underground Magazin
Minden jog fenntartva! A lap bármely része csak engedéllyel használható fel!