szerző: PjotrWildbirds & Peacedrums (S), Singas: Polyphony 2011. április 26., kedd 20h, A38 Hajó – Petőfi híd budai hídfő
Belépő elővételben: 1000 Ft, a koncert napján: 1500 Ft.
Április 26-án a Magyarország EU-elnökségét népszerűsítő zenei sorozat, a Polyphony következő alkalmával Björk egyik kedvenc zenekara, a svéd Wildbirds & Peacedrums, illetve a magyar Singas lép fel az A38 Hajón. A koncertről az A38 Hajó televíziós felvételt készít, amit egy későbbi alkalommal kerül adásba.
2011. január elsejétől fél éven át Magyarország látja el az Európai Unió Tanácsának elnöki tisztét. Magyarország 2004. május elseje óta teljes jogú tagja az európai közösségnek, de ez a tagság igazán most teljesedik ki: az elnökséggel hazánk fontos lehetőséget kap, hogy külpolitikai, gazdasági és nem utolsósorban kulturális elképzeléseit érvényre juttassa. Az elnökség alkalmából nagylélegzetű koncertsorozat indult az A38 Hajón: a Polyphony néven futó sorozat Magyarország EU-elnökségét harangozza be és népszerűsíti. A sorozat alcíme: Unity, Diversity, Music (Polifónia Egység, sokféleség, zene) a lehető legpontosabban írja le célját. Az egy éven keresztül zajló, 50 duplakoncertből álló sorozat egyes alkalmain egy-egy magyar és külföldi előadó lép fel a külföldiek az Európai Unió országait képviselik. Polyphony, polifónia, avagy többszólamúság: a sorozat üzenete egyértelmű be- és megmutatni Európa gazdag zenei kultúráját, sokszínűségét, azt a villódzó gazdagságot, amitől e kontinens az, ami. A koncertekről az A38 Hajó televíziós felvételeket készít, melyek hamarosan a televízió képernyőjére kerülnek. A sorozatot a Magyar Köztársaság Külügyminisztériuma, illetve a Hungarofest támogatja.
A 2006-ban alakult Wildbirds & Peacedrumsnak tulajdonképpen nem is kellett megalakulnia - a duót ugyanis egy házaspár alkotja, akik ráadásul zeneszerzést is együtt tanultak Göteborgban. Magáért a zenéért elsősorban a dobos és technikai megfejtő, Andreas Werliin felel, míg felesége, Mariam lenyűgöző hangját adja a nagy egészhez. A W&P zenéje egyfajta kísérleti avant-pop, amelyben magával ragadó elegyet alkot az alapul szolgáló dobok, ritmusok sokfélesége, az elektronikus effekt-játékok, mindenekelőtt az énekhang visszhangos, többszólamúsított, kórusszerű manipulációja, illetve az a capella-szerű éneklés. Helyenként bluesos, helyenként gregorián-hatású, helyenként Matthew Herbertre vagy Björkre emlékeztető, egyszerre minimalista és gazdagon burjánzó a svéd duó zenéjét nagyon nehéz kategorizálni. Ezt jelzi az is, hogy első lemezéért például az év dzsesszalbuma díját nyerte el hazájában, pedig a W&P muzsikáját legalább annyira nevezhetnénk popnak vagy folknak, mint dzsessznek. Különlegessége mellett ezer szállal kötődik az elmúlt években világsikereket arató svéd könnyűzenéhez a Wildbirds & Peacedrums például nagy sikerű közös amerikai turnén vett részt Lykke Livel.
és Björk összehasonlítása nem véletlen. A W&B izlandi kapcsolatai egyébként is meglehetősen erősek, hiszen a teljes Rivers albumot Reykjavíkban vették fel, a Björk-lemezeken is közreműködő csellista és hangszerelő, Hildur Guđnadóttir, illetve a Schola Cantorum kamarakórussal. Björk egyik kedvenc zenekaráról van szó, ennek köszönhető, hogy tavaly, amikor az izlandi énekesnő elnyerte a rangos Polar Prize-t, a díjátadón Robyn mellett a Wildbirds & Peacedrums is fellépett a Human Behaviour feldolgozásával.
A Wildbirds & Peacedrums korábban nagy sikerrel lépett fel a Sziget A38/Wan2 színpadán, ezúttal egy, a zenéjéhez jobban illő klubkoncerten mutatja be magával ragadó produkcióját.
A duó tagjai: Andreas Werliin: dob, ütősök, programozás, vokál Mariam Wallentin: ének, hegedű
Lemezek Rivers, 2010 The Snake, 2008 Heartcore, 2007
Singas , azaz szénsavmentes project. Jazz, breakn´bossa, acid jazz, swing, trip-hop, folk és egyéb stílusok, hatások és elemek ötvözete hallható szénsavmentes felfogásban. Az alapítók (Kores és Zozo) 2005-ben kezdték el a buborékmentesítést, azóta a műsor csak még izgalmasabb lett. A zenekar számai az easy listening válogatáslemezek kedvelt darabjai, legutóbb például a neves Café del Mar sorozat 13. lemezén szerepeltek.
A Singas koncertjeit leginkább performanszként érdemes értelmezni. Tudatos döntésként különbözik a lemezen hallható és az élőben előadott számok vérmérséklete. A zenekar felállásában 2010-ben beállt változások következményeként nevük Singas Project-ről Singas-ra módosult. Mára a zenekar, túl a nemrégiben lezajlott tagcserék után, új dobossal kiegészülve, egy hosszú próbaidőszakot és stúdiózást maga mögött hagyva, kiérlelt produkcióvá állt össze, ahol az improvizáció és kísérletezés kapja a főszerepet. A legújabb kislemez, a Too Many Girlfriends, Too Many Boyfriends, 2010 végén jelent meg.
Tagok: Berger Dalma: ének Csernák Zoltán: billentyűsök Szabó D. Kornél: basszusgitár, szintetizátor Porteleki Áron: dob
Lemezek: Merry Go Round, 2006 YoLife, 2007
További koncertek:
Peter Brötzmann Chicago Tentet +1 (D/S/USA) Grencsó Kollektív Töltelék 04.30.szo.19h
Watch My Dying Pedigree (EST) Sunday Fury 05.05.cs.20h
Zu Improv (I) Kampec Dolores 05.09.h.20h
Bardo Dead Combo (P) 05.21.szo.21h
Roy Paci & Aretuska (I), Goulasch Exotica DJ-szett 07.15.p.21h
Mitch & Mitch (PL) Vatican Punk Ballet 09.30.p.20h